Nocek natterera - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Strunowce Kręgowce Ssaki Nietoperze Mroczkowate Myotis Nocek Natterera
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Nocek Natterera (Myotis nattereri)

Nazywana/y także: nietoperz Natterera
Nocek Natterera, Myotis nattereri, Natterer's bat
Spis treści

Wygląd

Jest to nietoperz średniej wielkości, o długości ciała 40 -55 mm, rozpiętości skrzydeł 220-260 mm, długości ogona 37 -46 mm, długości ucha 16 -19 mm i wadze 5 -12g. Futro wykazuje osobniczą zmienność ubarwienia – na grzbiecie jest jasnobrązowe, brązowe lub szarobrązowe, na spodzie szarawe lub białawe. Uszy są jasne, w górnej części zaokrąglone, wywinięte do wewnątrz. Między przednimi kończynami, bokiem ciała, krótkimi tylnymi nogami, a ogonem rozpięte są błony lotne tworzące u tego gatunku dość szerokie skrzydła. Zgrubiały brzeg błony ogonowej pokrywają dwa rzędy wystających, sztywnych włosów.

Występowanie

Nocek Natterera zamieszkuje całą Europę za wyjątkiem środkowej i północnej Skandynawii. W Polsce występuje prawdopodobnie w całym kraju na terenach niżowych. Najliczniejszy jest w zachodniej części kraju. Jest gatunkiem chronionym o niskim stopniu zagrożenia.

Tryb życia

Jak wszystkie nietoperze nocek Natterera jest aktywny nocą. Dzienne kryjówki mieszczące się w dziuplach, skrzynkach lęgowych dla ptaków, szczelinach murów i strychach opuszcza późnym wieczorem. Porusza się powolnym lotem po linii prostej. Zimuje koloniami w piwnicach, starych kopalniach, studniach i jaskiniach. Najchętniej zamieszkuje obszary zalesione, pojawia się w osiedlach ludzkich. Samice latem tworzą stada liczące do 40 osobników. Gatunek ten niechętnie wylatuje w czasie wietrznej pogody. Tak jak inne nietoperze do orientowania się w otoczeniu wykorzystuje echolokację (wysyłanie ultradźwięków, które odbijają się od przedmiotów, a następnie odbieranie ich).

Odżywianie

Na miejsce łowów nocek Natterera wybiera suche, zalesione tereny oraz sady, parki i aleje. Żeruje wokół koron drzew i krzewów. Zdobycz chwyta zarówno w powietrzu, jak i zbiera ją z liści i gałęzi. Żywi się owadami latającymi w nocy, owadami dziennymi śpiącymi na roślinach oraz pajęczakami.

Rozmnażanie o rozwój

Rozmnażanie, opieka nad potomstwem i rozwój tego ssaka nie są dobrze poznane. Wiadomo, że samica w czerwcu rodzi jedno młode.  Nocek Natterera żyje średnio 15 lat, ale może dożyć nawet 23 lat.

4.9/5 - (14 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments