Wachlarzowiec olbrzymi (Meripilus giganteus)

Wstęp
Wachlarzowiec olbrzymi to jeden z najokazalszych grzybów świata, największy i najcięższy grzyb Europy Środkowej, do 2014 roku prawnie chroniony w Polsce. W krajach słowiańskich i na Dalekim Wschodzie najmłodsze i najdelikatniejsze owocniki uznaje się za jadalne, choć niesmaczne.
Sezon
Wachlarzowiec olbrzymi zawiązuje owocniki cały rok.
Występowanie
Wachlarzowiec olbrzymi jest szeroko rozpowszechniony w całej Eurazji (Europa łącznie ze Skandynawią, Rosja, Iran, Turcja) i północnej Afryce. Zawleczony do Nowej Zelandii. Wiele źródeł podaje, że jest rodzimy także dla Ameryki Północnej, jednak zdaniem wielu badaczy rosną tam odrębne, choć blisko spokrewnione gatunki wachlarzowców. Zasiedla martwe drewno, rzadziej wciąż żywe osobniki wielu gatunków drzew i krzewów liściastych. Najczęściej rozwija się u podstawy pni buka lub dębu. Notowano go także na wiązach, lipach, gruszach, woskownicach, leszczynach, brzozach i olszach; z egzotów zaś na pospornicach (Pittosporum), obrostnicach, eukaliptusach, platanach, wawrzynach i awokado. Zupełnie wyjątkowo może porastać drzewa iglaste: modrzewie, jodły lub sosny.
Wygląd
Właściwości
Wachlarzowiec olbrzymi jako słaby, fakultatywny pasożyt, a potem saprotrof powoduje białą zgniliznę drewna. Jako pasożyt poraża najpierw korzenie drzewa lub krzewu, znacznie później pień i gałęzie. Zakażenie flagowcem olbrzymim objawia się przerzedzeniem korony wskutek upośledzenia pracy korzeni, a w konsekwencji odcięcia organów nadziemnych od wody i soli mineralnych z gruntu. Śmierć gospodarza następuje zazwyczaj w chwili rozpadu korzeni bocznych.
Zastosowanie
Współcześnie brak zastosowań.
Wachlarzowiec olbrzymi – pytania i odpowiedzi
Czy grzyb wachlarzowiec olbrzymi jest grzybem trującym?
Jest pozbawiony właściwości trujących, ale uważa się go za gatunek niejadalny z uwagi na bardzo nieatrakcyjny smak. Struktura miąższu również zniechęca do konsumpcji.
Ile może ważyć wachlarzowiec olbrzymi?
Wiele zależy od wielkości grzybni i warunków środowiskowych, ale waga największych owocników składających się z dziesiątek mniejszych i większych kapelusików wynosi co najmniej kilkadziesiąt kilo.
Czy wachlarzowiec olbrzymi jest chroniony?
Wachlarzowiec objęty był ochroną w przeszłości, dokładnie do 2014 roku. Obecnie często spotykany w ogrodach, parkach czy zaroślach przy martwych drzewach.