Pirania – opis, występowanie i zdjęcia. Ryba pirania ciekawostki
Pirania kiedy nie ma humoru, to warczy, kracze, a nawet stuka w ściany akwarium – wynika z badań opublikowanych na łamach „Journal of Experimental Biology”.
Zespół naukowców z belgijskiego Uniwersytetu Legie – Eric Parmentier, Sandie Millot oraz Pierre Vandewalle – prowadził badania trzymanych w niewoli piranie natterera. Badaczy zaintrygowała akustyczna komunikacja ryb oraz sposób w jaki wydają one dźwięki. W tym celu w akwarium umieścili mikrofon i kamery, które miały nagrać zachowanie ryb.
Porównując dźwięki i obraz z akwarium naukowcy stwierdzili, że piranie, które zazwyczaj zachowują się cicho, w trakcie konfrontacji zaczynają hałasować. Wydają wtedy odgłosy, które mogą przypominać szczekanie. – Z początku myśleliśmy, że dźwięk jest jeden – tłumaczy Parmentier. – Jednak z czasem okazało się, że piranie stać na więcej.
Ryby wydają również krótki, perkusyjny dźwięk przypominający uderzenia bębenka. Jest on charakterystyczny dla walki o pokarm i osaczania przeciwnika. Piranie wydają również miękkie „krakanie”, które towarzyszy wzajemnemu podgryzaniu.– dodaje.
Zespół naukowców zbadał również, w jaki sposób piranie wydaję dźwięki. Stymulowali oni kurczenie rybich mięśni i mierzyli drgania pęcherza pławnego. Jak się okazało, mięśnie powodowały wibrację pęcherza, a wysokość tonu odgłosów zależała od częstotliwości skurczów mięśni.
Gdzie występują piranie?
W naturalnym środowisku żyją w wodach Ameryki Południowej, a przede wszystkim w dorzeczach Amazonki. Okazuje się jednak, że w przeszłości piraniami zarybiano także inne tereny. Mowa tu na przykład o akwenach i rzekach na terytorium Stanów Zjednoczonych. Można spotkać je chociażby w jeziorach w okolicy Wisconsin, jednak panujące tam na przestrzeni całego roku warunki im nie sprzyjają. Ze względu na preferencje środowiskowe wciąż najlepiej czują się w systemach rzecznych Południowej Ameryki, na czele z Brazylią. W optymalnym otoczeniu ryby te dożywają wielu lat – średnia długość życia wynosi nawet 20 lat. To bardzo interesujące zwierzęta, która warto poznać bliżej.
Ryby piranie – polowanie i pożywienie
Na wypatrzone cele piranie polują zespołowo. Działają bez zastanowienia i są wtedy bardzo agresywne, a ich ofensywność wzmagają zapach krwi oraz gwałtowne ruchy wypatrzonej ofiary. Gdy dopadną dane zwierzę, zaczynają je gryźć, wyszarpując z ciała drobne kawałki. Niestraszne im nawet twardsze elementy, jak na przykład zrogowaciała skóra większych zwierząt czy twarde łuski innych ryb. Najczęściej żywią się osobnikami naturalnie występującymi w danych wodach, jednak zdarza się, że atakują także ranne zwierzęta lądowe, które znajdują się w wodach przybrzeżnych, gdzie te drapieżniki żerują. Ich obecność wzmożona jest także na obszarach, w których poławiacze wyrzucają do wody resztki oprawionych ryb czy w pobliżu ubojni. Warto jeszcze podkreślić, że mimo iż piranie polują zazwyczaj gromadnie, to w przypadku deficytu naturalnego pokarmu bywa, że dopuszczają się kanibalizmu i zjadają siebie nawzajem.
Za najbardziej niebezpieczną piranię uchodzi pirania czerwona, natterera (Pygocentrus nattereri), której cechą charakterystyczną jest czerwone zabarwienie podbrzusza. Dlaczego właśnie ją uważa się za najgroźniejszą? Według przeprowadzonych badań właśnie ten gatunek dysponuje najmocniejszą szczęką i najostrzejszym uzębieniem. Pojedyncze osobniki ważą najczęściej około 2–3 kg, a długość ich ciała dochodzi do 35–37 cm. Są niebezpieczne także ze względu na fakt, że polują w całkiem licznych grupach, więc mogą poradzić sobie ze znacznie większymi od siebie zwierzętami.
Pirania a człowiek i środowisko
Poprzez swój inwazyjny charakter ryba pirania przez wielu postrzegana jest jako szkodnik i zagrożenie dla innych zwierząt wodnych. Tymczasem w środowisku, w którym występuje, odgrywa bardzo istotną rolę. Poluje stadnie przede wszystkim na inne stworzenia wodne, które są osłabione, ranne czy umierające. Zwierzęta te żywią się również szczątkami i odpadkami, a więc oczyszczają wody z zalegających i rozkładających się resztek mogących negatywnie wpływać na poziom czystości w wielu akwenach. Z ekologicznego punktu widzenia odgrywają więc pozytywną rolę.
Są jednak miejsca, w których pirania nie cieszy się dobrą opinią. Mowa tu przede wszystkim o środowisku poławiaczy, którzy muszą mierzyć się ze szkodami wyrządzanymi przez żądne pokarmu osobniki. Zdarza się często, że atakują złowione już w sieć ławice innych ryb, niszcząc przy okazji sprzęt rybacki oraz raniąc i zjadając inne gatunki poławiane w celach komercyjnych, co wiąże się z dużymi stratami. Warto jednak podkreślić, iż same piranie stają się celem rybich łowców, ponieważ dla wielu lokalnych mieszkańców Brazylii są cenionym przysmakiem.
Pirania w akwarium – hodowla
Opisywane w artykule piranie bytują w stadach, więc rekomenduje się hodowlę co najmniej kilkunastu sztuk w akwariach o odpowiednich rozmiarach. Osobniki te potrzebują stosunkowo dużo przestrzeni – w przeciwnym wypadku mogą rywalizować między sobą i wzajemnie się ranić, a nawet na siebie polować. Pojawienie się w ławicy przypadków kanibalizmu często wynika także ze złych warunków środowiskowych. Ryby piranie potrzebują wielu kryjówek i trudno dostępnych miejsc, w których da się ukryć czy gniazdować, dlatego przestrzeń akwarium powinna być rozsądnie zagospodarowana.
Czym odżywia się pirania w akwarium? Przede wszystkim mięsem w małych kawałkach. Osobniki z tego gatunku mogą się żywić także szczątkami innych ryb oraz dżdżownicami, ślimakami, larwami i innymi podobnymi robakami. Podczas karmienia należy pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa, ponieważ ten gatunek, chcąc dopaść pożywienie, może przypadkowo zranić osobę podającą jej pokarm.
Pirania – pytania i odpowiedzi
1. Czy wszystkie piranie są mięsożerne?
Okazuje się, że nie wszystkie są drapieżnikami. Osobniki wywodzące się z rodziny Tometes camunani nie są drapieżne, a żywią się głównie roślinami.
2. Kiedy piranie atakują ludzi?
To ryba drapieżna, a zatem i mocno wyczulona na ruch. W pewnych sytuacjach atakuje więc bez wahania. Jeżeli człowiek wejdzie do wody w miejscu ich bytowania lub żerowania, może zostać zraniony.
3. Czy piranie można spotkać w Polsce?
Naturalnie występują jedynie w Ameryce Południowej. W Polsce znaleźć można jedynie gatunki hodowane. Ze względu na inwazyjny charakter tego zwierzęcia odradza się wypuszczanie go do naturalnych akwenów.
fajna ryba