Niedopałki papierosów gorsze niż plastikowe słomki
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Niedopałki papierosów gorsze niż plastikowe słomki

Niedopałki papierosów gorsze niż plastikowe słomki

Od pewnego czasu plastikowe słomki są wrogiem publicznym nr 1. Coraz więcej sklepów, miast, a nawet państw zakazuje ich sprzedaży i produkcji. Jednak jest jeszcze większy czarny charakter, którego nie powinniśmy ignorować. Niedopałki papierosów!

fot. shutterstock

fot. shutterstock

Niedopałki papierosów, to śmieci, które można spotkać na każdym kroku. Można znaleźć je w naszych drogach wodnych i na każdym skrawku zielonej przestrzeni tylko dlatego, że są wyrzucane tak bezkrytycznie.

Każdego roku na całym świecie produkuje się około 5,5 biliona papierosów, a około 98% zawiera filtry wykonane z octanu celulozy. Rozkład octanu celulozy może trwać dekadę lub dłużej w świetle ultrafioletowym, które z kolei sprawia, że toksyczne tworzywo sztuczne rozpada się na mniejsze kawałki.

Wiemy, że papierosy nie są dla nas dobre, nawet te z filtrem. Filtry pozornie zmniejszają ilość substancji toksycznych wdychanych przez palacza. Tylko pozornie, bo tak naprawdę filtry zmuszają palaczy do mocniejszego zaciągania się. W efekcie palacze wdychają więcej dymu, co zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc ‒ wynika z badania opublikowanego na łamach „Journal of the National Cancer Institute”.

Filtry dodatkowo zwiększają obecność tworzyw sztucznych w naszym środowisku. Przez ostatnie trzy dekady niedopałki papierosów były najczęściej spotykanym odpadem podczas corocznego międzynarodowego projektu oczyszczania wybrzeża w Ocean Conservancy: podczas akcji sprzątania w 2018 roku wolontariusze znaleźli na plażach około 2,4 mln niedopałków. Dla porównania podczas tego samego wydarzenia udało się zebrać 643 tysięcy plastikowych słomek i mieszadeł.

Niedopałki papierosów są problematyczne bez względu na to, gdzie trafią. Każdy niedopałek po zanurzeniu w wodzie staje się źródłem wielu substancji toksycznych, takich jak nikotyna, benzeny, sole metali ciężkich itd. Jeden pet wystarczy do zabicia 50% ryb znajdujących się w jego pobliżu, nawet jeżeli zawiera niewielką ilość niewypalonego tytoniu. „W mojej opinii pety są bardziej toksyczne niż unoszące się na wodach oceanu plastikowe butelki. Można je porównać do bilionów buteleczek z truciznami” ‒ powiedział Richard Gersberg z San Diego State University.  

Badania prowadzone przez Anglia Ruskin University w Cambridge w Anglii wykazały, że niedopałki papierosów utrudniają też rozwój roślin. Analiza opublikowana w Exotoxicology and Environmental Safety, wykazała, że porzucone niedopałki zmniejszyły kiełkowanie życicy o 10 procent, a koniczyny białej o 27 procent. 

W Polsce codziennie jest wyrzucana ogromna ilość niedopałków. Wystarczy przejść się ulicami i zobaczyć, że nie ma skrawka chodnika czy trawnika, żeby nie leżał tam pet. W jaki sposób walczyć z zaśmiecaniem środowiska niedopałkami papierosów? Palenia raczej nikt nie zabroni. Potrzebna jest zmiana mentalności, by palacze przestali traktować naturę jak jedną wielką popielniczkę!

Ekologia.pl (JS)

 

Bibliografia
  1. https://www.bbc.com/news/uk-49044422; 2019-07-23;
4.8/5 - (6 votes)
Post Banner Post Banner
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments