Czosnek niedźwiedzi - właściwości, skład i zastosowanie czosnku niedźwiedziego

Legendy głoszą, że czosnek niedźwiedzi jest pierwszą rośliną, którą niedźwiedzie zjadają po przebudzeniu. Nic w tym dziwnego. Podobno czosnek niedźwiedzi jest źródłem nadludzkiej, niedźwiedziej siły. Współcześnie roślina ta ceniona jest za niepowtarzalne walory smakowe i zdrowotne.


Jak rozpoznać czosnek niedźwiedzi? Ma liście podobne do konwalii dlatego łatwo go przeoczyć. Jednak jeżeli weźmiemy do ręki listek i delikatnie go rozetrzemy, to powinien ulotnić się charakterystyczny zapach czosnku.

Ale uwaga! Czosnek niedźwiedzi od 2004 r. jest w Polsce objęty częściową ochroną gatunkową, więc nie można go zrywać w warunkach naturalnych. Jednak z powodzeniem można go uprawiać w przydomowym ogródku. A warto, bo czosnek niedźwiedzi ma niebywałe walory zdrowotne i smakowe. Choć jest delikatniejszy w smaku i zapachu od swojego pospolitego kuzyna, to dorównuje mu w kwestiach zdrowotnych.

Czosnek niedźwiedzi od wieków traktowany był jako remedium na wiele dolegliwości. Długo przed wynalezieniem antybiotyków, czosnek był stosowany na różnego rodzaju infekcje, od gruźlicy do duru brzusznego. W starożytnym Egipcie miał dawać niedźwiedzią siłę robotnikom pracującym przy budowie piramid. Z kolei medycyna ludowa wykorzystywała czosnek do leczenia wielu dolegliwości – od przeziębień, ukąszeń, po impotencję, miłosne zauroczenie i opętanie.


By H. Zell (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy