Najpiękniejsze plaże na świecie

Wakacje na plaży to doskonała okazja, by uciec od codzienności. Niezależnie od tego, czy masz ochotę na spacer po smaganej wiatrem plaży prowadzącej do starożytnego zamku, relaks na piaszczystym kawałku raju na środku Oceanu Indyjskiego czy na chwilę wytchnienia po złapaniu kilku porannych fal. Oto 10 najpiękniejszych plaż na świecie!Plaża Elafonissi z różowym piaskiem na Krecie, GrecjaPlaża Elafonissi z różowym piaskiem na Krecie, Grecja
  1. Glass Beach, Kalifornia, USA
  2. Playa del Amor (Hidden Beach), Meksyk
  3. The Giant’s Causeway, Irlandia Północna
  4. Plaża Sotavento, Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania
  5. Dune du Pyla, Francja
  6. Plaża Elafonissi, Kreta, Grecja
  7. Plaża Navagio (Shipwreck Beach), Zakynthos, Grecja
  8. Source d’Argent, Seszele
  9. Railay Beach, Krabi, Tajlandia
  10. Plaża Whiteheaven, Queensland, Australia

Glass Beach, Kalifornia, USA


Plaża zbudowana z porzuconych przez lata śmieci brzmi jak ponury żart, ale na plaży Glass, na wybrzeżu Mendocino w Kalifornii (USA), rezultat jest całkiem widowiskowy. Od 1906 do 1967 roku do morza wrzucano szkło, sprzęt AGD, a nawet pojazdy. Program sprzątania usunął wszystkie metalowe i nieulegające biodegradacji odpady, a fale rozbiły szkło i ceramikę, które wypłynęły i pokryły plażę niczym klejnoty lub półprzezroczyste kamienie. Obecnie plaża jest częścią parku stanowego MacKerricher.
Glass Beach, Kalifornia, fot. shutterstock

Playa del Amor (Hidden Beach), Meksyk


Podziemna plaża brzmi jak legenda, ale Wyspy Marietas (Meksyk), na których leży Hidden Beach, były wykorzystywane przez meksykański rząd jako wojskowy poligon doświadczalny na początku XX wieku i podejrzewa się, że to bomba mogła stworzyć krater, w którym znajduje się teraz plaża. Dostęp do tego miejsca w ziejącej okrągłej dziurze można uzyskać pływając wpław lub kajakiem przez długi tunel. Wielu operatorów organizuje tutaj wycieczki łodzią z Puerto Vallarta, ale morze jest na tyle wzburzone, że trzeba ostrożnie lawirować między zdradliwymi skałami.
Playa del Amor (Hidden Beach), Meksyk, fot. shutterstock

The Giant’s Causeway, Irlandia Północna


(Grobla Olbrzyma) to obowiązkowy punkt dla każdego, kto odwiedza wybrzeże Irlandii Północnej. Sprawia wrażanie, jakby była dziełem człowieka. Jednak nic bardziej mylnego. Grobla Olbrzyma powstała w wyniku erupcji wulkanicznej, która miała miejsce przeszło 60 mln lat temu. Podczas wybuchu gorąca lawa, zalewana falami zimniej wody popękała, tworząc niezwykły wzór. W ten sposób, na terenie o powierzchni 2 hektarów uformowały się ciasno ułożone, foremne bazaltowe kolumny, które wyglądają jakby wyszły spod ręki wprawnego rzeźbiarza. To tyle jeżeli chodzi o naukę. Sprawę powstania Grobli można wyjaśnić w bardziej baśniowy sposób. Dawno, dawno, bardzo dawno temu żył pewien irlandzki wojownik-olbrzym Finn McCool , który chciał przejść suchą stopą z Irlandii do Szkocji, by pokonać swojego odwiecznego rywala, olbrzyma Finna Galla. W tym celu wybudował groblę, rzucając do wody długie, kamienne pale. Kiedy dotarł na miejsce i zobaczył jak wielki jest szkocki olbrzym, w panice uciekł do domu i z pomocą swojej żony przebrał się za dziecko. Gdy szkocki olbrzym przybył do Irlandii, zobaczył go i przeraził się, wyobrażając sobie jak wielki musi być dorosły, jeśli tak duże jest dziecko. Uciekając do Szkocji, po drodze porąbał groblę, by nikt nie mógł już z niej skorzystać.

Grobla Olbrzyma słusznie wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Widok grobli jest niesamowity tak jak niesamowita jest legenda jej powstania.
The Giant’s Causewa, fot. shutterstock

Plaża Sotavento, Fuerteventura, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania


Podczas gdy Fuerteventura (Hiszpania) jest częściowo nadmiernie zagospodarowana, Sotavento jest antidotum na zaludnione nadmorskie kurorty. Na plaży długości ok. 27 km spotkamy złote wydmy, ogromną piaszczystą plażę i falujące turkusowe fale. Niezawodne pasaty otaczają krajobraz pustyni i oceanu z rozległymi basenami pływowymi i lagunami odpływowymi. Wietrzne warunki i całoroczna ciepła woda sprawiają, że Sotavento jest rajem do pływania, surfowania, kiteboardingu i żeglarstwa Hobie Cat.
Plaża Sotavento, Wyspy Kanaryjskie, fot. shutterstock

Dune du Pyla, Francja


Ta plaża jest najwyższą wydmą w Europie z wysokością ponad 100 metrów. Znajduje się godzinę jazdy od Bordeaux (Francja). Po podziwianiu panoramicznych widoków na Atlantyk i położone w oddali lasy sosnowe, wzdłuż Bassin d'Arcachon czekają kilometry plaż do odkrycia. Najlepiej popłynąć promem z przystani Arcachon do Cap Ferret, aby uzyskać najlepszy widok na wydmę. Aby coś zjeść, udaj się do altany z ostrygami, gdzie rybacy ustawiają stoły i podają ostrygi, krewetki, pasztet, chleb i różowe wino.
Dune du Pyla, fot. shutterstock

Plaża Elafonissi, Kreta, Grecja


Ogromna popularność plaży Elafonissi (Grecja) wynika z jej różowawego piasku, ciepłych wód przypominających lagunę i dzikiego charakteru. Jak wytłumaczyć unikalny różowy kolor piasku? Za tą wyjątkową barwą stoją drobne fragmenty kolorowych muszli i koralowców, które zostały rozłupane przez morskie fale. Plaża Elafonissi jest w rzeczywistości wyspą, oddzieloną od lądu płytką wodą i piaszczystymi łachami, które podczas przypływu znikają pod powierzchnią wody. Udogodnienia są ograniczone do leżaków i kilku tawern ze świeżymi owocami morza.
Plaża Elafonissi, Grecja, fot. shutterstock

Plaża Navagio (Shipwreck Beach), Zakynthos, Grecja


Dostępna tylko od strony morza plaża Shipwreck na wyspie Zakynthos (Grecja) jest jedną z najpiękniejszych plaż w całej Grecji. Położona w zatoczce w kształcie półksiężyca, otoczona wysokimi klifami, które rozciągają się na zewnątrz do lazurowego morza, w którym znajdują się jaskinie morskie, składa się z drobnych białych kamyków i jest naprawdę oszałamiającym dziełem natury. Plaża Shipwreck znajduje się w Zatoce Przemytników na zachodnim płaszczu wyspy. Została Nazwana na cześć wraku statku przemycającego papierosy, który został wyrzucony na brzeg w 1980 roku.
Plaża Navagio (Shipwreck Beach), Grecja, fot. shutterstock

Source d’Argent, Seszele


Jakby taka plaża wymagała jakiegoś ulepszenia, różowawy piasek podnosi stawkę na pocztówkowych widokach w Source d'Argent, zacisznej zatoce na La Digue, trzeciej co do wielkości wyspie Seszeli (na archipelagu 115) . Ogromne, zwietrzałe granitowe głazy otaczają brzeg, a w pobliżu znajdują się restauracje, w których można skosztować kuchni kreolskiej.
Plaża Source d’Argent, fot. shutterstock

Railay Beach, Krabi, Tajlandia


Plaża Railay znajduje się na wybrzeżu półwyspu Railay (Tajlandia), położonej na południe od miast Krabi i Ao Nang. Na plaży znajdują się formacje wapienne, które sprawiają, że jest to idealne miejsce dla entuzjastów wspinaczki skałkowej. Jak się tam dostać? Railay Beach jest dostępna tylko łodzią i znajduje się w odległości 15 minut jazdy od Ao Nang.
Railay Beach, fot. shutterstock

Plaża Whiteheaven, Queensland, Australia


Plaża Whitehaven jest chroniona przez Park Narodowy Wysp Whitsunday i znajduje się w samym sercu Wielkiej Rafy Koralowej. Najsłynniejsza plaża Australii rozciąga się na długości 7 km i obmywana jest turkusową, niebieską i zieloną wodą. Piasek składa się w 98% z czystej białej krzemionki, co nadaje mu wspaniały, niemal luminescencyjny kolor. Na plażę można dotrzeć helikopterem lub hydroplanem lub popłynąć na plażę Whitehaven podczas jednej z wielu wycieczek jachtem w okolicy.
Plaża Whiteheaven, Australia, fot. shutterstock
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

1. “https://www.theguardian.com/travel/2016/feb/16/50-best-beaches-in-the-world”; data dostępu: 2021-04-15
2. “https://www.thetimes.co.uk/travel/experiences/beaches/worlds-best-beaches”; data dostępu: 2021-04-14
3. “https://www.planetware.com/world/best-beaches-in-the-world-tci-1-3.htm”; data dostępu: 2021-04-14
4. “https://www.travelzoo.com/blog/worlds-top-12-beautiful-beaches/”; data dostępu: 2021-04-15
5. “https://www.insider.com/best-beaches-in-the-world-2017-11”; data dostępu: 2021-04-12

Ocena (3.4) Oceń: