Komar tygrysi (Aedes albopictus)

Występowanie
Pierwotny zasięg występowania komara tygrysiego obejmuje południowo-wschodnią Azję i wyspy Archipelagu Malezyjskiego (nazywany jest komarem azjatyckim). Obecnie bardzo szybko rozprzestrzenia się na nowe obszary. Został zawleczony m.in. do środkowo-zachodniej Afryki, na Madagaskar, do Ameryki Północnej (obecnie nie jest tam spotykany jedynie w Andach i na południu kontynentu), do południowo-wschodniej Ameryki Północnej, i południowej Europy. Powiększanie się obszaru występowania tego gatunku postępuje bardzo szybko.
Budowa
Oczy duże, złożone. Ciało wydłużone, pokryte szczecinkami. Czułki długie. Odnóża długie, łamliwe. Występuje jedna para błoniastych skrzydeł. Skrzydła są wydłużone i przezroczyste. W spoczynku skrzydła składane są płasko na odwłoku. Druga para skrzydeł przekształcona w przezmianki. Odwłok jest wąski i wydłużony. Na ciele występują białe i czarne paski. Samice są większe od samców, ponadto płcie różnią się między sobą budową aparatu gębowego. Samice mają długą kłujkę. Larwa różni się wyglądem od postaci dorosłej, posiadają dużą głowę, szeroki, kulisty tulów oraz wydłużony odwłok.
Biologia
Komar tygrysi zamieszkuje głównie ciepły i wilgotny klimat, jednak na nowych obszarach występowania spotykany jest w bardzo różnorodnych siedliskach. W środowisku wymaga niewielkich zbiorników wodnych, niezbędnych do rozmnażania. Prowadzi dzienny tryb życia, ze szczytami przepadającymi na poranek i późne popołudnie. Przechodzi przeobrażenie zupełne. Kopulacja odbywa się po przepoczwarzeniu. Samce giną. Samica składa pojedynczo jaja na powierzchnię wody. Jaja są owalne i mierzą ok. 0,5 mm. Po kilku dniach z jaj wylęgają się larwy. Po kolejnych kilku dniach owad przepoczwarza się. Zimuje w stadium jaja. Dorosłe żyją ok. 30-40 dni. Samice żywią się krwią zwierząt kręgowcach (płazów, gadów, ptaków oraz ssaków, w tym ludzi). Samce pobierają pokarmem roślinnym.