Ten prosty składnik sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi i zdrowsi
Ekologia.pl Wiadomości Ten prosty składnik sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi i zdrowiej się starzejemy!

Ten prosty składnik sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi i zdrowiej się starzejemy!

Nie bez powodu ludzie mówią „ser”, żeby wywołać uśmiech. Ogromna analiza genetyczna wykazała, że ​​osoby o lepszym samopoczuciu psychicznym żyją dłużej i zdrowiej, a pewne wybory dotyczące stylu życia, takie jak jedzenie większej ilości sera, mogą odgrywać w tym znaczącą rolę.

Ser kluczem do szczęśliwego życia

Fot. LightField Studios/Shutterstock

Kto nie chciałby usłyszeć, że jedzenie większej ilości sera pomoże mu żyć dłużej i zdrowiej? Odkrycia naukowców z Chin obejmują jednak znacznie więcej niż tylko spożywanie pokarmów, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwy.

Wcześniejsze badania obserwacyjne wykazały, że szczęście może mieć wpływ na starzenie się człowieka, nawet bardziej niż palenie. Są to jednak tylko skojarzenia, które mogą zostać zakłócone przez inne, pomijane czynniki, takie jak status społeczno-ekonomiczny.

Obecne badanie jest inne. Wykorzystuje metodę analityczną znaną jako randomizacja mendlowska, która pokazuje  jakie czynniki wpływają na nasze geny i prowadzą do określonych skutków zdrowotnych. Jest to jedna z niewielu metod, które badacze mogą zastosować do przewidywania potencjalnie przyczynowego skutku bez konieczności przeprowadzania badania klinicznego.

W ośmiu różnych zbiorach danych dotyczących populacji w Europie, z których każdy obejmuje od 38 000 do 2,4 miliona osób, badacze znaleźli potencjalny dowód przyczynowy na to, że lepsze samopoczucie psychiczne, mierzone zadowoleniem z życia, nastrojem, neurotycznością i objawami depresyjnymi, może pomóc żyć dłużej i zdrowiej.

„Nasze badanie dostarcza zachęcających dowodów na to, że poprawa dobrostanu psychicznego jest realną drogą do zdrowego starzenia się, niezależnie od [statusu społeczno-ekonomicznego] jednostki” – podsumowują autorzy.

Zespół naukowców zbadał, jakie czynniki pośrednie mogą decydować o związku przyczynowym między dobrostanem psychicznym a zdrowym starzeniem się, w tym stylem życia, np. paleniem, indywidualnymi zachowaniami, np. używaniem leków, fizycznością i chorobami, takie jak cukrzyca i rak.

Jednak zaskakującym odkryciem było to, że ci, którzy zgłaszali najlepsze zdrowie psychiczne i odporność na stres, również jedli więcej sera.

Spośród wszystkich 33 uwzględnionych osób te, które stwierdziły, że jedzą więcej sera i owoców, miały zazwyczaj wyższe wyniki w zakresie dobrostanu psychicznego. Co więcej, jedzenie większej ilości sera miało 3,67% pozytywnego wpływu na samoocenę zdrowia i długość życia badanych.

Dla porównania, palenie papierosów miało 4,56% negatywnego wpływu na zdrowe starzenie się, a jedzenie owoców miało 1,96% pozytywnego wpływu. Badacze odkryli, że czas oglądania telewizji był czynnikiem mającym największy negatywny wpływ na zdrowe starzenie się: wpływ wyniósł 7,39%.

Autorzy obecnego badania twierdzą, że ich badanie jest „skrupulatne i wyczerpujące”. Konieczne będą dalsze analizy, aby rozważyć, dlaczego jedzenie sera może mieć tak ogromny wpływ na zdrowe starzenie się w porównaniu, powiedzmy, z jedzeniem owoców.

I tutaj przechodzimy do sera. Chociaż żywność o wysokiej zawartości tłuszczu jest często uważana za szkodliwą dla zdrowia ludzkiego, badania sugerują, że umiarkowane spożycie tłuszczu mlecznego może obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. Na przykład niedawne badanie przeprowadzone w Japonii powiązało większe spożycie sera z lepszymi funkcjami poznawczymi, a inne badania sugerują, że ser może pobudzać szlaki dopaminowe w mózgu, prowadząc do uczucia przyjemności. Z tych wstępnych badań wynika, że ​​ser może być dobry dla ciała i umysłu.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Nature Human Behaviour.

 

Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia
  1. Ye, CJ., Liu, D., Chen, ML. et al. Mendelian randomization evidence for the causal effect of mental well-being on healthy aging. Nat Hum Behav (2024). https://doi.org/10.1038/s41562-024-01905-9;
5/5 - (2 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments