Lis rudy (Vulpes vulpes)

Nazywany/a też: lis, lis pospolity

Źródło: Corel Stock Photo
Lis rudy - długość ciała 50-90 cm, ogona 30-50 cm, wys. 35-45 cm, masa 3-10 kg. Grzbiet przeważnie rdzawoczerwony, spód biały, podobnie jak podbródek i gardło. Wiele odmian barwnych. Puszysty ogon z białym końcem (cecha gatunkowa).
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Lis rudy występuje w Ameryce Północnej z wyjątkiem sporej luki na środkowym wschodzie i południowym zachodzie, którą zajmuje lis płowy (Vulpes velox), oraz Europa, północna i środkowa Azja. Niektórzy autorzy uważają lisa zamieszkującego Nowy Świat za odrębny gatunek Vulpes fulva, jednak nie jest to prawidłowe. W połowie XVIII wieku Anglicy wprowadzili lisa pospolitego z Europy do wschodniej części Stanów Zjednoczonych, aby móc polować na niego konno z psami, gdyż miejscowe lisy wirginijskie były dla nich zbyt powolne. W Kanadzie natomiast występuje ciągle rodzimy gatunek lisa pospolitego. Jego ulubionymi siedliskamilasy, obfitujące w zakrzewienia obszary trawiaste oraz tereny rolnicze.

Tryb życia

Lis rudy dzięki ogromnym zdolnościom przystosowawczym rozprzestrzenia się wraz z rozwojem zachodniej cywilizacji. Zimą rzadko kryją się w norach, najczęściej zwijają się w kłębek i pozwalają przykryć się przez śnieg. Dorosłe drapieżniki żyją samotnie, ale nie oznacza to, że zupełnie się izolują. Dzięki sygnałom węchowym zwierzęta utrzymują kontakt z innymi osobnikami i znają dokładnie obszary przez nie zajmowane.

Odżywianie

Lis rudy jest wszystkożerny i poza zwierzętami zjada tez sporo pożywienia roślinnego. Nadmiar pokarmu ukrywa starannie po śniegiem lub liśćmi.

Rozmnażanie i rozwój

Samice lisa rudego, po ciąży trwającej 2 miesiące, wydają na świat w dobrze ukrytej norze 4-8 młodych. W wieku jednego miesiąca szczenięta zaczynają bawić się na powierzchni ziemi i zjadają pokarm przynoszony przez rodziców. W wieku 8 tygodni opuszczają norę i rozpoczynają samodzielne polowania. stopniowo młode są coraz mniej tolerowane przez osobniki dorosłe i w wieku 4 miesięcy odchodzą, aby objąć w posiadanie własne terytoria.
Lis rudy, red fox, Vulpes vulpes Źródło: Corel Stock Photo

Galeria zdjęć

Lis rudy, red fox, Vulpes vulpesLis rudy, red fox, Vulpes vulpes
Lis rudy, red fox, Vulpes vulpes

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Psowate
Rodzaj:Vulpes
Gatunek:Lis rudy
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź