Skórki od bananów oczyszczają wodę
Mielone skórki od bananów mogą posłużyć do oczyszczania wody z metali ciężkich – informuje pismo „Industrial& Engineering Chemistry Research”.
Śliskie skórki od bananów mają w gospodarstwie domowym wiele zastosowań – poleruje się nimi srebra i liście roślin, czyści buty, a jeśli wierzyć internetowym poradom – także leczy brodawki, trądzik i łuszczycę. W ostateczności można je rzucić na kompost.
Jednak zespół Gustavo Castro z Sao Paulo (Brazylia) wykazał, że potencjał skórek jest znacznie większy. Po zmieleniu mogą posłużyć do oczyszczania wody z metali ciężkich i są pod tym względem skuteczniejsze niż inne materiały.
Szkodliwe dla zdrowia metale ciężkie, takie jak miedź czy ołów, zawarte są w ściekach z kopalń, farm i zakładów przemysłowych. Obecnie używane do oczyszczania z nich wody substancje są drogie – co gorsza, same bywają toksyczne. Wcześniejsze badania wskazywały na skuteczność takich odpadów pochodzenia roślinnego jak włókna kokosowe czy łupiny orzeszków ziemnych, jednak skórki bananów okazały się lepsze. Można ich użyć do oczyszczania wody nawet 11 razy, zanim przestaną działać.
Ekologia.pl
Bibliografia
- Pismo „Industrial& Engineering Chemistry Research”;
Subscribe
0 komentarzy
Zobacz najnowsze artykuły
Ciekawostki przyrodnicze
Pielęgnacja ogrodu
Witaminy i suplementy
Ochrona środowiska naturalnego
Ciekawostki