Najbardziej niesamowite zjawiska przyrodnicze na świecie. Musisz to zobaczyć!
Istnieją na świecie zjawiska przyrody, które są niezwykłe, zagadkowe, tajemnicze i ciężko je wytłumaczyć. Uważa się, że te osobliwe zdarzenia mają pochodzenie ponadnaturalne i powinny być postrzegane jako jakiś znak. Jak jest naprawdę?
Wędrujące głazy, deszcz ryb, tęczowe drzewa – są zjawiska w przyrodzie, które zadziwiają i zaskakują i ciężko je wyjaśnić naukowo. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

Wędrujące głazy
W realnym świecie, głazy się nie poruszają, ale nie w kalifornijskiej Dolinie Śmierci. Na środku pustyni mieści się Racetrack Playa. Właśnie tam możesz zobaczyć głazy, które bez pomocy człowieka, pchane dziwną siłą przemieszczają się pozostawiając za sobą wyraźny ślad. Wiele lat upłynęło, nim naukowcy wyjaśnili zagadkę tego zjawiska. Okazało się, że dzięki delikatnej, lodowej powłoce i cienkiej warstwie wody, które są pozostałością jezior, kamienie pod wpływem wiatru sunął po cienkich płatach lodu. Głazy budzą ciekawość i są olbrzymią atrakcją.

Perłowe obłoki
Obserwowanie nieba bywa naprawdę wciągającym zajęciem, szczególnie kiedy natrafimy na chmury, zwane obłokami perłowymi. Ich charakterystyczną cechą jest tęczowa poświata. Jak powstają? Tworzą się na obszarach polarnych na wysokości od 15 do nawet 30 kilometrów nad powierzchnią ziemi, a więc już w stratosferze. W warunkach niskiej wilgotności chmury powstają z kryształów lodu, przez które przechodzą promienie słoneczne, sprawiając iż wyglądają jakby świeciły kolorami tęczy. Obłoki tego typu występują bardzo rzadko. Prawdopodobnie powstawanie takich chmur wiąże się ze zubożeniem warstwy ozonowej.

Morning Glory
Pozostajemy w temacie chmur. Jeśli fascynują cię wszelkiego rodzaju obłoki, powinieneś odwiedzić Australię. W regionie zatoki Carpentaria, na przełomie września oraz października można podziwiać zjawisko meteorologiczne Morning Glory. „Poranna chwała” to wał chmur osiągający 1000 km długości i 1-2 km grubości, która tworzy się w godzinach porannych. Potrafi ona przemieszczać się z prędkością ok. 60km/h.
Latarnia Maracaibo
W Wenezueli, u ujścia rzeki Catatumbo z uwagi na specyficzne uwarunkowania klimatyczno-terenowe występuje ciekawe zjawisko przyrodnicze. Wilgotne, ciepłe masy powietrza spotykają zimne wiatry z pasm Andów. Powstają ogromne, burzowe chmury i łuk elektryczny. Błyskawice te widoczne są przez ok. 10 godzin, przez 160 dni w roku. Szacuje się, że w ciągu godziny w powierzchnię wody uderza około 280 piorunów. Zjawisko to widoczne jest z odległości nawet kilkuset kilometrów, dlatego określane jest mianem Latarni Maracaibo.
Tęczowe drzewa
Drzewa nie wydają się szczególną atrakcją, mimo, że zachwycają swymi kształtami. Nie każdy jednak wie, że mogą mieć też różne barwy. Są miejsca na świecie, w których drzewa olśnią cię kolorami, m.in. na Filipinach, w Indonezji, czy Papui Nowej Gwinei. Zobaczysz tam eukaliptusa tęczowego, którego pień udekorowany jest pastelowymi odcieniami.

Jezioro Don Juan
Z czym kojarzy ci się Antarktyda? Nam z mrozem, wszechobecnym śniegiem i lodem oraz ciekawymi widokami. Trudno uwierzyć, ale na jej terenie znajdują się także miejsca pozbawione lodu. Ciekawą atrakcją jest jezioro Don Juan, które nie zamarza, mimo że temperatura sięga -55 stopni Celsjusza. Dzieje się tak z powodu dużego zasolenia wody. Jezioro składa się w ponad 40% z soli.
Deszcz ryb
W Hondurasie, w mieście Yoro niecodziennym zjawiskiem jest deszcz ryb. Między majem, a czerwcem, podczas silnej burzy na ulice spadają duże ilości ryb. Podobno dzieje się tak od ponad 200 lat. Za ten nietypowy deszcz odpowiadają wiatry oraz trąby powietrzne, które wyciągają z wód ryby, a kiedy słabną, ryby spadają na ziemię. Niby jest to logiczne, ale pozostaje pytanie, dlaczego deszcz ryb, składa się tylko z jednego gatunku tych zwierząt? Zagadka pozostaje nierozwiązana.
Tęcza księżycowa
Każdy z nas wiele razy widział tęczę. Jednak tęcza księżycowa to o wiele ciekawsze zjawisko. Można ją obserwować np. nad Wodospadami Wiktorii. Tworzy ją światło odbite od Księżyca. W ciemnościach nasze oczy nie mogą rozróżnić kolorów, dlatego często pojawia się ona jako mleczny łuk. Zjawisko najciekawiej prezentuje się podczas pełni. Fotografowie z całego świata przybywają do miejsc, w których mogą uwiecznić na zdjęciach tę oryginalną tęczę.

Widmo Brockenu
Widmo Brockenu to nieczęste zjawisko. Aby je zaobserwować nie musisz opuszczać naszego kraju. Wystarczy, że udasz się w Karkonosze lub Tatry, w wyższe partie – ponad chmury. Na obłoku dzięki promieniom słońca pojawia się cień postaci. Wydaje się, że jest ona znacznie większa niż w rzeczywistości. Wokół cienia powstaje tęczowy okrąg, który wspaniale podkreśla to interesujące zjawisko. Istnieje też możliwość zobaczenia widma z pokładu samolotu.

Zielony promień
Zielony promień to zjawisko, które trwa kilka sekund i występuje podczas wschodu i zachodu słońca. Można go dostrzec szczególnie tam, gdzie wyraźnie widoczny jest horyzont, czyli m.in. nad morzem. Zielony błysk nad czerwoną kulą to widok spektakularny. Niestety zjawisko pojawia się bardzo rzadko, trzeba mieć sporo szczęścia, by je zobaczyć. Zielony promień, podobnie jak Widmo Brockenu, widoczny jest także z pokładu samolotu.
PanSamolocik.pl
https://www.crazynauka.pl/wedrujace-kamienie-doliny-smierci-przylapane-goracym-uczynku/
https://en.wikipedia.org/wiki/Morning_Glory_cloud
https://zmianynaziemi.pl/wideo/w-hondurasie-raz-w-roku-pada-deszcz-ryb




…może to jedyny gatunek tych ryb w tych okolicach?a może pływają one tuż pod powierzchnią wody,dlatego silny wiatr je porywa wraz z wodą,zamieniając się w trąbę,działa jak wirówka i wyrzuca odwirowane rybki ;-)???
-coś niesamowitego,cudne!