Grzebiuszka ziemna (Pelobates fuscus)

Nazywany/a też: huczek

Fot. -ani-, CC/Wikipedia
Grzebiuszka ziemna to krepy płaz o gładkiej skórze, wyłupiastych oczach i dość krótkich, umięśnionych kończynach. Ubarwienie zmienne, przeważnie jasnoszare, popielate niekiedy może  być oliwkowe lub szarożółte. Na tym tle na grzbiecie kilka owalnych, ciemnych u dużych plam. Strona brzuszna jaśniejsza, przeważnie kremowo żółta i pozbawiona plam.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Grzebiuszka ziemna spotykana jest w Europie, począwszy od jej południowej części, poprzez Europe środkową aż po wschodnie krańce kontynentu. W Polsce spotykana na terenach nizinnych, jednak nie jest zwierzęciem pospolitym.
Czy wiesz, że...
  • Zaniepokojona grzebiuszka ziemna błyskawicznie zagrzebuje się w ziemi. Jeżeli to nie pomaga  wydaje głośny skrzek i unosi się na kończynach. Ponadto jej gruczoły skórne wydzielają substancje drażniącą o ostrym zapachu przypominającym czosnek.
  • Mimo niewielkich rozmiarów osobników dorosłych, kijanki mogą osiągać do 18 cm długości. Są to zatem największe larwy spośród wszystkich krajowych płazów.

Środowisko i tryb życia

Grzebiuszka ziemna zamieszkuje tereny nizinne, najczęściej spotykana wśród pół uprawnych, nieużytków ale także w sadach. Zamieszkuje także łąki, torfowiska oraz ogrody, w lasach spotykana wyjątkowo. Zawsze preferuje tereny o luźnych glebach które pozwalają na szybkie i bezproblemowe zagrzebanie się w podłożu. Podobnie jak większość krajowych płazów jest aktywna nocą, dzień spędza zagrzebana w kryjówce, którą najczęściej sama wykopuje, z pomocą silnych tylnych kończyn. Zimuje wyłącznie na lądzie, najczęściej w głębokich (dochodzących do 2 metrach) wykopanych przez siebie norach.  

Rozmnażanie

Do godów grzebiuszki ziemne przystępują w marcu lub kwietniu, jednak w przeciwieństwie do innych płazów nie tworzą dużych skupisk. Samica składa jaja w postaci długiego sznura (do 100 cm długości) który najczęściej owija wokół roślin wodnych. W jednym sznurze może być nawet ponad 3000 jaj. Kijanki szybko rosną, a przeobrażenie następuje późną jesienią. Sporadycznie kijanki zimują w wodzie i przeobrażają się dopiero na wiosnę następnego roku.

Pokarm

Pokarm grzebiuszki ziemnej stanowią wszelkie drobne bezkręgowce, najczęściej są to owady i pajęczaki ale także dżdżownice, ślimaki czy wije.
Grzebiuszka ziemna, Pelobates fuscus, Spadefoot, Garlic Toad Fot. -ani-, CC/Wikipedia

Galeria zdjęć

Grzebiuszka ziemna, Pelobates fuscus, Spadefoot, Garlic Toad
Grzebiuszka ziemna, Pelobates fuscus, Spadefoot, Garlic Toad

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Płazy
Rodzaj:Pelobates
Indeks nazw polskich - gromada Płazy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź