Nocek rudy (Myotis daubentonii)

Nazywany/a też: nocek nadwodny, nocek Daubentona, nietoperz rudy

Fot. Malte, CC/Wikipedia
Jest to jeden z małych nietoperzy spotykany na terenie Polski. Długość jego ciała waha się w granicach 4 -6 cm, długość ogona 3 -4,3 cm, rozpiętość skrzydeł 21 -25 cm, masa ciała mieści się w zakresie 6 -10 g. Skrzydła nocka rudego są szerokie, stopy duże, a błona lotna sięga do połowy stopy. Gęste, o krótkich włosach futerko ma na grzbiecie barwę ciemnobrunatną lub rudą, szara strona brzuszna jest wyraźnie odgraniczona od grzbietu. 
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Nocek rudy zamieszkuje całą Europę, sięgając daleko na północ oraz środkową Azję. W Polsce można go spotkać w całym kraju, chociaż w Tatrach jest nieliczny. Jest gatunkiem chronionym.  
Czy wiesz, że...
  • U nocka rudego kopulacja ma miejsce na jesieni. Samica przetrzymuje nasienie przez okres zimowego snu (ponad pół roku), a do zapłodnienia jaja dochodzi dopiero na wiosnę. Dzięki temu młode rodzi się w porze kiedy pożywienia jest pod dostatkiem

Tryb życia

Nietoperz ten najchętniej osiedla się w pobliżu wody. Latem jego kryjówki mieszczą się w dziuplach, szczelinach, na strychach, pod mostami, a nawet w gniazdach jaskółek brzegówek. Zazwyczaj tworzy niewielkie kolonie. W sen zimowy zapada pod koniec października i trwa on do początku marca. Zimę spędza przeważnie w rożnego rodzaju fortyfikacjach, piwnicach i podziemiach wybudowanych przez człowieka, w jaskiniach mniej liczny.  Zimuje pojedynczo lub w koloniach tworzonych często wraz z innymi gatunkami nietoperzy.  Jego lot jest szybki, o nieregularnej linii.

Odżywianie

Nocek rudy wyrusza na żer wkrótce po zachodzie słońca. Poluje najczęściej nad wodami, czasami w dużej odległości od kryjówki. Z łowów wraca o świcie. Pokarm chwyta w locie. Stanowią go przede wszystkim komary i jętki, ale także inne owady, a bywa, że małe rybki lub skorupiaki.

Rozmnażanie i rozwój

Ciąża trwa ok. 54 dni. Poród następuje pod koniec czerwca. Zawsze rodzi się tylko jedno młode. Długość życia nocka rudego wynosi 20 lat.
Nocek rudy, Myotis daubentonii, Fot. Malte, CC/Wikipedia

Galeria zdjęć

Nocek rudy, Myotis daubentonii,

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Mroczkowate
Rodzaj:Myotis
Gatunek:Nocek rudy
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź