Karp (Cyprinus carpio)
Karp jako hodowlana ryba konsumpcyjna występuje niemal na całym świecie, zarówno w wodach otwartych (jeziora, starorzecza, rzeki) jak i w zamkniętych hodowlach (stawy). Oprócz tego spotykany w zlewiskach morza Czarnego, Kaspijskiego i Aralskiego.
Forma dzika to duża ryba o wrzecionowatym, podłużnym ciele z silnie wydłużoną płetwą grzbietową. Otwór gębowy otoczony dwiema parami wąsików, położony blisko strony brzusznej. Łuski duże i mocno osadzone w skórze. Liczne odmiany hodowlane (m in.: lustrzeń, karp bezłuski, karp zatorski) charakteryzują się silnym wygrzbieceniem oraz szerszym pokrojem ciała, często przy braku lub szczątkowym występowaniu łusek. Grzbiet ciała ciemny, przeważnie zielonkawo-brązowy lub szarozielonkawy. Boki ciała jaśniejsze, często ze złotym połyskiem a strona brzuszna żółto kremowa. Płetwy parzyste są czerwonawe a nieparzyste szaroniebieskie. Obok odmian hodowanych w celach konsumpcyjnych, istnieją też tzw. karpie koi. będące odmianami ozdobnymi pochodzącymi przeważnie z Japonii. Ryby te osiągają przeważnie do 30-40 cm długości (dziki karp dorasta do 100 cm) i mają kontrastowe kolory (na białym tle plamy w kolorze czerwonym, żółtym, pomarańczowym, czarnym itd.).
Karp zamieszkuję głębokie i możliwie duże zbiorniki o spokojnej wodzie. Obok stawów gdzie jest hodowany, zasiedla też starorzecza, duże rzeki i jeziora. Karp preferuje wody cieplejsze, w zbyt zimnych zbiornikach nie rozmnaża się. Żywi się przeważnie larwami owadów, drobnymi skorupiakami i mięczakami, uzupełniając dietę o glony i rośliny wodne. Najczęściej przebywa blisko dna, gdzie ryje w podłożu wygrzebując rośliny i bezkręgowce. Do godów dochodzi w maju lub w czerwcu. Dość hałaśliwe tarło ma miejsce w strefie przybrzeżnej, w płytkiej, ciepłej i dobrze zarośniętej wodzie. Ikra jest przyklejana do roślin wodnych a larwy lęgną się już po 3-5 dniach. Początkowo korzystają z zasobów woreczka żółtkowego, po jego wchłonięciu zaczynają pobierać pokarm. Dojrzałość płciową osiąga w 3-4 roku życia.