Odnawiają stare sady owocowe dla bieszczadzkich niedźwiedzi
Ekologia.pl Wiadomości Zwierzęta chronione, dzikie i domowe - aktualności Odnawiają stare sady owocowe dla bieszczadzkich niedźwiedzi

Odnawiają stare sady owocowe dla bieszczadzkich niedźwiedzi

Jabłka, gruszki i owoce tarniny składają się na część jesiennego jadłospisu bieszczadzkich niedźwiedzi. WWF Polska prowadzi właśnie projekt odnawiania starych sadów owocowych w Bieszczadach, którym zostanie objętych 3000 drzew.

Jabłka i gruszki są dla niedźwiedzi prawdziwym przysmakiem! © Wild Wonders of Europe /Staffan Widstrand / WWF

Jabłka i gruszki są dla niedźwiedzi prawdziwym przysmakiem! © Wild Wonders of Europe /Staffan Widstrand / WWF

– Chcemy zachować stare drzewa owocowe: jabłonie i grusze, które już teraz stanowią podstawę, bo aż 40 do 80 proc., jesiennego pożywienia bieszczadzkich niedźwiedzi brunatnych – mówi Natalia Kryt z WWF Polska. – Przycinając stare gałęzie, odkrzaczając i odsłaniając drzewa owocowe zwiększamy ilość owoców. – dodaje.

Jabłonie i grusze pojawiają się w okresie jesieni, kiedy zwierzęta gromadzą zapasy tłuszczu przed snem zimowym. Drzewa owocowe znajdują w trudnodostępnym dla ludzi terenie i z dala od siedzib ludzkich. Dzięki temu można uniknąć ewentualnych sytuacji konfliktowych z ludźmi.

– Niedźwiedzie rzadko szukają owoców w przydomowych sadach, na co wskazują sporadycznie zgłaszane szkody – potwierdza dr Wojciech Śmietana. Wybierają drzewa owocowe rosnące w wyludnionych po II Wojnie Światowej wsiach i z samosiejek, które rozprzestrzeniły się na terenach porolnych.

Niedźwiedzie są wszystkożerne, ale w przypadku polskiej części Karpat podstawę ich jadłospisu stanowi pokarm roślinny. Niedźwiedzie zaglądają też do śródleśnych pasiek, wykradając z nich miód, który jest wysokoenergetycznym przysmakiem.

– Rozdajemy pszczelarzom specjalne pastuchy elektryczne, które skutecznie zniechęcają niedźwiedzie do wyjadania miodu z uli – dodaje Kryt. –  Do tej pory przekazaliśmy pszczelarzom 25 zestawów ogrodzeń, planujemy rozdać jeszcze drugie tyle. Stawiamy również na edukację i przypominamy turystom, że niedźwiedź to nie miś. Wydaliśmy pocztówkowy poradnik ze wskazówkami na temat jak postępować w krainie niedźwiedzia. Elektroniczną wersję poradnika można pobrać ze strony wwf.pl.

Obecnie w Polsce żyje zaledwie 100 niedźwiedzi, które występują w polskiej części Karpat. Niegdyś były liczne również w innych rejonach Polski, ale w rezultacie presji ze strony człowieka, zniknęły z tych obszarów.

WWF chroni niedźwiedzie w ramach projektu nr POIS.05.01.00-00-342/10 pt. „Ochrona niedźwiedzia brunatnego Ursus arctos w polskiej części Karpat”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Ekologia.pl
Bibliografia
  1. WWF Polska;
4.8/5 - (6 votes)
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Odnowa starych sadów jest ważna dla bioróżnorodności, wiele starych odmian gatunków owoców zanika, naukowcy chcą je odtworzyć, odnowa starych sadów pozwoli zachować te odmiany.

Chodzi o to, że wiele starych odmian roslin uprawnych, w tym drzew i krzewów owocowych zanika. Ochrona starych sadów, w których te odmiany jeszcze występują pomoże przetrwać tym rośliną, nawet się rosmnożyć, niedźwiedzie jedząc owoce, usuwają z odchodami nasiona, któe gdy padną na podatny grunt i inne rośliny ich nie zagłuszą, zaczną kiełkować i będą nowe osobniki. Botanicy starają się odtworzyć te stare odmiany: szukają drzew i krzewów, szczepią je na innych odmianach, uprawiają na specjalnych poletkach. Gdy będzie tych odmian dużo, na pewno będą one dostępne dla ludzi, będzie można kupić sadzonki, będą uprawiane, owoce będą dostępne w sklepach:)

Co z tego że odtworzyć stare gatunki drzew jak to dla niedźwiedzi ma być a nie ludzi…