Dront dodo - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Gołębiowe Gołębiowate Raphus Dront dodo
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Dront dodo (Raphus cucullatus)

Nazywana/y także: dodo
Dront dodo
Spis treści

Wstęp

Dront dodo to jedyny gatunek w rodzaju Raphus. Gatunek wymarły (kategoria EX na liście IUCN). Odkryty został w 1598 roku. Ostatnie ptaki zostały zabite w 1662 roku. Historia dodo często przytaczana jest jako typowy model wymierania gatunku, który zamieszkując oddaloną od stałego lądu wyspę, w skutek braku naturalnych wrogów stał się gatunkiem nielotnym. Pojawienie się człowieka na wyspie, polowania, przywiezienie na wyspę drapieżników i konkurentów oraz wylesianie spowodowało wymarcie tego ptaka.

Wygląd

Ubarwienie dront dodo było różnorodne, od białego przez szare, po żółtobrązowe, brązowe do czarnego. Przednia część głowy naga, o szarawej lub niebieskawej barwie. Oczy małe. Tęczówki oczne białe. Dziób był masywny, z haczykowatym zakończeniem, o barwie żółtawej, zielonkawej, popielatej bądź czarnej. Głowa stosunkowo duża. Szyja dosyć krótka. Tułów krępy. Skrzydła krótkie, uwstecznione. Nogi były krótkie i mocne, o barwie żółte, z ciemnymi pazurami. Stopy były zakończone trzema palcami skierowanymi do przody i jednym do tyłu. Ogon krótki, w formie kędzierzawych piór. Występował dymorfizm płciowy, samice były mniejsze od samców.

Występowanie

Dront dodo był endemitem Mauritiusa – niewielkiej wyspy, znajdującej się na Ocean Indyjskim, około 900 km na wschód od Madagaskaru.

Biotop

Dront dodo na obrazach i rysunkach często umieszczany jest nad samym brzegiem oceanu. Jednak jego siedliskiem były prawdopodobnie suche lasy (porastające w przeszłości niemal całą wyspę), zarośla i prawdopodobnie obszary górskie. Był ptakiem prowadzącym naziemny tryb życia.

Lęgi

Rozród dront dodo jest słabo poznany. Gnieździł się na ziemi. Gniazdo zbudowane było z materiałów roślinnych. Samica składała jedno jajo. Inkubacja trwa około 4 do 6 tygodni. Wylęg następował w sierpniu. Podaje się ze dożywał 10-30 lat.

Pokarm

Istnieją różne dane na temat żywienia dront dodo. Jedne źródła podają że był roślinożerny i żywił się w głównej mierze owocami, nasionami i korzeniami. Z kolei inne źródła mówią że był wszystkożerny (w jego diecie znajdowały się m.in. ryby, małże).

4.5/5 - (15 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!