Przekrasek mróweczka (Thanasimus formicarius)

Biologia
Przekasek mróweczka jest niewielkim drapieżnym chrząszczem wyspecjalizowanym w polowaniu na szkodniki upraw leśnych – m.in. korniki.
Wygląd
Przekrasek mróweczka zwykle dorasta do długości ok. 7-11 mm. Ciało tego chrząszcza jest wydłużone, z wyraźnie zaznaczonym przewężeniem między tułowiem a odwłokiem. Głowa wraz z czułkami jest czarna, natomiast tułów przekraska mróweczki brązowopomarańczowy. Na pokrywach skrzydeł znajduje się charakterystyczny układ plam – od strony tułowia brązowy, następnie 5 naprzemiennie czarnych i białych pasów. Odnóża czarne.
Występowanie
Przekrasek mróweczka występuje licznie w całej Europie, znane są również jego stanowiska z Ameryki Północnej, gdzie w XIX w. został introdukowany w celu ograniczenia populacji kornika. Można go znaleźć pod korą drzew zarówno liściastych, jak i iglastych, z preferencją dla sosny zwyczajnej.
Pokarm
Przekrasek mróweczka jest drapieżnikiem odżywiającym się szkodnikami drzew – w szczególności kornikami. Zarówno postać dorosła, jak i larwy tego gatunku sprawnie polują na wszystkie stadia rozwojowe korników, zjadając również ich jaja. Z tego względu przekrasek mróweczka jest uważany w leśnictwie za owada pożytecznego, bywa z tego powodu wprowadzany w miejsce odległe od swojego naturalnego zasięgu (Kanada).
Rozród
W okresie od kwietnia do czerwca samice przekraska mróweczki składają zapłodnione jaja w wydrążonych przez korniki pod korą tunelach. Po około tygodniu z jaj wylęgają się drapieżne larwy, które kolejne 2 lata żerują w drzewie, polując na larwy korników oraz inne owady żyjące pod korą. Jesienią larwy przechodzą w formę poczwarki i czekają do kolejnej wiosny, żeby przeobrazić się w formę dorosłą, pod postacią której żyją zwykle 4-10 miesięcy.