Aligator na gazie zdobywa nagrodę Ig Nobla
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Aligator na gazie zdobywa nagrodę Ig Nobla

Aligator na gazie zdobywa nagrodę Ig Nobla

Czy słyszałeś o aligatorze, który wykonał imprezową sztuczkę polegającą na wdychaniu helu, aby mógł mówić śmiesznym głosem? Stephan Reber wraz ze zespołem naukowców przeprowadzili eksperyment, aby spróbować zrozumieć, w jaki sposób mogą się komunikować aligatory. To było bardzo poważne badanie, ale jego lekko komediowe aspekty właśnie przyniosły zespołowi Ig Nobla.

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Dziesięć takich nagród zostało rozdanych w czwartek, 17 września, przez czasopismo Annals of Improbable Research. Coroczne Ig Noble są pomyślane jako parodia dla zdecydowanie bardziej poważnych nagród Nobla.

Wśród innych zwycięzców 2020 roku znalazł się zespół, który opracował metodę identyfikacji narcystycznych zachowań poprzez badanie ich brwi; oraz grupa, która chciała zobaczyć, co się dzieje, gdy dżdżownice wibrują z dużą częstotliwością.

Wszystko to brzmi głupio, ale kiedy zagłębisz się w badania zdasz sobie sprawę, że większość odkryć nagrodzonych przez Ig Noble ma na celu rozwiązanie rzeczywistych problemów.

Dr Reber powiedział BBC News, że był zaszczycony otrzymaniem nagrody. Badanie jego zespołu miało na celu wykazanie, że krokodyle i inne gady mogą reklamować swój rozmiar ciała poprzez wokalizacje.

”Rezonanse w twoim przewodzie głosowym brzmią ogólnie niżej, jeśli jesteś większy, jest to zasługa większej przestrzeni, w której powietrze może wibrować. Nie wiedzieliśmy, czy gady rzeczywiście mają rezonanse.”

Osiągnięto to poprzez umieszczenie aligatora w zamkniętym zbiorniku, który można było napełniać naprzemiennie normalnym powietrzem oraz dopływem tlenu i helu. Wibracje tkanki głosowej nie zmieniają się, ale hałas, który zwierzęta są w stanie wytworzyć, zmieni się, ponieważ prędkość dźwięku jest różna w różnych mieszaninach gazowych.

Analiza widma częstotliwości potwierdziła, że rozmiar ciała aligatorów rzeczywiście koreluje z wytwarzanymi przez nie rezonansami.

To już 30. rok prezentacji Ig Nobels. Kryzys związany z Covid-19 sprawił, że tegoroczna ceremonia odbyła się online.

Mimo to niektóre tradycje zostały zachowane, na przykład zaangażowanie prawdziwych laureatów Nagrody Nobla. Zespół dr Rebera otrzymał Ig od Andre Geima, brytyjskiego badacza, który w 2010 roku zdobył nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za pracę nad grafenem.

Ekologia.pl poleca

Oto pełna lista zwycięzców Ig Nobla w 2020 roku. Każda zwycięska drużyna otrzymała nagrodę pieniężną ‒ 10 bilionów dolarów z Zimbabwe.

Akustyka: Stephan Reber, Takeshi Nishimura, Judith Janisch, Mark Robertson i Tecumseh Fitch za nakłonienie samicy chińskiego aligatora do ryknięcia w hermetycznej komorze wypełnionej powietrzem wzbogaconym helem.

Psychologia: Miranda Giacomin i Nicholas Rule, za opracowanie metody identyfikacji narcystycznych cech osobowości poprzez badanie brwi.

Pokój: Rządy Indii i Pakistanu za to, że ich dyplomaci potajemnie dzwonią do drzwi w środku nocy, a następnie uciekają, zanim ktokolwiek zdąży otworzyć drzwi.

Fizyka: Ivan Maksymov i Andriy Pototsky, za ustalenie eksperymentalnie, co dzieje się z kształtem żywej dżdżownicy, gdy wprawi się ją w drgania z dużą częstotliwością.

Ekonomia: Christopher Watkins, Juan David Leongómez, Jeanne Bovet, Agnieszka Żelaźniewicz, Max Korbmacher, Marco Antônio Corrêa Varella, Ana Maria Fernandez, Danielle Wagstaff i Samuela Bolgan, za odkrycie, że romantyczni partnerzy w krajach o wyższym poziomie nierówności ekonomicznych całują się częściej.  

Entomologia: Richard Vetter, za zebranie dowodów, że wielu entomologów (naukowców zajmujących się badaniem owadów) boi się pająków.

Medycyna: Nienke Vulink, Damiaan Denys i Arnoud van Loon, za zdiagnozowanie nierozpoznanego schorzenia ‒ mizofonii ‒ diagnostycznego zaburzenia psychiatrycznego, które powoduje stres i agresję w odpowiedzi na dźwięki głośnego żucia.

Ekologia.pl (JS)
Bibliografia
  1. https://www.bbc.com/news/science-environment-54197198; 2020-09-21;
  2. https://www.sciencemag.org/news/2020/09/ig-nobel-prizes-reward-research-helium-huffing-alligators-and-knives-made-feces; 2020-09-21;
4.8/5 - (20 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

chcę to usłyszeć