Nazywany/a też: nocek nadwodny, nocek Daubentona, nietoperz rudy
Fot. Malte, CC/Wikipedia
Jest to jeden z małych nietoperzy spotykany na terenie Polski. Długość jego ciała waha się w granicach 4 -6 cm, długość ogona 3 -4,3 cm, rozpiętość skrzydeł 21 -25 cm, masa ciała mieści się w zakresie 6 -10 g. Skrzydła nocka rudego są szerokie, stopy duże, a błona lotna sięga do połowy stopy. Gęste, o krótkich włosach futerko ma na grzbiecie barwę ciemnobrunatną lub rudą, szara strona brzuszna jest wyraźnie odgraniczona od grzbietu.
Nocek rudy zamieszkuje całą Europę, sięgając daleko na północ oraz środkową Azję. W Polsce można go spotkać w całym kraju, chociaż w Tatrach jest nieliczny. Jest gatunkiem chronionym.
Tryb życia
Nietoperz ten najchętniej osiedla się w pobliżu wody. Latem jego kryjówki mieszczą się w dziuplach, szczelinach, na strychach, pod mostami, a nawet w gniazdach jaskółek brzegówek. Zazwyczaj tworzy niewielkie kolonie. W sen zimowy zapada pod koniec października i trwa on do początku marca. Zimę spędza przeważnie w rożnego rodzaju fortyfikacjach, piwnicach i podziemiach wybudowanych przez człowieka, w jaskiniach mniej liczny. Zimuje pojedynczo lub w koloniach tworzonych często wraz z innymi gatunkami nietoperzy. Jego lot jest szybki, o nieregularnej linii.
Odżywianie
Nocek rudy wyrusza na żer wkrótce po zachodzie słońca. Poluje najczęściej nad wodami, czasami w dużej odległości od kryjówki. Z łowów wraca o świcie. Pokarm chwyta w locie. Stanowią go przede wszystkim komary i jętki, ale także inne owady, a bywa, że małe rybki lub skorupiaki.
Rozmnażanie i rozwój
Ciąża trwa ok. 54 dni. Poród następuje pod koniec czerwca. Zawsze rodzi się tylko jedno młode. Długość życia nocka rudego wynosi 20 lat.