Jak zwalczyć cellulit? Domowe sposoby na cellulit na udach i pośladkach

Od dłuższego czasu walczysz z cellulitem? Złe nawyki żywieniowe, zbyt ciasne ubrania, siedzący tryb życia, alkohol, kawa, papierosy – to wszystko przyczynia się do powstania cellulitu. Co zrobić, aby się pozbyć cellulitu? Domowe sposoby, masaże, zdrowa dieta i ćwiczenia – prezentujemy kilka sposobów, które skutecznie pomogą w walce z „pomarańczową skórką”.fot. dreamstimeFot. dreamstime
  1. Czym jest cellulit?
  2. Cellulit – zmora większości wszystkich kobiet
  3. Sposoby na cellulit – jak pozbyć się pomarańczowej skórki?
  4. Jeśli domowe sposoby na cellulit zawodzą?
  5. Zabiegi kosmetyczne na cellulit
Z charakterystyczną „skórką pomarańczową” na udach, biodrach, brzuchu i ramionach ma problem 9 na 10 kobiet. Kiedy mamy złe nawyki żywieniowe, palimy papierosy, nosimy zbyt ciasne ubrania, prowadzimy siedzący tryb życia, często sięgamy po alkohol i wypijamy dziennie morze kawy, to ten problem może nas dopaść niezależnie od wieku. Jak walczyć z cellulitem? Jak skutecznie pozbyć się mało estetycznej „pomarańczowej skórki”?

Czym jest cellulit?

Komórki tłuszczowe znajdujące się w podskórnej tkance tłuszczowej przestają prawidłowo funkcjonować i powiększają się do znacznych rozmiarów, tworząc na skórze widoczne zgrubienia.

W początkowym etapie rozwoju cellulitu nie ma wyraźnych objawów zewnętrznych. Można rozpoznać go za pomocą testu skórnego, polegającego na uchwyceniu w palce fałdu skóry na udzie lub biodrze i ocenie czy pojawiają się na niej wgłębienia i wypukłości. W drugim stadium rozpoznawany jest już wizualnie podczas obserwacji skóry oświetlonej mocnym światłem. W trzecim stadium cellulitu, defekty skóry widoczne są gołym okiem nawet bez specjalnego oświetlenia.

Cellulit – zmora większości wszystkich kobiet

Za jedną z głównych przyczyn tego zjawiska podaje się zakłócenie równowagi hormonalnej organizmu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że cellulit nie dotyczy jedynie pań w średnim wieku, kobiet w okresie ciąży lub przyjmujących hormonalne tabletki antykoncepcyjne. Cellulit dotyka około 80 proc. kobiet na całym świecie. Nawet nadwaga nie oznacza, że pojawi się pomarańczowa skórka.

Z medycznego punktu widzenia cellulit (ganoid lipodystrophy, GLD) to choroba metaboliczna, która jest efektem nieprawidłowego funkcjonowania układu limfatycznego. Choroba ta powoduje, że w komórkach tłuszczowych odkładają się produkty przemiany materii , które powinny zostać wydalone z organizmu. Komórki tłuszczowe znajdujące się w tzw. podskórnej tkance tłuszczowej powiększają się do znacznych rozmiarów, tworząc na skórze widoczne zgrubienia w postaci guzków, które tworzą tzw. „pomarańczową skórkę”.
fot. Lanzi/Wikipedia CC
By SUNBEAM VISION (SUNBEAM VISION) [CC-BY-SA-2.5], via Wikimedia Commons
By Eva Rinaldi from Sydney Australia [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Sposoby na cellulit – jak pozbyć się pomarańczowej skórki?

Firmy kosmetyczne prześcigają się w wymyślaniu skutecznych specyfików, które mają za zadanie zmniejszenie obwodów bioder, brzucha czy też ud już po pierwszym tygodniu stosowania.  Do takich informacji powinnyśmy podchodzić z rezerwą, ponieważ zwalczenie cellulitu to złożony proces, który wymaga czasu. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że takie cudowne środki oferowane przez firmy kosmetyczne uszczuplą nie tylko obwód ud, ale i nasz portfel. A przecież istnieją domowe, tanie i skuteczne sposoby na pozbycie się cellulitu, o których piszemy w dalszej części artykułu.
Sposoby na cellulit  – dieta
Od czego w takim razie zacząć walkę z cellulitem? Domowe sposoby walki z cellulitem rozpocznij od zastosowania odpowiedniej diety, która zapewni prawidłową przemianę materii. Powinny się w niej znaleźć: warzywa, owoce, kiełki, kasze, chude ryby, ciemne pieczywo, czyli produkty bogate w witaminy, mikroelementy i błonnik. Do jadłospisu wprowadź również białe sery, tłuszcze roślinne i świeże zioła. Staraj się ograniczać do minimum sól, cukier i tłuszcze zwierzęce. Staraj się wystrzegać alkoholu, papierosów i ogranicz spożycie kawy. Pij za to dużo niegazowanej wody mineralnej, która pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Przydatne w walce z cellulitem są także herbatki ziołowe, zawierające w składzie m.in. koper, skrzyp, brzozę, krwawnik.

Sposoby na cellulit – masaż limfatyczny
Każda z nas lubi być masowana. Nic nie zastąpi profesjonalnego masażu w salonie, ale ten wykonany własnymi rękami również może być skuteczny. Używamy do tego szorstkiej rękawicy, gąbki, lub ostrej szczotki. Miejsca objęte cellulitem powinnyśmy masować okrężnymi ruchami, jednocześnie ugniatając skórę. Zaczynamy od kostek, przesuwając się w górę nóg, pośladków, brzucha, aż do serca. Ma to na celu przesunięcie limfy wraz ze zbędnymi produktami przemiany materii. Masaż limfatyczny jest zabiegiem wspomagającym leczenie cellulitu i ma na celu pobudzenie właściwego funkcjonowania skóry. W domowych warunkach taki zabieg należy wykonywać przez 20-30 minut, zaraz po kąpieli.
Regularny masaż pozwoli usunąć cellulit, fot. dreamstime
Sposoby na cellulit – kofeina
Jak się okazuje kawa i cukier to nie tylko sposób na szybszą pobudkę, to także idealna metoda na poprawę wyglądu naszej skóry. Warto zwrócić uwagę, że to właśnie kofeina jest jednym z najczęściej spotykanych składników w kremach antycellulitowych. Kofeina ma właściwości wyszczuplające i ujędrniające, a w połączeniu ze słodkawym aromatem cynamonu działa rozgrzewająco na nasze ciało.
Peeling z fusów mielonej kawy działa wygładzająco, ziarenka cukru natomiast złuszczająco. Bardzo dobrze sprawdza się mieszanka fusów z kawy z balsamem do ciała oraz kilkoma kroplami olejku cynamonowego. Peeling warto połączyć z delikatnym masażem. Zabieg wykonywany, co najmniej 2 razy w tygodniu, przyniesie pierwsze rezultaty już po miesiącu.

Można też przygotować kawową maseczkę na cellulit. Oto przykładowy przepis na maseczkę kawową: 4 łyżki rozpuszczalnej kawy, 2 łyżki oliwy z oliwek, 4 łyżki cynamonu i 4 łyżki spirytusu. Powyższe składniki należy ze sobą zmieszać i tak powstałą maseczkę nakładamy na obszary zaatakowane przez pomarańczową skórkę i owijamy folią (dodatkowo można także założyć rajstopy). Maseczkę kawową zmywamy chłodną wodą po upływie 15-20 minut. Zabieg ten nie powinien być stosowany przez osoby, które mają wrażliwą, skłonną do alergii skórę.

Sposoby na cellulit – domowa endermologia
Endermologia to jeden z najpopularniejszych zabiegów antycellulitowych wykonywanych w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Możemy wykonać również domową endermologię, oczywiście wprowadzając pewną modyfikację w zabiegu. Należy zaopatrzyć się w gumową bańkę (najlepiej chińską - dostępna w aptece w ilości 4 sztuk w komplecie, cena ok. 30zł). Do zabiegu potrzebna będzie również oliwka do ciała. Oliwką dokładnie smarujemy miejsce, które chcemy poddać zabiegowi, następnie zasysamy bańkę na skórze i przesuwamy w górę i w dół. Zabieg może być bolesny, dlatego na początku powinniśmy zassać małą powierzchnię skóry.

Z domowych sposobów walki z cellulitem jest to jeden z najskuteczniejszych zabiegów. Wykonywany systematycznie ok. 3x tygodniowo, daje widoczne rezultaty już po pierwszych kilku zabiegach. Masaż bańkami chińskimi powoduje rozbicie podskórnej tkani tłuszczowej, co wizualnie daje efekt wygładzenia skóry i zmniejszenia nierówności. Uwaga –  po zabiegu mogą wystąpić siniaki i wybroczyny podskórne, które po kilku dniach powinny ustąpić. Masaż bańkami chińskimi nie może być stosowany u osób, które mają problem z układem krążenia (żylaki, kruchość naczyń krwionośnych – pajączki).
Masaż chińską bańką można wykonać w domu, fot. dreamstime
fot. dreamstime

Jeśli domowe sposoby na cellulit zawodzą?

Jeżeli domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych efektów, najlepiej udać się do specjalisty. Nowoczesne salony oferują rozmaite zabiegi i metody walki z pomarańczową skórką. Jednym z efektywniejszych zabiegów jest masaż limfatyczny, który poprawia ukrwienie tkanek oraz wzmaga usuwanie produktów przemiany materii. Może być wykonywany z dużą częstotliwością, nawet codziennie, ale ograniczeniem oczywiście jest cena od 60 do 100 zł za 30 minutowy zabieg.
Dobre efekty daje też elektrostymulacja mięśni za pomocą prądów zmiennych. Jest to zabieg z użyciem prądów o małej i średniej częstotliwości. Ma on na celu: wspomaganie rozkładu tłuszczu i likwidację nadmiaru tkanki tłuszczowej, ujędrnienie skóry, pobudzenie produkcji kolagenu, wzmocnienie i naprężenie mięśni – aż do warstw głębokich. Zabieg nie jest zalecany dla osób z rozrusznikiem serca, padaczką. Z kolei pacjenci cierpiący na poważne dolegliwości neurologiczne oraz kardiologiczne powinni wcześniej skonsultować się z lekarzem. Ceny elektrostymulacji wahają się od 60 do 80 zł za 25-30 minutowy zabieg.

Zabiegi kosmetyczne na cellulit

W innych zabiegach antycellulitowych wykorzystywana jest tzw. uderzeniowa fala akustyczna. Zabieg polega na poddaniu obszaru ciała objętego cellulitem, wibracjom, które są generowane przez impulsy akustyczne. Przenikając do tkanki łącznej, powodują jej mechaniczne rozciąganie i relaksację. Mimo, ze fala uderzeniowa kierowana jest do wnętrza organizmu, jest bezpieczna dla skóry oraz organów wewnętrznych. Cena za zabieg to 150-200 zł za 60 minut. Przeciwwskazaniami do zabiegu są: rozrusznik serca, cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby żylne, choroby skórne, niewydolność nerek oraz wątroby, a także jak przy większości zabiegów ciąża.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów antycellulitowych jest endermologia. To nic innego jak masaż wykonywany mechanicznie. Masaż ten imituje ruchy masażystów wykorzystując jednocześnie zwiększoną siłę nacisku. Wykonanie zabiegu odbywa się przy wykorzystaniu specjalnej głowicy wyposażonej w dwie rolki, które są ruchome i pracują niezależnie. Dodatkowo prócz rolek głowica posiada komorę ssącą, która zasysa masowany fałd skóry. Intensywność podciśnienia jest indywidualnie dobierana, tak, aby zabieg nie był bolesny. Za 60 minutowy zabieg zapłacimy od 65 do 100 zł.
fot. dreamstime
Ekologia.pl
(Magda Mioduszewska, studentka Wyższej Szkoły Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie na wydziale Kosmetologia)

Bibliografia

Nieścior Mariusz, Mocne uderzenie w cellulit, Spa Inspirations, 1/2012 (7) styczeń/luty s.32
Zasoby internetowe

Ocena (3.5) Oceń: