Myszołów (Buteo buteo)

Nazywany/a też: myszołów zwyczajny

Fot. Marek Szczepanek
Barwa upierzenia myszołowa jest bardzo zmienna, od ciemnobrązowej i rdzawej do bardzo jasnej. W odpowiednim oświetleniu widoczne jest pręgowanie i ciemne zakończenie ogona, szczególnie u osobników jasnych. W locie ogon szeroko rozpostarty, a skrzydła zakończone palczasto rozcapierzonymi lotkami. Samica jest trochę większa od samca, ale ubarwieniem się nie różnią.
  1. Biotop
  2. Występowanie
  3. Lęgi
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Biotop

Myszołów zamieszkuje skraje lasów, niekiedy małe zadrzewienia w sąsiedztwie terenów otwartych, takich jak pola, łąki, bagna.
Czy wiesz, że...Od lat trwa spór pomiędzy myśliwymi, a ornitologami dotyczący szkodliwości/pożyteczności myszołowa - faktem jest, że jeśli chodzi o zwierzynę łowną, jest on w stanie upolować jedynie osłabione osobniki, a tzw. redukcyjne odstrzały jakichkolwiek ptaków drapieżnych są zdaniem przyrodników niedopuszczalne, ponieważ przeciętny myśliwy nie odróżnia poszczególnych gatunków.

Występowanie

Areał lęgowy myszołowa obejmuje Europę i północną Azję, na wschód aż po Pacyfik. Populacje południowe i zachodnie są osiadłe, pozostałe - wędrowne. Nasze ptaki odlatują na zachód, na ich miejsce przylatują do nas osobniki z północy. Myszołów gniazduje w całej Polsce z górami włącznie. Jest średnio liczny.

Lęgi

Myszołów wyprowadza 1 lęg w roku, w kwietniu. Swoje duże, koliste gniazdo buduje w koronie starego drzewa. Używa do tego celu suchych gałęzi i witek, przykrytych z wierzchu świeżymi gałązkami z drzew iglastych. Liczba jaj zależy od ilości dostępnego pożywienia, ale na ogół wynosi 2-3. Wysiadują oboje rodzice przez ok. miesiąc. Młode opuszczają gniazdo po 6-7 tygodniach.

Pokarm

Myszołów w pełni zasługuje na swoją nazwę - ok. 80% jego pożywienia stanowią gryzonie. Zjada także gady, płazy, ptaki, a nawet owady.
Myszołów, Buteo buteo, Common Buzzard Fot. Marek Szczepanek

Galeria zdjęć

Myszołów, Buteo buteo, Common BuzzardMyszołów, Buteo buteo, Common Buzzard
Myszołów, Buteo buteo, Common Buzzard

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rodzaj:Buteo
Gatunek:Myszołów
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź