Najbardziej złośliwe zwierzęta na świecie | ekologia.pl
Ekologia.pl Środowisko Najbardziej złośliwe zwierzęta na świecie

Najbardziej złośliwe zwierzęta na świecie

Każde zwierzę jest elementem łańcucha pokarmowego, co często wiąże się z koniecznością zabijania dla przeżycia. Trudno mieć w tym zakresie zastrzeżenia, nawet jeśli niektóre typy polowań wydają się nam bardzo krwawe lub okrutne. Są jednak gatunki, które torturują, gwałcą i zabijają bynajmniej wcale nie z głodu czy konieczności. Do najbardziej złośliwych zwierząt paradoksalnie należą również te pozornie najrozkoszniejsze…

Koty potrafią być złośliwe w stosunku do swoich opiekunów

Koty potrafią być złośliwe w stosunku do swoich opiekunów, fot. wirestock/envato
Spis treści

Naturalnie, trudno jest nam oceniać zachowanie zwierząt inaczej niż z punktu widzenia ludzkiej etyki. Nie wszystkie motywy okrucieństwa jesteśmy więc w stanie zrozumieć. Ale trudno dyskutować z faktem, że niektóre gatunki wydają się przekraczać granicę nie tylko dobrego smaku, ale i zwykłej przyzwoitości.

Kot

O złośliwości kotów (Felis catus) krążą już legendy. Wielu właścicieli na własnej skórze doświadczyło antypatii ze strony pupilów, które wydają się jednych członków rodziny traktować lepiej niż innych. Swoich „wrogów” koty szykanują warczeniem, złowróżbnym wpatrywaniem się, atakami znienacka, a nawet… siusianiem do butów. Obrońcy kocich zachowań uważają, że to kwestia niezwykłej wrażliwości i zdolności do wyczuwania pewnych cech charakteru, które kotu się akurat nie podobają. Nie zmienia to faktu, że są badania dowodzące, że w przeciwieństwie do psów koty nie wykazują wielkiego zaangażowania emocjonalnego w stosunku do swoich właścicieli – bardziej właściwe określenia to tolerancja, przywiązanie i wdzięczność za strawę.

Złośliwość kotów jest również asocjowana ze sposobem, w jaki traktują swoje ofiary. Zamiast zabić mysz od razu, wąsaty drapieżnik z widoczną rozrywką „bawi się” nią, nierzadko wyrządzając jej spore krzywdy na długo przed końcowym ciosem.

 

Szczególnie czarne koty są oskarżane o złośliwość

Szczególnie czarne koty są oskarżane o złośliwość, fot. sokorspace/envato

Szympans

Można spotkać się ze stwierdzeniami, że tylko człowiek cechuje się bestialskim okrucieństwem. Nie jest to jednak prawdą. Obserwacje szympansów (Pan troglodytes) dowiodły, że nasi bliscy krewni prowadzą wojny podobne ludziom i dopuszczają się straszliwych czynów tylko dla zapewniania sobie dominacji nad danym terytorium. Walczące ze sobą grupy zabijają się nawzajem z wyjątkową zajadłością, a w wojennych działaniach nie brakuje takich incydentów jak grupa samców bijąca samicę, dzieciobójstwo czy nawet kanibalizm. W zarejestrowanym przez naukowców w 2013 r. ataku grupy samców na członka ich własnego stada doszło również do gorszących scen poniewierania ciała ofiary – szympansy wyrwały ze zwłok genitalia i kęs po kęsie poćwiartowały ofiarę, włócząc ją bezlitośnie po ziemi.

 

Szympansy

Szympansy są zdolne do wyjątkowego okrucieństwa, fot. wirestock/envato

Delfin

Choć kojarzą się z wyjątkową inteligencją i zabawnymi sztuczkami, delfiny (Tursiops) w rzeczywistości zdolne są do wyjątkowego okrucieństwa. W 2008 r. na wschodnim wybrzeżu Szkocji zaobserwowano zmaltretowane ciała młodych morświnów i delfinów wyrzucane na brzeg. Badający je naukowcy stwierdzili połamane żebra i kręgosłup, zmiażdżone organy, krwotoki wewnętrzne. Winowajcami okazały się dorosłe delfiny sfilmowane później w trakcie igraszek polegających na podrzucaniu w powietrze i mordowaniu małych przedstawicieli własnego gatunku i krewnych morświnów. To bynajmniej nie ewenement, gdyż o delfinach wiemy, że są skłonne do gwałcenia swych samic, a i zabijanie młodych ma ponoć być taktyką zwiększającą szansę na kolejne współżycie. Potencjał do umyślnej złośliwości przejawiającej się zadawaniem ofiarom najbardziej dotkliwych krzywd wciąż fascynuje naukowców obserwujących zachowania delfinów.

 

Delfiny są zdolne do gwałtu i dzieciobójstwa,

Delfiny są zdolne do gwałtu i dzieciobójstwa, fot. wirestock/envato

Hipopotam

Jak typowy roślinożerca hipopotam (Hippopotamus amphibius) mógłby spędzać noce na spożywaniu swej ulubionej trawy, w ciągu dnia chłodząc się w rzekach. I tak zazwyczaj bywa, ale Matka Natura obdarzyła hipcie wyjątkowo agresywnym i zadziornym temperamentem. W rezultacie gruboskórne giganty ważące nawet 1300-1500 kg z podziwu godną zaciekłością atakują krokodyle, lwy, a nawet ludzi. Według badań przeprowadzonych w Ugandzie, śmiertelność ich ataków wynosi 86% i należy do najwyższych wśród zwierząt. W 2014 r. hipopotam w ramach jednej napaści na łódź zabił w Nigrze dwanaścioro dzieci i ich dorosłego opiekuna! Rocznie hipopotamy zabijają ok. 500 ludzi i trudno powiedzieć, że mają ku temu wyraźne powody.

Co gorsza, gdy rzeka się zapełnia i zaczyna brakować w niej miejsca dorosłe hipopotamy rozwiązują problem… zabijając swe własne młode.

 

roślinożerne, hipopotamy należą do największych zabójców

Choć roślinożerne, hipopotamy należą do największych zabójców, fot. wirestock/envato

Orka

Od roku 2020 w mediach zrobiło się głośno o atakach orek (Orcinus orca) na łodzie. Pięknie czarno-biali drapieżcy wydają się dla zabawy uderzać w jachty i kutry, umyślnie niszcząc stery i terroryzując pasażerów. Jak dotąd nikomu nic się nie stało, co dowodzi, że motywem nie jest poszukiwania jedzenia, ale raczej próba udaremnienia rejsu. Naukowcy wysunęli już teorię, że jest to reakcja kurczącej się populacji na zagrożenie ze strony człowieka – swego rodzaju odwet.

Ale orki ogólnie nie słyną z łagodności. Ich gangi słyną z bezlitosnych pościgów za delfinami i morświnami, nie wahają się również atakować znacznie większe wieloryby i rekiny. Polując na foki i morsy, wyrzucając najpierw swe ofiary w powietrze i uderzają w nie ogonami, aby je obezwładnić. Wydają się też dla zabawy zabijać ptaki morskie, a w niewoli mimo tresury zaskakują złośliwymi atakami na swoich trenerów.

 

Orki umyślnie atakują łodzie

Orki umyślnie atakują łodzie, fot. wirestock/envato

Słoń morski

W świecie mórz i oceanów okrutnych, niezrozumiałych wciąż zachowań jest więcej. Do najbardziej szokujących należy praktyka obserwowana wśród słoni morskich (Mirounga), zwanych oficjalnie mirungami. Te ważące nawet do 4 ton gigantyczne ssaki spotykane są w zimnych wodach obu półkuli, ale to na południu zaobserwowano drastyczny zwyczaj… gwałcenia pingwinów królewskich. Powtórne doniesienia z przełomu wielu lat mówią o przypadkach mirung goniących i pochwytujących pingwiny, a następnie zmuszających biedne ptaki do powtórnej kopulacji. W większości ofiara była na końcu puszczona wolno, z wyraźnymi obrażeniami, choć zdarzały się też przypadki zabicia i pożarcia. Według obserwatorów jest to okrucieństwo motywowane wyłącznie przyjemnością…

 

Słonie morskie atakują pingwiny i brutalnie je gwałcą

Słonie morskie atakują pingwiny i brutalnie je gwałcą, fot. imagesourcecurated/envato

Ratel miodożerny

Ratel miodożerny (Mellivora capensis) to mało znany z widzenia drapieżnik z rodziny łasicowatych spotykany w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej oraz na Półwyspie Indyjskim. Mimo że stosunkowo niewielki (do 30 cm długości) słynie z wyjątkowej agresywności, a jego całe ciało przystosowane jest do zaciętej walki – od silnych łap wyposażonych w pazury, po małe oczy i uszy, oraz luźną, trudną do przebicia skórę. Ratel znany jest z tego, że buńczucznie i bez strachu rzuca się na o wiele większych drapieżników, takich jak lew czy hiena. Sam żywi się larwami pszczół i ich miodem, ale także żółwiami, jaszczurkami, wężami i ptakami. W niektórych regionach atakuje nawet owce i kozy. To ostatnie, nie przysparza mu popularności wśród farmerów, tym bardziej że ratel wydaje się złośliwie zabijać dla samej radości – obserwowano przypadki masowego uśmiercania drobiu mimo konsumpcji zaledwie jednego ptaka.

 

Ratel miodożerny

Ratel miodożerny – zabija dla zabawy, źródło: Sumeet Moghe, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Wydra

Do tej samej rodziny łasicowatych należy wydra – pozornie rozkoszna, niezwykle skora do zabawy, z radością zjeżdżająca do wody po błotnych ślizgawkach. W rzeczywistości w naturze wydr, do których należą zarówno gatunki rzeczne, jak i morskie, leży skłonność do agresywnych zachowań i to w wielu zaskakujących aspektach. Poza polowaniami związanymi ze zdobywanie pożywienia wydry znane są ze swoich ataków na ludzi i psy, często zarażając swe ofiary wścieklizną. W parku w Singapurze jeden ze spacerowiczów napadnięty został przez zgraję 20 wydr i w ciągu kilkunastu sekund doznał 26 ugryzień. To bynajmniej nie jedyny taki przypadek.

Niestety, wydry nie poprawiają swojej reputacji i innymi aktami. Udokumentowane są przypadki seksualnych gwałtów samców wydry na młodych fokach, a nawet w ramach gatunku kopulacja jest bardzo agresywna i pozostawia samice z poważnym obrażeniami.

 

Wydry bywają agresywne i okrutne

Wydry bywają agresywne i okrutne, fot. wirestock/envato

Kaczka

A dokładniej kaczor (Anas platyrhynchos) należy do największych złośliwców i neurotyków wśród ptaków. Jego pełny temperament widać najlepiej w czasie godów, gdy walczy ze swoimi rywalami w sposób niezwykle zacięty, dziobiąc ich po piersi, wyrywając pióra, a nierzadko i odrywając kawałki skóry. Żeby było ciekawiej, samice mają w zwyczaju prowokować i podżegać samców do awantur, aby wyłonić tego najlepszego. Sfrustrowane kaczory, które nie zostały wybrane, wyładowują swoją złość grupowo goniąc za wyizolowaną kaczką, często nawet innego gatunku, a gdy zamęczą ją pościgiem, na zmianę wymuszają na niej kopulację. Udokumentowano wręcz jeden przypadek homoseksualnej nekrofilii, w którym kaczor miał gonić innego samca, a gdy ten zginął uderzając w okno, wykorzystał go seksualnie.

Kaczory bywają bardzo agresywne i złośliwe

Kaczory bywają bardzo agresywne i złośliwe, fot. wirestock/envato

Kapucynka

Popularne powiedzenie o złośliwości małp nie odbiega daleko od prawdy. Małe kapucynki (Cebus) uważane są za jedne z najinteligentniejszych i choć zazwyczaj są spokojne i łagodne, w niewoli często pokazują rogi. Można by oczywiście spytać, dlaczego w ogóle człowiek wpadł na pomysł domowej hodowli innych naczelnych, ale pozostaje ona niestety faktem. I choć za młodu są z nich rozkoszne pupile, w wieku 5 lat kapucynki wyraźnie pożądają niezależności. Stają się wówczas agresywne, uparte, umyślnie gryzą właścicieli i obrzucają ich własnymi odchodami.

W środowisku naturalnym małpi charakter przejawia się przede wszystkim w rywalizacji między grupami roszczącymi sobie prawo do tego samego terytorium.

 

Kapucynki

Kapucynki znane są z gorącego temperamentu, fot. byrdyak/envato

 

Bibliografia
  1. „Are Cats Evil By Nature?” Tiffany Tuppler, https://www.petmd.com/cat/behavior/are-cats-evil, 9/9/2024;
  2. “10 Most Evil Animals in The World” Jeevan Kodiyan, https://animalsresearch.com/most-evil-animals-in-the-world/#google_vignette, 9/9/2024;
  3. “Hostilities began in an extremely violent way': How chimp wars taught us murder and cruelty aren't just human traits” Jessica Serra, https://www.livescience.com/animals/land-mammals/hostilities-began-in-an-extremely-violent-way-how-chimp-wars-taught-us-murder-and-cruelty-arent-just-human-traits, 9/9/2024;
  4. “Hippos Are the Deadliest Mammals in Africa, and the Los Angeles Zoo Wants You to Pet Them” PETA, https://www.peta.org/blog/la-zoo-hippo-interactive-exhibit/, 9/9/2024;
  5. “Killer whales of the Strait of Gibraltar, an endangered subpopulation showing a disruptive behavior” Ruth Esteban i in., https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/mms.12947, 9/9/2024;
  6. „X-SciTech Strange but true: Seals found sexually assaulting penguins” Amanda Schupak, https://www.cbsnews.com/news/strange-but-true-seals-found-sexually-assaulting-penguins/, 9/9/2024;
5/5 - (2 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments