Kolumbijskie „hipopotamy kokainowe” muszą zostać poddane ubojowi | ekologia.pl
Ekologia.pl Wiadomości Wpływ człowieka na środowisko Kolumbijskie „hipopotamy kokainowe” muszą zostać poddane ubojowi

Kolumbijskie „hipopotamy kokainowe” muszą zostać poddane ubojowi

Naukowcy ostrzegają, że hipopotamy importowane nielegalnie do Kolumbii dla prywatnego zoo Pablo Escobara zdziczały w bujnej tropikalnej scenerii i muszą zostać poddane ubojowi, zanim ich inwazyjna obecność zdziesiątkuje rodzimą florę i faunę.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Jedna z większych ekstrawagancji barona narkotykowego polegała na gromadzeniu dzikich zwierząt, w tym hipopotamów, kangurów, żyraf, w swojej fortecy hacjendy, skąd w latach 80. założył największe na świecie imperium kokainowe. Po śmierci Pablo Escobara część zwierząt została złapana, a wiele zginęło. Ze względu na koszty i problemy logistyczne hipopotamy zostały na rozległej Hacjendzie Napoles. Rządowe próby kontrolowania ich rozmnażania nie miały rzeczywistego wpływu na wzrost populacji, a liczba hipopotamów wzrosła w ciągu ostatnich ośmiu lat z 35 do 65-80.

Grupa naukowców ostrzega, że hipopotamy stanowią poważne zagrożenie dla bioróżnorodności tego obszaru i mogą prowadzić do niebezpiecznych spotkań z ludźmi. Hipopotamy muszą zostać poddane ubojowi lub ich liczba może osiągnąć około 1500 do 2035 roku ‒ alarmują badacze.

„Uważam, że jest to jedno z największych wyzwań dla gatunków inwazyjnych na świecie” – powiedziała Nataly Castelblanco-Martínez, ekolog z University of Quintana Roo w Meksyku i główna autorka badania. Pomysł uboju stada hipopotamów wzbudził krytykę. Miejscowa ludność traktuje hipopotamy jako element krajobrazu, częściowo ze względu na dolary, które zostawiają turyści, którzy zwiedzają posiadłości zamienioną w park rozrywki.

Naukowcy rozpoczęli prace nad prognozą populacji hipopotamów w 2020 roku po tym, jak jedno ze zwierząt poważnie zraniło rolnika. Ich badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Biological Conservation.

Inne badanie przeprowadzone w 2020 roku przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wykazało, że hipopotamy zmieniają jakość wody, w której spędzają większość czasu i wypróżniają się. Ponieważ ich populacja nadal rośnie, mogą w końcu wyprzeć rodzime zwierzęta, takie jak manaty z Antyli ‒ powiedziała Castelblanco-Martinez. Hipopotamy dobrze się rozwijają w żyznym regionie leżącym między Medellín a Bogotą, stolicą Kolumbii. Mieszkają w okolicach Rio Magdalena – rzeki Missisipi w Kolumbii – spędzając dzień głównie w jeziorach i drogach wodnych oraz nocując na niekończących się pastwiskach trawiastych. W przeciwieństwie do ich rodzimej Afryki nie mają w Kolumbii naturalnych drapieżników. „Około 10 lat temu zdaliśmy sobie sprawę, że mamy gigantyczną populację hipopotamów. Zaczęliśmy poznawać skład populacji, aby zobaczyć, czy istnieje natychmiastowe rozwiązanie ”- powiedział David Echeverri-Lopez, badacz z regionalnej agencji ochrony środowiska, która nadzoruje hipopotamy. „Naprawdę zaczęliśmy zdawać sobie sprawę z rozmiarów problemu”.

Chociaż Echeverri zgodził się, że odstrzał hipopotamów będzie najlepszym rozwiązaniem, powiedział, że magnetyczna osobowość zwierząt i rządowy zakaz polowania na nie skomplikowały sprawę. Rząd próbował sterylizacji, ale jest to złożony i kosztowny proces. Najpierw trzeba nakłonić zwierzę do wejścia do ogromnej metalowej zagrody w celu uspokojenia. Następnie zespół ekspertów ds. Dzikiej przyrody musi spędzić około trzech godzin przecinając grubą skórę zwierzęcia i próbując znaleźć jego organy rozrodcze. „Lokalna społeczność pilnuje nas, aby upewnić się, że faktycznie sterylizujemy i nie robimy nic więcej” – powiedziała Gina Serna-Trujillo, weterynarz, która przeprowadziła niektóre sterylizacje. „Oni je kochają”.

Castelblanco rozumie atrakcyjność hipopotamów, nawet opisując małego hipopotama jako „najpiękniejszą rzecz na świecie”, ale powiedziała, że dyskusje na temat ich przyszłości w Kolumbii nie powinny być kierowane ciepłymi uczuciami, jakie wywołują zwierzęta. „Mamy inne gatunki inwazyjne w Kolumbii, które przeszły normalne protokoły i nikt nigdy nie robi zamieszania” – dodała.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.theguardian.com/world/2021/feb/10/pablo-escobars-hippos-must-be-culled-to-halt-biodiversity-disaster-scientists; 2021-02-10;
4.9/5 - (11 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments