Jak wygląda wilk?
Ekologia.pl Środowisko Przyroda Jak wygląda wilk?

Jak wygląda wilk?

Niektóre zwierzęta wzbudzają szczególne emocje. Czy wiesz jak wygląda wilk? Na pewno wiele razy widziałeś go na zdjęciach i ilustracjach. Sprawdź, czym wyróżnia się ten drapieżnik i w jaki sposób komunikuje się z innymi członkami watahy. Wyjaśniamy też, do czego służy wilczy ogon.

Wilk szary, fot. Holly Kuchera/Shutterstock

Wilk szary, fot. Holly Kuchera/Shutterstock
Spis treści

Cechy fizyczne wilków

To drapieżne ssaki z rodziny psowatych. Przypominają nieco psy, co sprawia, że przyciągają szczególną uwagę ludzi i wzbudzają pozytywne skojarzenia. Z drugiej strony, na ich temat powstało wiele legend i przerażających historii, czego idealnym przykładem są opowieści o wilkołakach. Warto poznać tryb życia, jaki prowadzą i cechy, które wyróżniają ich od innych drapieżników. Jak wyglądają wilki i gdzie można je spotkać?

Rozmiar i budowa ciała wilka

Zazwyczaj długość ciała wilków wynosi od 1 do 1,5 metra. Ich wysokość w kłębie mieści się w przedziale od 60 do 90 centymetrów. Wiele zależy od podgatunku i regionu geograficznego, w jakim występuje zwierzę. Te stworzenia mają smukłe, umięśnione ciała, które pozwalają im szybko i zwinnie się poruszać. Ma to kluczowe znaczenie w trakcie polowania. Przeciętnie waga tego drapieżnika nie przekracza 60 kilogramów. Osobniki żyjące na Alasce mogą jednak ważyć 80 kilogramów. Najmniejsze podgatunki, które zamieszkują azjatyckie stepy, ważą zaledwie 20 kilogramów.

Jak wyglądają wilcze uszy i głowa?

Głowy spotykanych w Polsce wilków są stosunkowo duże. Nie jest to jednak regułą dotyczącą wszystkich przedstawicieli gatunku na świecie. Wilczy ogon to ważne narzędzie do komunikacji między zwierzętami. Kiedy jest podniesiony, może oznaczać to dominację, a gdy zostaje skulony między nogami, staje się sygnałem strachu i stresu. Ponadto za jego pomocą wyznaczany jest kierunek ruchu stada. Członkowie watahy wyrażają dzięki nim swoje emocje i koordynują pracę w grupie.

Specyficznym elementem budowy wilczego ciała są uszy. Mają ostry, stożkowaty kształt. Mogą obracać się niezależnie od siebie, co ułatwia zwierzętom rozeznanie terenu. Pełnią funkcje komunikacyjne. Gdy są opuszczone, sygnalizują strach. Podniesione natomiast wskazują na czujność i zainteresowanie. Słyszą dźwięki o częstotliwości nierejestrowanej przez człowieka.

Kolor sierści wilków

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda wilk, na pewno przychodzi Ci do głowy jego sierść. Składa się ona z dwóch warstw: podszerstka i okrywy. Pierwsza warstwa jest gęsta i puszysta, a do jej podstawowych funkcji należy zapewnienie zwierzęciu ochrony przed chłodem. Okrywa natomiast to dłuższe włosy chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Wilcze owłosienie może mieć różne barwy. Zazwyczaj przyjmuje odcienie szarości, brązu i czerni, występują na niem białe pasy lub plamy. Zwierzęta przechodzą przez sezonową zmianę sierści. Zimą staje się ona bujniejsza, latem krótsza i rzadsza.

Zęby i pazury wilka

Drapieżniki mają charakterystyczne zęby, w tym wydłużone, ostre kły. Służą do przetrzymywania ofiary, przegryzania kości i żucia mięsa. Co znajduje się w wilczej diecie? Przede wszystkim małe ssaki, zwierzęta kopytne i ptaki, takie jak sarny, jelenie, lisy, zające, kuropatwy i bażanty. Wilk jest wszystkożerny, łatwo dostosuje się do warunków środowiska. Ma ostre, wygięte pazury, które przystosowane są do poruszania się po różnych podłożach, w tym po śniegu i kamieniach.

Jak zachowują się wilki?

W Polsce wilki najczęściej występują w województwie podkarpackim, podlaskim i małopolskim. Gdy dostrzegą ludzi, zazwyczaj się wycofują. Jak zareagować, gdy spotkasz to zwierzę? Przede wszystkim zachowaj dystans, unikaj gwałtownych ruchów. Pamiętaj, że to drapieżniki, nie powinieneś próbować ich karmić i głaskać. Są terytorialne, żyją w watahach składających się z samca, samicy oraz ich potomstwa. Polują głównie w nocy lub o zmierzchu. Wilcze wycie może być sygnałem do rozpoczęcia polowania lub próbą nawiązania kontaktu z innymi przedstawicielami gatunku.

Wataha wilków, fot. Pat-s pictures/Shutterstock

Jak wyglądają i zachowują się wilki?

Już wiesz, jak wygląda wilk. To piękne zwierzę posiada ostre kły i smukłe, umięśnione ciało. Z innymi przedstawicielami watahy komunikuje się za pomocą dźwięków, ustawienia uszu i ogona. Fascynuje Cię świat drapieżników? Odwiedzaj naszą stronę internetową i poznawaj ciekawostki dotyczące natury.

Wilk – pytania i odpowiedzi

Czy wilki na całym świecie wyglądają tak samo?

Nie. Zwierzęta żyjące na różnych obszarach mają inną barwę sierści i posturę ciała. Zawsze jednak mają ostre kły i pazury oraz przypominają dzikiego psa.

Jak komunikuje się wilk?

Wilki porozumiewają się ze sobą przez dźwięki i mowę ciała. Uszy i ogon pełnią ważne funkcje komunikacyjne.

Gdzie można spotkać wilka w Polsce?

Najczęściej te zwierzęta można spotkać w województwie podkarpackim, małopolskim i podlaskim.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. "Wilki i ludzie. Małe kompendium wilkologii"; Wężowicz-Ziółkowska Dobroslawa; Emilia Wieczorkowska; grupakulturalna.pl, Wydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoISBN: 978-83-934011-4-7;
  2. "Wilk"; file:///C:/Users/joannasz/Downloads/Wilk.pdf;;
4.8/5 - (5 votes)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments