LIS RUDY. Ssak. Zwierzę - lis rudy, lis, lis pospolity
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Drapieżne Psowate Vulpes Lis rudy
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Lis rudy (Vulpes vulpes)

Nazywana/y także: lis, lis pospolity
Lis rudy, red fox, Vulpes vulpes
Spis treści
Wymiary/Budowa

Lis rudy – długość ciała 50-90 cm, ogona 30-50 cm, wys. 35-45 cm, masa 3-10 kg. Grzbiet przeważnie rdzawoczerwony, spód biały, podobnie jak podbródek i gardło. Wiele odmian barwnych. Puszysty ogon z białym końcem (cecha gatunkowa).

Występowanie

Lis rudy występuje w Ameryce Północnej z wyjątkiem sporej luki na środkowym wschodzie i południowym zachodzie, którą zajmuje lis płowy (Vulpes velox), oraz Europa, północna i środkowa Azja. Niektórzy autorzy uważają lisa zamieszkującego Nowy Świat za odrębny gatunek Vulpes fulva, jednak nie jest to prawidłowe. W połowie XVIII wieku Anglicy wprowadzili lisa pospolitego z Europy do wschodniej części Stanów Zjednoczonych, aby móc polować na niego konno z psami, gdyż miejscowe lisy wirginijskie były dla nich zbyt powolne. W Kanadzie natomiast występuje ciągle rodzimy gatunek lisa pospolitego. Jego ulubionymi siedliskamilasy, obfitujące w zakrzewienia obszary trawiaste oraz tereny rolnicze.

Tryb życia

Lis rudy dzięki ogromnym zdolnościom przystosowawczym rozprzestrzenia się wraz z rozwojem zachodniej cywilizacji. Zimą rzadko kryją się w norach, najczęściej zwijają się w kłębek i pozwalają przykryć się przez śnieg. Dorosłe drapieżniki żyją samotnie, ale nie oznacza to, że zupełnie się izolują. Dzięki sygnałom węchowym zwierzęta utrzymują kontakt z innymi osobnikami i znają dokładnie obszary przez nie zajmowane.

Odżywianie

Lis rudy jest wszystkożerny i poza zwierzętami zjada tez sporo pożywienia roślinnego. Nadmiar pokarmu ukrywa starannie po śniegiem lub liśćmi.

Rozmnażanie i rozwój

Samice lisa rudego, po ciąży trwającej 2 miesiące, wydają na świat w dobrze ukrytej norze 4-8 młodych. W wieku jednego miesiąca szczenięta zaczynają bawić się na powierzchni ziemi i zjadają pokarm przynoszony przez rodziców. W wieku 8 tygodni opuszczają norę i rozpoczynają samodzielne polowania. stopniowo młode są coraz mniej tolerowane przez osobniki dorosłe i w wieku 4 miesięcy odchodzą, aby objąć w posiadanie własne terytoria.

4.6/5 - (17 votes)
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

opisz lisa z występowaniem i ciekawostkami

kika zdań o lisie

Lis jest pieknym stworzeniem ktory upieksza krajobraz pol ilasow , umila rolnikowi uprawiac ziemie poniewaz gdy rolnik orze przy lesie na polu to on chodzi za plugiem traktoru i szuka w bruzdzie wyoranej myszow i nornikow . A wiec cieszy to rolnika to zachowanie lisa pucka bo naprawde przyzwyczaja sie szybko do traktora warczacego i sie nie boi , wiecej go interesuja norniki gdzie nietu wyorane jak bojazn przed rolnikiem jadacym na traktorze . A wiec z cala pewnoscia mozna powiedziec ze rudy lis ktorego ja nazywam sliczny pucek jest bardzo porzyteczny i mily , poniewaz zdaza mi sie nieraz porozmawiac z nim jak w polu orze i on dobrze wie wtenczas ze mu sie zadna krzywda nie stanie . I jak mowie do niego to przystaje kolo bruzdy i tak jak by byl zadowolony bardzo z dobrego posilku , jakim jest wyorane tu i owdzie norniki czyli jakas mysz albo zaba . On to wszystko lubi ale potrafi sie tez odwdzieczyc swoja laskawoscie i calym pieknem w calej swojej laskawosci , ze az dziw bierze . Jeszcze on bardzo lubi chomiki zjadac ktore sa przeciez plaga dla rolnikow , mowiac w skrucie prawde to rudy lis jest najbardziej porzytecznym przyjacielem rolnika poniewaz tepi gryzonie chomiki szczury i inne obrzydziuchy ktorych rolnik nie lubi . Mowie rolnik nielubi poniewaz lisow w miescie nie ma tylko na wsi i wlesie jest ich najbardziej lubiany podwurek , to piekne obcowac z rudym dzikim lisem za pan brat . Lecz trzeba wiedziec jak z nim rozmawiac bo on ma bardzo rozwiniety instynkt swojej obrony , i wie dobrze kto mu chce zrobic krzywde a kto mu chce pomoc i kto mu niezagraza . A wiec on napewno od nas oczekuje pomocy bo ma tez duzo swoich wrogow ktorzy na jego zycie czychaja , wiec bacmy dobrymi przyjacielami lisa pucka . A on swoja madrosc zamieni w laskawosc przyjazn i porzytecznosc bycia z nami .

napisz kilka zdań o lisie

6