Wiśnie owoce - właściwości, witaminy i wartości odżywcze wiśni

Freeimages.com/Michael Illuchine Freeimages.com/Michael Illuchine

Wiśnie to letnie, aromatyczne owoce o krwistoczerwonym soku. Są ogromnym magazynem substancji odżywczych. Regulują ciśnienie krwi oraz dzięki zawartym w nich antyoksydantom, opóźniają procesy starzenia się skóry. Wiśnie znane są jako naturalny, leczniczy środek na serce. Stanowią składnik wielu  kosmetyków, a nutę wiśniową znajdziemy w najbardziej znanych zapachach na świecie. Kwitnąca wiśnia jest symbolem Japonii. Co jeszcze można powiedzieć o tej niezwykłej roślinie? Przekonajcie się sami!


Z gór Kaukazu

Wiśnia zwyczajna (Prunus cerasus), czyli obecnie uprawiana odmiana wiśni, powstała w wyniku naturalnego skrzyżowania dwóch gatunkówczereśni ptasiej (Prunus avium) oraz wisienki stepowej (Prunus fruticosa). Uznaje się, że ojczyzną wiśni są tereny Kaukazu i południowo-wschodniej Europy. Wiśnie były znane i uprawiane już w VI w. p. n. e.! Ich właściwości szczególnie cenili sobie Grecy, Persowie i Rzymianie, a ci ostatni sprowadzili je do Brytanii już w I w. n. e. Ich uprawę na Wyspach rozpropagował Henryk VIII, który wprost uwielbiał te słodko-kwaśne owoce. Przez Atlantyk drzewko przeprawiło się wraz z kolonizatorami w XVIII wieku, za oceanem początkowo uprawiane było głównie w stanie Massachusetts.

Japonia – kraj  Kwitnącej Wiśni

Wiśnie w Japonii sadzi się niemal wszędzie, w parkach, w ogrodach, czasem po kilka tysięcy sztuk. Na czas kwitnienia parki zapełniają tłumy Japończyków i spragnionych niezwykłego widoku turystów. Obrzęd oglądania kwitnących drzew ma swoją osobną nazwę - hanami. W najbardziej popularnych miejscach swoje miejsce na hanami trzeba rezerwować nawet na kilka dni przed (mówimy o rozłożeniu kawałka płachty na ziemi). W największych parkach oglądnie kwitnących drzew  przybiera formę festiwalu, wokół parków rozstawia się kramy z japońskimi smakołykami, wieczorem podświetla  się drzewa, czasem nawet urządza się pod kwitnącymi drzewami karaoke.

Kwitnąca wiśnia japońska, fot. pixabay.com
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy