Kur siwy - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ptaki Grzebiące Kurowate Gallus Kur siwy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Kur siwy (Gallus sonneratii)

Kur siwy - samiec
Spis treści

Wygląd

Kur siwy należy do rodziny kurowate (Phasianidae). Jego głowa jest stosunkowo mała. Tułów jest krepy. Nogi są silne. Stopy wyposażone w mocne pazury. Występuje u niego wyraźny dymorfizm płciowy. Samce są większe, a ich upierzenie jest barwniejsze. U samców występują czerwone grzebienie i dzwonki. Na szyi znajdują się długie, wąskie, czarno żółtawe pióra o zaokrąglonych końcach. Pierś i plecy są szaro białe. Skrzydła rdzawo czerwone. Na nogach posiadają ostrogi. Ogon jest czarny z metalicznym, zielonkawo niebieskawym połyskiem. Samice są skromniej ubarwione. W ich upierzeniu dominuje kolor brązowy.

Występowanie

Kur siwy zamieszkuje Indie. Jego zasięg występowania rozciąga się od środkowego Radżastanu na północy po Karalę i zachodni Tamilnad na południu. Najwięcej obserwacji tego ptaka pochodzi z południa kraju. Liczebność maleje.

Biotop

Kur siwy prowadzi dzienny tryb życia. Pozostałą część dnia spędza na drzewie. Szczyt jego aktywności przypada na poranek i wieczór. Przebywa pojedynczo, w parach lub małych grupach. Kur siwy zamieszkuje głównie mozaikę lasów i terenów otwartych, lasy monsunowe, zadrzewienia bambusowe, łąki i obszary ekstensywnie użytkowane rolniczo. W związku z powiększaniem powierzchni przemysłowego rolnictwa i karczowaniem oraz wypalaniem lasów jego zasięg maleje. Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik II).

Lęgi

Kur siwy jest gatunkiem poligamicznym (na jednego samca przypada kilka samic). Do rozrodu może przystępować przez cały rok, z kulminacją w lutym-maju. Gnieździ się na ziemi. Samica składa od 3 do 7 jasnych jaj. Czas wysiadywania wynosi prawie trzy tygodnie. Wyłącznie samica wysiaduje jaja i pełni opiekę nad potomstwem. Dojrzałość płciową osiąga zwykle w drugim roku życia.

Pokarm

Kur siwy jest zwierzęciem wszystkożernym. W jego diecie wyróżnić można pokarm roślinny (nasiona, owoce, zielone części roślin) oraz pokarm zwierzęcy: bezkręgowce (pajęczaki, mięczaki, owady i ich larwy) oraz kręgowce (drobne gady). Pokarm zdobywa grzebiąc w ziemi.

4.8/5 - (15 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!