Świnia rzeczna (Potamochoerus porcus)

Nazywany/a też: dzikan rzeczny, świnia pędzelkowa

Źródło: LadyofHats/Wikipedia
Długość ciała świni rzecznej może sięgać 150 cm, wysokość w kłębie 80 cm, masa ciała średnio wynosi 80 kg, ale może dochodzić do 130 kg. Zwierzę to ma stosunkowo gęste owłosienie o nietypowej w rodzinie świniowatych rudej barwie. Wydłużone uszy zakończone są kosmykami długich włosów. Kosmaty jest także koniec ogona. Pysk jest ciemnoszary, poniżej niego widać białawe bokobrody. Wzdłuż karku i grzbietu ciągnie się jasna grzywa. U samca występują brodawkowate guzy przed oczami. Są one ukryte w sierści. Samice mają 3 pary sutek. Zwierzę może stroszyć pęczki włosów na uszach i bokobrodach, przez co wydaje się większe. Młode są ciemnobrązowe w podłużne żółtawe paski. 
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Świnia rzeczna występuje w Afryce na południe od Sahary oraz na Madagaskarze. Jest szeroko rozprzestrzeniona i liczna w niektórych częściach swego zasięgu. 
Czy wiesz, że...

Tryb życia

Środowiskiem życia świni rzecznej są wilgotne lasy równikowe i monsunowe oraz sawanny i stepy. Jest to zwierzę aktywne w nocy, w dzień szukające schronienia w gąszczach i wykopanych przez siebie norach. Tworzy małe stada - grupy rodzinne składające się z samca - przewodnika i samic z młodymi. Świnia potrafi szybko biegać i dobrze pływać. Jak inne gatunki z tej rodziny ma bardzo dobrze wykształcony zmysł węchu. 

Odżywianie

Świnia rzeczna jest wszystkożerna. Żeruje głównie w nocy. Jej pokarm stanowią korzenie roślin, rzadziej gady i pisklęta. Czasami wyrządza szkody na plantacjach orzeszków ziemnych

Rozmnażanie i rozwój

Młode u świni rzecznej przychodzą na świat w grudniu i styczniu. W miocie jest ich od 2 do 8. Samica przed porodem przygotowuje obszerne gniazdo z trawy. Świnia rzeczna może żyć w niewoli do 10 lat.
Świnia rzeczna, Potamochoerus porcus, Red River Hog Źródło: LadyofHats/Wikipedia

Galeria zdjęć

Świnia rzeczna, Potamochoerus porcus, Red River HogŚwinia rzeczna, Potamochoerus porcus, Red River Hog
Świnia rzeczna, Potamochoerus porcus, Red River HogŚwinia rzeczna, Potamochoerus porcus, Red River Hog

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Świniowate
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź