Kakadu żółtoczuba - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Papugowe Kakaduowate Cacatua Kakadu żółtoczuba
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Kakadu żółtoczuba (Cacatua galerita)

Kakadu żółtoczube, fot. shutterstock
Spis treści

Wygląd

Kakadu żółtoczuba to duża, biała papuga, wygląda typowy dla kakadu. Upierzenie białe, czub siarkowożółty, spód skrzydeł również z odcieniem żółtego. Dziób szaro-czarny, silny. Obie płci bardzo do siebie podobne, różnią się jedynie kolorem tęczówki oka – czerwonobrązowej u samicy, ciemnobrązowej u samca. Gatunek nie jest zagrożony wyginięciem ze względu na swój olbrzymi zasięg występowania (IUCN kategoria LC), chociaż liczebność w naturalnym zasięgu powoli spada.

Występowanie

Kakadu żółtoczuba jest gatunkiem rodzimy w północnej, wschodniej i południowej Australii oraz na Tasmanii i na Nowej Gwinei. Przez człowieka wprowadzony również do południowo-zachodniej Australii i na Nową Zelandię (gdzie stał się gatunkiem inwazyjnym i jest zwalczany), a także na niektóre wyspy Indonezji.

Biotop

Kakadu żółtoczuba występują w najróżniejszego typu lasach, również na terenach rolniczych, oraz wokół siedlisk ludzkich. Ptaki osiadłe – przez cały rok przebywają w tej samej okolicy. Tworzą grupy rodzinne, które pozostają razem przez całe życie – razem żerują, wydając przy tym bardzo głośne, nieprzyjemne dla ucha dźwięki. Mogą żyć 70-100 lat. W miastach czasami niszczą elewacje drewnianych budynków.

Lęgi

Kakadu żółtoczube to ptaki monogramiczne – ptaki łączą się na całe życie. Partnerzy wspólnie przygotowują dziuplę w wybranym drzewie i wspólnie opiekują się 1-3 pisklętami. Czas inkubacji jaj – 30 dni, pisklęta spędzają w gnieździe ponad 2 miesiące. Odchowane pisklęta pozostają przez całe życie w obrębie grupy rodzinnej.

Pokarm

Kakadu żółtoczube żerują na terenach otwartych, na najróżniejszym pokarmie roślinnym: nasionach, zbożu, orzechach, owocach, kwiatach, pączkach drzew, a także na owadach i ich larwach. W miastach korzystają też z pokarmu dostarczonemu przez ludzi.

Bibliografia
  1. Australian Museum (2019); "Animal factsheets: Suphur-crested Cockatoo"; https://australianmuseum.net.au/learn/animals/birds/sulphur-crested-cockatoo/; 2019-10-13;
  2. Department of Primary Industries and Regional Development - Government of Western Australia; "Identification, biology, and pest potential of the sulphur-crested cockatoo in the south-west of Western Australia."; https://www.agric.wa.gov.au/birds/sulphur-crested-cockatoo; 2019-10-13;
  3. BirdLife International (2019); "Species factsheet: Cacatua galerita"; https://datazone.birdlife.org/species/factsheet/22684781; 2019-10-13;
  4. Brazil, M. 2009; "Birds of East Asia: eastern China, Taiwan, Korea, Japan, eastern Russia."; Christopher Helm, London.; 2009-01-01;
4.7/5 - (11 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!