Królik (Oryctolagus cuniculus)

Nazywany/a też: królik dziki, królik europejski

Fot. JJ Harrison, CC/Wikipedia
Długość ciała królika waha się w granicach 35 -45 cm, długość ogona 4 -7 cm, masa ciała 1 -2 kg. Uszy królika są prawie 2 razy krótsze niż zająca, krótsze są również tylne nogi, a głowa jest bardziej okrągła, z postawionymi do góry uszami. Królik ma futro grube i wełniste w kolorze szarobrązowym (czasem z domieszką włosów czarnych, białych lub rudych), strona brzuszna jest jasnoszara lub biaława, wewnętrzne strony kończyn są żółtaworude, spód ogona czysto biały.  
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Królik pierwotnie występował na Półwyspie Iberyjskim i w północno -zachodniej Afryce. Jednak już we wczesnym średniowieczu został przeniesiony do środkowej Europy, a potem rozprzestrzenił się niemal na cały świat. Jest gatunkiem pospolitym, w niektórych krajach (np. Australia) tak licznym, że stanowiącym konkurencję pokarmową dla miejscowych zwierząt dzikich i hodowlanych. W Polsce można go spotkać w części południowo -zachodniej, zachodniej i środkowej. 
Czy wiesz, że...Udomowienie królika nastąpiło w państwie rzymskim ok. 2 tys. lat temu. Przez wiele wieków hodowli z gatunku tego wyhodowano blisko 100 ras bardzo różniących się między sobą wyglądem.

Tryb życia

Królik preferuje ciepłe i suche tereny o piaszczystych podłożach. Często się osiedla na brzegach lasów, na nasypach kolejowych, w zagajnikach i młodnikach, zadrzewieniach śródpolnych, a także w parkach miejskich, sadach i ogrodach. Kopie rozgałęzione nory ze skomplikowanym systemem korytarzy i licznymi wejściami. Mieszka w nich w dużych grupach rodzinnych. Niekiedy zakłada gniazdo na powierzchni ziemi w zagłębieniu gruntu, pod krzewami. Na ogół nie oddala się zbytnio od nory i kryje się w niej w przypadku zagrożenia (nie jest długodystansowym biegaczem). Dla ostrzeżenia towarzyszy przed niebezpieczeństwem królik tupie tylnymi nogami.

Odżywianie

Królik żeruje na ogół o zmierzchu, w nocy i nad ranem. Latem żywi się soczystymi roślinami zielnymi (także zbożami), zimą zjada zeschłe trawy, korzenie, korę drzew i krzewów oraz bulwy.

Rozmnażanie i rozwój

Królik charakteryzuje się przysłowiowo szybkim rozrodem. Mnoży się przez cały prawie rok, od lutego do listopada. Ciąża trwa 28 -33 dni, a w miocie jest zazwyczaj 4 -8 młodych. Matka karmi je przez ok. 3 tygodnie. Chociaż młode rodzą się nagie i ślepe już po 4 -5 miesiącach osiągają dojrzałość płciową. Do rozmiarów osobnika dorosłego dorastają pod koniec pierwszego roku życia. Królik może żyć 10 lat w niewoli. Zdolność do rozrodu kończy się w wieku 6 lat.
Królik, Oryctolagus cuniculus, European Rabbit Fot. JJ Harrison, CC/Wikipedia

Galeria zdjęć

Królik, Oryctolagus cuniculus, European Rabbit
Królik, Oryctolagus cuniculus, European Rabbit

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Zającowate
Gatunek:Królik
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź