Przekrasek mróweczka - opis, wygląd, występowanie
Ekologia.pl Wiedza Atlas zwierząt Stawonogi Owady Chrząszcze Przekraskowate Przekrasek Przekrasek mróweczka
Indeks nazw
Szukaj lub wybierz według alfabetu
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

Przekrasek mróweczka (Thanasimus formicarius)

Przekrasek mróweczka, fot. shutterstock
Spis treści

Biologia

Przekasek mróweczka jest niewielkim drapieżnym chrząszczem wyspecjalizowanym w polowaniu na szkodniki upraw leśnych – m.in. korniki.

Wygląd

Przekrasek mróweczka zwykle dorasta do długości ok. 7-11 mm. Ciało tego chrząszcza jest wydłużone, z wyraźnie zaznaczonym przewężeniem między tułowiem a odwłokiem. Głowa wraz z czułkami jest czarna, natomiast tułów przekraska mróweczki brązowopomarańczowy. Na pokrywach skrzydeł znajduje się charakterystyczny układ plam – od strony tułowia brązowy, następnie 5 naprzemiennie czarnych i białych pasów. Odnóża czarne.

Występowanie

Przekrasek mróweczka występuje licznie w całej Europie, znane są również jego stanowiska z Ameryki Północnej, gdzie w XIX w. został introdukowany w celu ograniczenia populacji kornika. Można go znaleźć pod korą drzew zarówno liściastych, jak i iglastych, z preferencją dla sosny zwyczajnej.

Pokarm

Przekrasek mróweczka jest drapieżnikiem odżywiającym się szkodnikami drzew – w szczególności kornikami. Zarówno postać dorosła, jak i larwy tego gatunku sprawnie polują na wszystkie stadia rozwojowe korników, zjadając również ich jaja. Z tego względu przekrasek mróweczka jest uważany w leśnictwie za owada pożytecznego, bywa z tego powodu wprowadzany w miejsce odległe od swojego naturalnego zasięgu (Kanada).

Rozród

W okresie od kwietnia do czerwca samice przekraska mróweczki składają zapłodnione jaja w wydrążonych przez korniki pod korą tunelach. Po około tygodniu z jaj wylęgają się drapieżne larwy, które kolejne 2 lata żerują w drzewie, polując na larwy korników oraz inne owady żyjące pod korą. Jesienią larwy przechodzą w formę poczwarki i czekają do kolejnej wiosny, żeby przeobrazić się w formę dorosłą, pod postacią której żyją zwykle 4-10 miesięcy.

Bibliografia
  1. Thomaes A et al. (2017); "Ecology and distribution of Thanasimus formicarius (Linnaeus, 1758) andthe newly discovered Thanasimus femoralis (Zetterstedt, 1828) in Belgium(Coleoptera: Cleridae). Bulletin de la Société royale belge d’Entomologie/Bulletin van de Koninklijke Belgisch"; https://pureportal.inbo.be/portal/files/14031049/Thomaes_etal_Bulletin_SRBE_KBVE_153_3_2017_206_214.pdf; 2017;
  2. UK Beetles (2020); "Thanasimus Latreille, 1806"; https://www.ukbeetles.co.uk/thanasimus-spp; 2020-10-22;
  3. Global Biodiversity Information Facility (2020); "Thanasimus formicarius (Linnaeus, 1758) in GBIF Secretariat (2019). GBIF Backbone Taxonomy."; https://www.gbif.org/species/4448819; 2020-10-20;
  4. Gauss R (1954); "Grosse Borkenkäferkalamität in Südwestdeutschland, 1944-1951. Berichte und Studien zur Lebensweise, Epidemiologie und Bekämpfung der rindenbrütenden Käfer an Fichte und Tanne."; Forstschutzstelle Südwest (RFN); 1954;
4.9/5 - (19 votes)
Default Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nie odchodź jeszcze!

Na ekologia.pl znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad, które pomogą Ci żyć w zgodzie z naturą. Zostań z nami jeszcze chwilę!