Pszczoły się kurczą, a wszystko przez zmiany klimatu
Zmiany klimatu mogą zmienić kształt społeczności pszczół zapylających – twierdzą naukowcy. Jak wynika z badań, małe pszczoły mogą lepiej przeżyć w cieplejszych warunkach niż pszczoły większe.
Te owady o złocistym odcieniu nie tylko jedzą słodki nektar podczas skakania z kwiatka na kwiatek; ale przenoszą również pyłek między roślinami, co jest ważną funkcją dla ich rozmnażania.
Z drugiej strony owady, takie jak pszczoły, są w poważnym niebezpieczeństwie w miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego, a ich siedliskom i źródłom pożywienia zagraża globalne ocieplenie.
Według nowych badań kryzys klimatyczny może skutkować większą liczbą pszczół o małych rozmiarach.
W ciągu ośmiu lat naukowcy ze Stanów Zjednoczonych schwytali i zbadali ponad 20 000 pszczół na obszarze Gór Skalistych, aby dowiedzieć się, jak różne rodzaje pszczół reagowały na zmieniające się warunki klimatyczne. Autorzy stwierdzili, że chociaż warunki środowiskowe zmieniały się z roku na rok, region subalpejski, z którego pobrano próbki, jest „szczególnie podatny na zmiany klimatu”, z ogólnie ocieplającymi się temperaturami wiosennymi i wcześniejszym topnieniem śniegu.
Spadki były szczególnie widoczne w przypadku trzmieli, co, jak powiedzieli naukowcy, sugeruje, że „ta grupa jest bardziej zagrożona w związku z ociepleniem klimatu niż inne pszczoły w naszym systemie”. Jest to zgodne z innymi badaniami pokazującymi, że trzmiele, dominujące zapylacze w wielu ekosystemach, mają niższą tolerancję na ciepło niż inne pszczoły i przenoszą się do chłodniejszych regionów na większych wysokościach, gdy temperatura się zwiększa.
Mówiąc szerzej, autorzy stwierdzili, że zmiany spowodowane klimatem w społecznościach zapylaczy „mogą mieć kaskadowy wpływ na zapylanie i funkcjonowanie ekosystemów”. Utrata większych pszczół, które mają tendencję do dalszego lotu w poszukiwaniu pożywienia, może oznaczać zmniejszenie zapylania na większe odległości.
Badanie koncentrowało się w szczególności na obszarach górskich, ale naukowcy stwierdzili, że inne badania w Stanach Zjednoczonych wykazały spadek liczebności większych pszczół w odpowiedzi na zmiany środowiskowe.
Owady są największymi zapylaczami na świecie: według ONZ 75% ze 115 głównych upraw żywności na świecie zależy od zapylania przez zwierzęta, w tym kakao, kawa, migdały i wiśnie.
W przełomowym raporcie z 2019 r. naukowcy doszli do wniosku, że prawie połowa wszystkich gatunków owadów na świecie ginie, a jedna trzecia może całkowicie zniknąć do końca stulecia. Jeden na sześć gatunków pszczół wyginął regionalnie gdzieś na świecie. Uważa się, że głównymi czynnikami wymierania jest utrata siedlisk i stosowanie pestycydów.
- Matt Mathers; "Small bees ‘better at surviving warmer conditions than bigger ones’"; independent.co.uk; 2022-04-25;