Aromaterapia ‒ właściwości, rodzaje i zastosowanie
Aromaterapia wydaje się chyba najprzyjemniejszym rodzajem terapii, jaką można dla siebie wybrać. Coraz popularniejsza, łatwo dostępna, brzmi jak głęboki relaks i odpoczynek w otoczeniu wyjątkowych, odpowiednio dobranych zapachów. Taki rodzaj terapii nie ma prawie żadnych wad. Problem jest tylko jeden – jaki olejek wybrać i na co? Kiedy poznamy odpowiedzi na te pytania, aromaterapia we własnym domu pozostanie już tylko czystą przyjemnością.
Aromaterapia – co to jest?
Aromaterapia to kuracja lecznicza, która wykorzystuje naturalne ekstrakty roślinne, by poprawiać zdrowie ciała, umysłu i ducha. Jest doskonałym wyborem, gdy pragniemy poprawić swoje samopoczucie, zdrowie fizyczne, ale także zdrowie emocjonalne. To metoda, którą można postrzegać jako część nauki czy medycyny alternatywnej, ale odpowiedni dobór zapachów, ich proporcji, a także znajomość wszystkich szczegółów i niuansów olejków eterycznych, to także prawdziwa sztuka.
Olejki eteryczne używane w aromaterapii, są znane i stosowane do poprawy zdrowia i nastroju już od prawie 6000 lat.
Co powinieneś wiedzieć o aromaterapii?
Oprócz niewątpliwie przyjemnych właściwości olejków eterycznych (po prostu pięknie pachną!), stwierdzono, że olejki eteryczne posiadają różne stopnie aktywności przeciwdrobnoustrojowej. Uważa się, że niektóre posiadają właściwości przeciwwirusowe, nicieniobójcze, przeciwgrzybicze, owadobójcze i przeciwutleniające.
Jak wspomnieliśmy, aromaterapia jest stosowana od wieków. Jak to działa? Okazuje się, że cząsteczki zapachowe olejków eterycznych, które wdychamy, przemieszczają się bezpośrednio do mózgu i oddziałują szczególnie na ciało migdałowate, które jest uważane za emocjonalne centrum mózgu. To właśnie dlatego różne zapachy mogą mieć na człowieka pozytywny, relaksujący wpływ.
Rodzaje olejków eterycznych w aromaterapii – który olejek jest do czego?
Istnieje bardzo dużo rodzajów olejków eterycznych – jest ich ponad 700. Każdy posiada swoje własne, unikatowe właściwości, które należy dobrać do siebie w zależności od potrzeb, oczekiwań i własnych upodobań (niektóre zapachy mogą być dla nas po prostu szczególnie relaksujące).
Warto poznać niektóre z nich:
Olejek lawendowy
Znany przede wszystkim ze swoich uspokajających i usypiających właściwości. Łagodzi stres i stany lękowe, jest doskonały, gdy borykamy się z trudniejszym czasem w życiu. Ale to nie koniec jego zalet – olejek lawendowy sprawdza się przy bólach, zmniejsza swędzenie i obrzęki, polecany także przy chorobach jamy ustnej czy chorób zakaźnych gardła i górnych dróg oddechowych.
Olejek rumiankowy
Ma wszechstronne właściwości, a stosowany jest głównie na problemy chorobowe. Wykazano jego działanie przeciwskurczowe, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, antybiotyczne, antyseptyczne, bakteriobójcze, napotne i wiele, wiele innych. Olejek rumiankowy zapobiega infekcjom.
Olejek hyzopowy
Ma bardzo silny zapach (korzenny, ciężki) i bardzo silne działanie. Wspomaga leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, sprawdza się zarówno przy przeziębieniach, jak i bardziej przewlekłych chorobach, np. w astmie. Olejek hyzopowy ikwiduje nerwobóle i uciążliwe napięcia, relaksuje i pomaga spokojnie zasnąć. Nie powinny go stosować osoby chore na epilepsję i kobiety w ciąży.
Olejek grejpfrutowy
Sprzymierzeniec pięknego wyglądu. Stosuje się go podczas kąpieli leczniczych i w masażach, co wzmacnia działanie terapii antycellulitowych. W aromaterapii wspomaga leczenie depresji, bezsenności i uporczywych migren. Wspiera walkę o zdrowie i piękną sylwetkę – wdychanie oparów olejku grejpfrutowego sprawia, że nasz apetyt maleje, podobnie chęć podjadania między posiłkami!
Olejek cedrowy
Olejek z drzewa cedrowego wykorzystywany jest m.in. w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, ma działanie przeciwzapalne. Pomaga zmniejszyć zapalenia stawów, łagodzi kaszel, wspomaga walkę z trądzikiem, a nawet z łupieżem. Często jest jednym ze składników preparatów przeznaczonych do inhalacji i nacierania klatki piersiowej.
Olejek miętowy
Znany w medycynie ludowej, przynoszący wiele korzyści zdrowotnych, od łagodzenia bólu i napięć, do likwidowania uczucia swędzenia czy oczyszczania zatok i leczenia kataru. Olejek miętowy daje przyjemne uczucie chłodu. Poprawia humor. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością.
Olejek bazyliowy
Przeciwdziała stanom zapalnym, więc jest dobrym olejkiem przy przeziębieniu czy grypie. Olejek bazyliowy rozluźnia mięśnie, skutecznie zmniejsza stres, łagodzi uczucie niepokoju. Może być skuteczny nawet przy terapii leczenia trądziku.
Olejek z drzewa herbacianego
To jeden z popularniejszych olejków eterycznych. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo. Znany ze swoich właściwości przeciwtrądzikowych. Olejek z drzewa herbacianego należy wdychać lub nakładać miejscowo (najlepiej zmieszany z innym, neutralnym olejkiem), nigdy nie połykać.
Olejek cytrynowy
Olejek o wyjątkowo odświeżającym zapachu. Zwiększa poziom energii, łagodzi nudności, ożywia, pobudza koncentrację, a jednocześnie pozwala się wyciszyć. Znajduje zastosowanie w aromaterapii oraz podczas inhalacji. W ciekawym badaniu przeprowadzonym w Japonii wykazano, że rozpylenie olejku cytrynowego w zakładzie pracy zredukowało liczbę błędów literowych popełnionych przez pracowników aż o 54%!
Olejek pomarańczowy
Zapach olejku pomarańczowego jest intensywny, bardzo świeży, lekko gorzkawy, ale ze słodkimi nutami. Pobudzający, optymistyczny, dodający energii. Wykazano, że wdychanie olejku pomarańczowego wprowadza w dobry nastrój, obniża ciśnienie krwi, redukuje wydzielanie kortyzolu (hormonu stresu).
Olejek z oregano
Znany od kilku tysięcy lat, olejek z oregano ma wiele zaskakujących, zdrowotnych właściwości. Jest silnie przeciwzapalny, pomaga w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, gorączki, a nawet odpornego na antybiotyki gronkowca złocistego! Połączony z wodą i innymi olejkami, może być wykorzystywany do odkażania i zwalczania pleśni w domu. Odpowiednio rozcieńczony i połączony np. z olejkiem lawendowym, jest też doskonały w masażu.
Olejek eukaliptusowy
Zwalcza bakterie i wirusy, może być stosowany w inhalacji. Olejek eukaliptusowy stosowany w masażu, daje przyjemne uczucie odświeżenia i chłodzenia, pomaga w bólach napięciowych i bólach głowy. Doskonale nadaje się także do kąpieli, np. w połączeniu z olejem kokosowym i miodem.


Jak stosować olejki eteryczne w aromaterapii?
Aromaterapia olejkami eterycznymi może być stosowana na różne sposoby. Warto wyróżnić niektóre z nich:
- Olejki eteryczne można dodać do niektórych produktów do pielęgnacji skóry i włosów, by zintensyfikować ich właściwości.
- Znakomicie sprawdzi się także kąpiel z olejkami eterycznymi. Wystarczy dodać kilka kropli wybranego pachnącego olejku do neutralnego, organicznego oleju roślinnego. Przygotowaną mieszankę należy wlać do wanny, gdy ta jest prawie pełna.
- Kolejnym sposobem na skorzystanie z dobrodziejstw aromaterapii, jest masaż. Masować można ciało, stopy, a nawet skórę głowy. Procedura jest podobna jak przy kąpieli – należy zmieszać ulubiony olejek eteryczny z ekologicznym olejem roślinnym i wmasować go w wybraną część ciała.
- Niektóre olejki można także wdychać, a więc zrobić sobie z nich inhalację. To sposób idealny, gdy mamy problemy ze skórą lub z oddychaniem. Należy zagotować wodę, ustawić naczynie z wodą na stabilnej powierzchni i dodać kilka kropel odpowiedniego olejku. Następnie należy usiąść z głową wygodnie umieszczoną nad naczyniem i zakryć głowę ręcznikiem, by stworzyć sobie małą, parową łaźnię. W takiej pozycji należy wziąć spokojne, głębokie oddechy.
- Kolejnym sposobem jest stworzenie sobie naturalnych perfum. W tym celu wystarczy dodać 25 kropli dowolnych olejków eterycznych (najlepiej tych o naszym ulubionym zapachu!) do jednej uncji alkoholu perfumeryjnego lub denaturatu.
- Jeśli do głównego oleju roślinnego, np. ze słodkich migdałów lub arganowego, dodamy dobrej jakości olejek eteryczny, stworzymy olejek zapachowy do pielęgnacji ciała.
- Olejki świetnie nadają się także stosowania w odpowiednich dyfuzorach. Taka metoda pozwala, by zapach olejków unosił się w całym pomieszczeniu. Warto wypróbować miętę, lawendę lub eukaliptus w sypialni w nocy, aby skutecznie wprowadzić się w relaksacyjny nastrój. Można również nałożyć kilka kropli na wacik i włożyć do poduszki.
- Ciekawym sposobem jest również umieszczenie kropli oleju na chłodnej… żarówce. Po włączeniu żarówka ogrzewa zapach i rozprowadza go po całym pomieszczeniu. Istnieją również specjalne ceramiczne pierścienie zapachowe, które umieszcza się na żarówkach.
- Świetnym sposobem jest także przygotowanie własnych soli. Wystarczy zmieszać sól kamienną z kilkoma kroplami olejku, np. z bazylii, w proporcji 10 kropli olejku na 1 łyżkę soli. Taką mieszankę wkładamy do szczelnie zamkniętego pojemnika i wdychamy w razie potrzeby.
- Ulubione olejki eteryczne można nalać na wacik i włożyć do plastikowej torby na czas podróży, wdychać w razie potrzeby, np. w samolocie, gdy się denerwujemy.
- Na rynku dostępne są także specjalne świece aromaterapeutyczne, doskonałe do medytacji czy wyjątkowego relaksu. Należy pamiętać, by taka świeca była wykonana z dobrej jakości, wyłącznie naturalnych materiałów.
Aromaterapia – jak stosować? |
---|
|
Jakie kupić olejki eteryczne do aromaterapii?
Na rynku znajduje się mnóstwo olejków, ale nie wszystkie mają certyfikaty i tym samym nie są odpowiednie do wdychania i aromaterapii. Nie należy wierzyć, że olejek jest „terapeutyczny” lub „kliniczny”, ponieważ nie ma organu nadzorującego przemysł olejków eterycznych.
Charakterystyczne cechy produktu wysokiej jakości, to:
- Etykieta lub opis strony internetowej zawiera również łacińską nazwę rośliny.
- Olejki dobrej jakości są nieco droższe. Jeśli firmy pobierają taką samą opłatę za każdy rodzaj olejku, prawdopodobnie zawierają również substancje syntetyczne.
- Olejek znajduje się w szklanym pojemniku, ciemnym lub bursztynowym (to chroni przed utlenianiem).
- Olejki należy przechowywać w lodówce.
Jakie są przeciwwskazania przy aromaterapii?
Należy być świadomym, że niektóre produkty „naturalne” wykorzystywane w aromaterapii, to także substancje chemiczne i mogą być niebezpieczne, jeśli zostaną użyte w niewłaściwy sposób. Podczas stosowania olejków eterycznych należy postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty. Należy także kupować olejki dobrej jakości, wyłącznie certyfikowane. Sztuczne zapachy mogą być nawet toksyczne! Dobrej jakości olejków nie należy nakładać bezpośrednio na skórę, jeśli są nierozcieńczone, ponieważ mogą ją podrażnić. Ponadto niektóre olejki eteryczne mają przeciwwskazania, więc przed ich wyborem i użyciem, należy skontaktować się ze specjalistą od aromaterapii.
- https://www.healthline.com/health/what-is-aromatherapy#TOC_TITLE_HDR_1; 2020-12-20;
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/10884; 2020-12-20;
- https://experiencelife.com/article/essential-oils-what-you-need-to-know/; 2020-12-20;
- https://www.organicspamagazine.com/aromatherapy-101/; 2020-12-20;
- https://www.health.com/mind-body/everything-you-need-to-know-about-essential-oils; 2020-12-20;
- https://wexnermedical.osu.edu/blog/essential-oils; 2020-12-20;
- https://www.healthline.com/health/essential-oils-find-the-right-one-for-you#Essential-oil-accessories; 2020-12-20;
- https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/aromatherapy-do-essential-oils-really-work; 2020-12-20;






