Olejek pichtowy – właściwości i działanie. Jak stosować olejek pichtowy?
Chcąc na zawołanie poczuć woń znaną z górskich i leśnych przechadzek, musimy mieć pod ręką olejek pichtowy – czysty, ekologiczny produkt o cudownie świeżym aromacie igliwia. Przywodzi on na myśl nieskażone niczym powietrze, koi zmysły, uspokaja i … leczy. Olejek pichtowy jest niezrównany przede wszystkim w terapii chorób i infekcji górnych dróg oddechowych. Poza tym ma pozytywne działanie na skórę. Dzięki swoim właściwościom bakterio- i grzybobójczym wyeliminuje zarówno grzybicę, jak i trądzik.
Jodła imponująca i wrażliwa
Drewno jodłowe ma wiele ciekawych i praktycznych zastosowań, tym bardziej szkoda, że lasów jodłowych jest na świecie coraz mniej. Przyczyną tego stanu są zanieczyszczenia powietrza – jodła jest bowiem drzewem wyjątkowo pod tym względem wrażliwym. Innymi słowy – możemy być pewni, że jeśli gdzieś rośnie jodła, to warto zaciągnąć się tamtejszym powietrzem. Paradoksalnie jednak jodły, jako drzewa posiadające zwarty pokrój, często sadzi się w ogrodach, by chroniły od zanieczyszczeń i hałasu. Te drzewa iglaste osiągają ponadto imponujące rozmiary, dzięki czemu dodatkowo zapewniają nam (jak również roślinom ogrodowym) osłonę przed wiatrem. A w gorące letnie dni, wydzielają orzeźwiającą woń, towarzyszącą nam zwykle podczas górskich wycieczek. Ten sam zapach odnajdziemy w buteleczce olejku pichtowego – pozyskiwanego z pędów i igieł jodły.
Olejek pichtowy z jodły syberyjskiej
Wszystkie gatunki jodły są wyjątkowe, każdy na swój sposób. Jodła kaukaska, sycylijska, syryjska czy nawet jodła pospolita (nazywana zresztą również jodłą polską) – mają ogromne znaczenie dla środowiska, a także dla przemysłu. Jodła nie jest też pozbawiona pewnej istotnej symboliki. W różnych wierzeniach i w różnych, odrębnych kulturach, gałązki jodły lub samo igliwie odstraszało złe moce i wzmacniało domowników, utrzymując wokół nich dobrą aurę.
Do produkcji omawianego tu olejku pichtowego predystynowane są jodła syberyjska oraz balsamiczna. Uzyskuje się go z młodych pędów i igieł tych gatunków. Co istotne, jodły te rosną w miejscach nieskażonych przemysłowo, czystych ekologicznie, i takie też pozostają wytwarzane z nich olejki. Olejek pichtowy produkuje się metodą destylacji młodych pędów i igieł.
Odświeżający i uwalniający zapach olejku pichtowego wiele mówi o jego najważniejszych właściwościach. Po wylaniu z buteleczki kilku kropel od razu powrócimy myślami do leśnych i górskich wędrówek, które mieliśmy okazję odbyć. Aromat olejku pichtowego w pełni odpowiada świeżemu powietrzu wypełnionemu zapachem igliwia. Od razu chce się go wciągnąć do płuc. Nikogo nie zdziwi więc fakt, że olejek jodłowy ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu oddechowego – udrożnia go, odświeża i przeciwdziała stanom zapalnym.

Olejek pichtowy wspomaga górne drogi oddechowe, odświeża i łagodzi stany zapalne. fot. ADDICTIVE_STOCK/envato
Olejek pichtowy wspomoże funkcjonowanie dróg oddechowych
Z młodych pędów i pąków jodły przyrządza się napary oraz nalewki. Mają one co prawda różne zastosowania, jednak głównie wykorzystywane są wspomagająco przy leczeniu i zapobieganiu stanom zapalanym górnych dróg oddechowych. Olejek pichtowy działa wykrztuśnie i antyseptycznie, jest idealny do tradycyjnych inhalacji. Pamiętajmy jednak, że nie należy stosować go przy mokrym kaszlu oraz astmie oskrzelowej.
Dobroczynne działanie olejku pichtowego na układ oddechowy zawdzięczamy zawartym w nim fitoncydom – jednym z najlepiej przebadanych bioaktywnych substancji roślinnych. Fitoncydy to roślinne antybiotyki, które mają chronić poszczególne części roślin i drzew przed bakteriami, grzybami i szkodnikami. W fitoncydy obfitują m.in. warzywa, które uznaje się za naturalne antybiotyki, np. czosnek i cebula. Wyjątkową obfitość fitoncydów produkują drzewa. Szczególny pod tym względem jest chociażby orzech włoski, nie ustępują mu jednak drzewa iglaste. To im zawdzięczamy najczystsze górskie powietrze. Fitoncydy zostały odkryte w 1956 roku przez leningradzkiego biologa Borysa Tokina, który pokazał jak roztarte igliwie świerku lub sosny w mgnieniu oka zabija bakterie. W olejku z jodły syberyjskiej koncentrują się te same, bakterio- i grzybobójcze substancje, które mogą nas wspomóc w walce z chorobami.
Olejek pichtowy – spektrum działania
|
Wzmacniająca kuracja olejkiem pichtowym
Kurację na bazie olejku pichtowego powinna trwać 30 dni bez przerw. Polega na podawaniu niewielkich ilości olejku pichtowego w celu wzmocnienia organizmu, oczyszczenia go z toksyn oraz stymulacji układu odpornościowego. W trakcie powinniśmy ograniczyć do minimum spożywanie mięsa, nabiału, cukru i słodyczy oraz używek, także kawy. Kuracji nie mogą stosować kobiety ciężarne i karmiące piersią.
Dawkowanie:
- do 6 dnia przyjmujemy po 3 krople rano i wieczorem,
- od 7 do 12 dnia po 5 kropli rano i wieczorem,
- od 13 do 18 dnia – po 7 kropli odpowiednio rano i wieczorem,
- od 19 do 24 dnia po 8 kropli,
- od 24 do 30 dnia – 10 kropli rano i wieczorem.
Miód pichtowy Podczas infekcji i stanów zapalnych górnych dróg oddechowych można olejek pichtowy przyjmować wraz z miodem. Najlepiej wybrać lipowy lub spadziowy i co kilka godzin w ciągu dnia połykać łyżkę miodu z 3-4 kroplami olejku. |



Olejek pichtowy pomaga zrelaksować się i rozluźnić. Jest doskonały do masażu, fot. AtlasComposer/envato
Olejek pichtowy w produktach kosmetycznych i w pielęgnacji
Jako środek o działaniu bakteriobójczym oraz przeciwzapalnym, olejek jodłowy służy w przemyśle kosmetycznym za dodatek do kosmetyków przeznaczonych do cer problematycznych – tłustej, trądzikowej, o nadmiernie rogowaciejącym naskórku i zaburzeniach w wydzielaniu sebum. Olejek pichtowy hamuje nadmierne wydzielanie łoju, usuwa istniejące wypryski i skutecznie przeciwdziała trądzikowi. Możemy natknąć się na niego również w kosmetykach do cery dojrzałej, gdzie pełni funkcję substancji przeciwzmarszczkowej. Olejek z jodły doskonale bowiem wygładza skórę i tonizuje ją.
Stosowanie olejku pichtowego zewnętrznie zapewnia nie tylko mocniejszą i bardziej nawilżoną czy też oczyszczoną skórę. Wcieranie olejku pichtowego podczas masażu pomaga przetrwać nerwobóle, łagodzi bóle reumatyczne, pomaga przy zapaleniu stawów, bolesnym miesiączkowaniu oraz nadwyrężonych mięśniach i ścięgnach. Masaż wykonujemy zawsze mieszając olej pichtowy z innym olejem bazowym, najlepiej o podobnych właściwościach przeciwzapalnych (dobry wybór to olej kokosowy). Olejkiem pichtowym wyleczymy również grzybicę skóry, łuszczycę czy opryszczkę. Kąpiel z udziałem olejku pichtowego lub sesja z kominkiem aromaterapeutycznym pomoże się zrelaksować, usunie lekki ból głowy i napięcie mięśni.
Olejek pichtowy to olejek aromaterapeutyczny wytwarzany z igieł i pędów jodły syberyjskiej. Jest to produkt ekologiczny, mający zastosowanie w leczeniu stanów zapalanych górnych dróg oddechowych, bóli mięśni i stawów oraz problemów skórnych. Ma intensywny, świeży zapach lasu iglastego i w ten sposób skutecznie koi rozkołatane nerwy.
- M. Amos Clifford,; "Kąpiele leśne: jak czerpać zdrowie z natury"; Wydawnictwo Kobiece, 2018.;
- A. Bardel; "Produkty z pogranicza"; „Lab – laboratoria, aparatura, badania”, rok 20, nr 4.;
- "Leczenie przewlekłych zapaleń ziołami i naturalnymi suplementami"; Centrum Naturalnego Odżywiania i Terapii, 2018.;
- P. Wohlleben,; "Sekretne życie drzew"; wyd. Otwarte, Kraków 2016.;
- "Siberian Fir Essential Oil"; https://www.aromaweb.com/essential-oils/siberian-fir-oil.asp; 2019-10-28;







Jest super. Stosuje do aromaterapii. Fajnie oczyszcza powietrze,poprawia oddech,relaxuje, uspokaja i ładnie pachnie. Polecam.