Jarzębina owoc - właściwości, witaminy i wartości odżywcze jarzębiny

Fot. m. shattock[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com Fot. m. shattock[CC BY-SA 2.0 ], Flickr.com

Pomarańczowo-czerwone, mięsiste i drobne owoce jarzębu pospolitego co roku urozmaicają nam estetycznie jesienny czas. Ale jarzębina jest interesująca także z perspektywy zdrowia. Bliżej powinien się z jarząbiną zapoznać każdy, kto na co dzień narzeka na niedomagania układu trawiennego. Właściwości lecznicze jarzębiny, szczególnie reprezentacyjnych owoców, mogłyby zadziwić niejednego, kto do tej pory upatrywał w niej zaledwie ozdobę pejzażu za oknem.


Występowanie jarzębiny

Jarząb pospolity (Sorbus Aucuparia) to wszędobylskie drzewo ozdobne z rodziny różowatych. Natkniemy się na nie tak w lasach i górach, jak i przy miejskiej drodze oraz w ogrodach czy parkach. Jest niewysokie, sięga maksimum 20 metrów wzwyż, ma smukłą koronę, gładką i szarą korę oraz ciemnozielone liście ukształtowane z par małych, podłużnych listków. Zalicza się do drzew długoletnich. Dość dobrze znosi niskie temperatury, jest natomiast światłolubne. Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych i próchniczych. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Kwiaty jarzębu pospolitego, zwanego też zwyczajnym, mają delikatne białobeżowe płatki i wydzielają specyficzną woń. Najbardziej charakterystyczne są oczywiście owoce. Jarzębina rodzi je od lipca do października. Na początku są żółte, później stopniowo nabierają koloru soczystej czerwieni. Wtedy też zbiera się je na przetwory – dżemy, konfitury, nalewki. Surowe nie nadają się do spożycia ze względu na zawartość toksycznego dla nas kwasu oraz gorzki smak. Są natomiast cennym pokarmem dla ptactwa, a w okresie przymrozków często jedynym.

Jarzębina jest rozsiana po całej Europie, w Polsce napotkamy ją wszędzie. Nad Bałtykiem dodatkowo z rzadka występuje szwedzka odmiana tego drzewa. Poza tym jarząb pospolity rośnie też w Zachodniej Azji oraz na północy Afryki.


Jarzębina jest rozsiana po całej Europie. fot. pixabay.com
Moim zdaniem
Jadłaś/jadłeś kiedyś przetwory z jarzębiny?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy