Żółw czerwonolicy (Trachemys scripts elegans)

Nazywany/a też: żółw czerwonouchy

Fot. Michał Kaczorowski
Żółw wodny o stosunkowo płaskim, symetrycznym pancerzu i silnie zbudowanych łapach zakończonych mocnymi pazurami. Ubarwienie zmienia się wraz z wiekiem zwierzęcia. Młode są intensywnie zielone z naprzemiennie ułożonymi jasnymi i ciemnymi paskami an ciele. Karapaks zielony z żółtymi rozjaśnieniami na płytkach a plastron intensywnie żółty z ciemnymi plamami. Z wiekiem kontrastowość barw spada, u dorosłych karapaks jest oliwkowo-brązowy. Zarówno młode jak i dorosłe po bokach głowy mają szeroki, pomarańczowy pas biegnący już od oka (stąd nazwa). Żółw czerwonolicy jest podgatunkiem żółwia ozdobnego, który w naturze ma kilkanaście podgatunków różniących się wielkością, terenem występowania oraz układem plam, pasów i barwą paska za okiem.    
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Żółw czerwonolicy pierwotnie zamieszkiwał południowo-wschodnią cześć Stanów Zjednoczonych oraz Meksyk. Obecnie na skutek masowych wypuszczeń do środowiska przez niefrasobliwych hodowców tworzy stabilne populacje w Europie, Azji i w obu Amerykach.
Czy wiesz, że...
  • Żółw czerwonolicy hodowany jest masowo na fermach w USA, skąd jest eksportowany w celach kulinarnych do Azji. Na potrzeby hodowli amatorskiej do Europy importowano setki tysięcy młodych żółwi.
  • Wypuszczany do środowiska stworzył w wielu państwach stabilne populacje, niszczące rodzimą faunę (płazy, gady i bezkręgowce). W Polsce stanowi konkurencję dla rodzimego, chronionego żółwia błotnego.

Środowisko i tryb życia

Żółw czerwonolicy najchętniej zasiedla jeziora i rzeki o spokojnym nurcie, z zarośniętymi brzegami i płyciznami z wystającymi korzeniami czy kamieniami, gdzie może się wygrzewać. Spotykany także w różnego rodzaju stawach, starorzeczach, śródleśnych oczkach wodnych a nawet na bagnach. Wiele miejsc zasiedlił dzięki celowym wypuszczeniom. Doskonale pływa i nurkuje, w wodzie poluje i zjada pokarm, jest ona także jego schronieniem w sytuacji zagrożenia. Żeruje rankiem lub wieczorem, w ciągu dnia najczęściej wygrzewa się na ulubionym konarze.

Rozmnażanie

Gody mają miejsce w marcu i w kwietniu. Miesiąc później samica składa od 2 do 20 jaj (rzadko więcej) w kryjówce w pobliżu wody. W zależności od panujących temperatur młode lega się dwa-trzy miesiące później mierząc wtedy około 3 cm. Pleć młodych jest uzależniona od temperatury panującej w gnieździe.

Pokarm

Żółw czerwonolicy poluje na wszelkie zwierzęta wodne o odpowiedniej wielkości: skorupiaki, owady i ich larwy, mięczaki, a także ryby oraz płazy (zwłaszcza kijanki) a także padlina. Uzupełnienie diety stanowią różne rośliny wodne. Udział pokarmu mięsnego i roślinnego zmienia się wraz z wiekiem zwierzęcia, młode są najbardziej mięsożerne.
Żółw czerwonolicy, Trachemys scripts elegans, red-eared slider Fot. Michał Kaczorowski

Galeria zdjęć

Żółw czerwonolicy, Trachemys scripts elegans, red-eared sliderŻółw czerwonolicy
Żółw czerwonolicy

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Gady
Rząd:Żółwie
Rodzaj:Trachemys
Indeks nazw polskich - gromada Gady
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy