Domowej roboty proszek i płyn do prania - przepisy

Pranie bez dodatku chemii i substancji zapachowych? Proszki czy płyny do prania tak zakorzeniły się w naszej kulturze, że nie wyobrażamy już sobie bez nich życia. Tymczasem są one szkodliwe nie tylko dla zdrowia, ale i dla środowiska.fot. shutterstockfot. shutterstock
Standardowe proszki do prania, które znajdziemy w każdym sklepie, to skuteczne – ale nie zawsze dobre rozwiązanie. Zawierają w składzie dodatki zapachowe, enzymy, wybielacze i substancje pomocnicze, które mogą powodować wysypkę i działać drażniąco na błony śluzowe i skórę. Często stosowanym dodatkiem są też toksyczne fosforany. Fosforanów używa się do zmiękczania wody, co ułatwia czyszczenie. Mają jednak bardzo zły wpływ na nasze zbiorniki wodne. Przyczyniają się m.in. do eutrofizacji zbiorników wodnych, a tym samym do nadmiernego zakwitu glonów, które zabierają rybom niezbędny do życia tlen.
Co pierze, a nie szkodzi?

W poszukiwaniu alternatyw warto sięgnąć po sprawdzone sposoby naszych babć i prababć. Kiedyś do prania używano po prostu wody z mydlinami. Czy te „pradawne” sposoby z powodzeniem możemy wykorzystywać i dziś? Zdania są podzielone. Przede wszystkim trzeba czytać, szukać, sprawdzać i eksperymentować. Z czasem znajdziemy magiczną mieszankę, które skutecznie wypierze nasze brudy.

No dobra, przejdźmy do konkretów. Do zrobienia własnego proszku wystarczą trzy składniki: boraks, starte mydło szare i olejki eteryczne. Boraks dezynfekuje i usuwa zapachy. Mydło to środek powierzchniowo czynny – obniża napięcie powierzchniowe wody, co sprawia, że łatwiej jest usunąć brud. Olejki eteryczne nadają praniu ładny zapach, mają też właściwości odkażające i dezynfekujące. Proste? Prezentujemy kilka pomysłów na to, jak przygotować własne środki do prania.

Prosty przepis na proszek do prania

Składniki:
  • kostka szarego mydła – startego na tarce
  • 1 i 1/2 szklanki boraksu
  • opcjonalnie można dodać 10-15 kropli olejku eterycznego

Przygotowanie:
Wszystkie składniki wsypujemy do szklanego pojemnika, dodajemy kilka kropli olejku eterycznego i szczelnie zamykamy.


Nieco bardziej skomplikowany przepis na cytrynowo-goździkowy proszek do prania

Składniki:


Przygotowanie:

Wszystkie składniki wsypujemy do szklanego pojemnika i szczelnie zamykamy. Używamy 2 łyżki proszku na pranie. Takie domowe proszki do prania można przechowywać do 6 miesięcy.


Lawendowo-pomarańczowy płyn do praniaSkładniki:


Przygotowanie:

Mydło, sodę i boraks rozpuszczamy w 2 szklankach gorącej wody. Dolewamy jeszcze dwa litry gorącej wody, całość umieszczamy w dobrze zakręcanym pojemniku i bardzo mocno mieszamy. Kiedy płyn wystygnie dodajemy olejki eteryczne i znowu mieszamy.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. Ewa Kozioł; “Naturalnie czysty dom. 100 przepisów, które uwolnią twój dom od toksycznej chemii”; Wydawnictwo Znak;
Ocena (3.7) Oceń: