Podobnie jak ludzie, większość samic ssaków żyje dłużej niż samce
Ekologia.pl Wiadomości Ciekawostki przyrodnicze Podobnie jak ludzie, większość samic ssaków żyje dłużej niż samce

Podobnie jak ludzie, większość samic ssaków żyje dłużej niż samce

Od słoni przez lwy, orki i foki, większość samic ssaków przeżywa samce ‒ sugerują badania opublikowane w Proceedings of National Academy of Sciences.

Samce zużywają wiele zasobów na rywalizację seksualną, przez co mogą być bardziej wrażliwe na warunki środowiskowe, fot. shutterstock

Samce zużywają wiele zasobów na rywalizację seksualną, przez co mogą być bardziej wrażliwe na warunki środowiskowe, fot. shutterstock
Zespół kierowany przez Jean-François Lemaître, badacza CNRS w laboratorium Biometry and Evolutionary Biology opracował dane demograficzne dla 134 populacji 101 gatunków ssaków ‒ od nietoperzy po lwy, orki i goryle ‒ dzięki czemu ich badania są jak dotąd najszersze i najdokładniejsze.

W 60% przypadków samice ssaków żyją dłużej niż samce ‒ średnio o 18,6% dłużej. Dla porównania u ludzi kobiety żyją 7,8% dłużej niż mężczyźni ‒ wynika z badania opublikowanego w poniedziałek w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences.

W każdej populacji ludzkiej kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, do tego stopnia, że ​​dziewięć na dziesięć osób, które mają 110 lat, to kobiety.

Czy to dlatego, że śmiertelność mężczyzn rośnie z wiekiem? Zdaniem zespołu Lemaître niekoniecznie: w przypadku około połowy badanych populacji wzrost śmiertelności z wiekiem jest bardziej wyraźny wśród samic ssaków. Jednak ryzyko zgonu jest niższe wśród kobiet w każdym wieku.

Mówiąc o przyczynach różnicy długości życia między płciami, istnieje wiele teorii. Lemaître powiedział, że wyniki jego badań sugerują, że różnice w długowieczności mężczyzn i kobiet były kształtowane przez środowisko zwierzęce i role reprodukcyjne.

„Nie znaleźliśmy żadnych stałych różnic między płciami we współczynniku starzenia się. Ponadto różnice między płciami w medianie długości życia dorosłych i wskaźnikach starzenia są bardzo zróżnicowane w zależności od gatunku ‒ wynika z badania.

Lemaître powiedział, że samce niektórych gatunków mają cechy takie jak duże poroże, i że może to prowadzić do „kosztów fizjologicznych” i wpływać na ich reakcję na czynniki środowiskowe, takie jak patogeny ‒ zwiększając różnice w długości życia między samcami i samicami.

Lemaître podaje przykład owiec kanadyjskich. Tam, gdzie zasoby naturalne były stale dostępne, różnica w długości życia była niewielka. Jednak w jednym miejscu, w którym zimy były szczególnie dotkliwe, samce żyły znacznie krócej.

„Samce owiec kanadyjskich zużywają wiele zasobów na rywalizację seksualną, na wzrost masy ciała, przez co mogą być bardziej wrażliwe na warunki środowiskowe” ‒ powiedział dr Lemaître.

„Znaczna alokacja zasobów u mężczyzn na wzrost i utrzymanie drugorzędnych cech seksualnych może uczynić samce bardziej wrażliwymi niż samice na trudne warunki środowiskowe ‒ wynika z badania.

Jedno z ostatnich badań w tej dziedzinie sugerowało, że kluczowe mogą być różnice genetyczne między mężczyznami i kobietami.

Komórki zawierają różne chromosomy, w zależności od płci. Samice mają dwa chromosomy X, podczas gdy samce mają X i Y. Teoria jest taka, że dodatkowy X u kobiet ma działanie ochronne przed szkodliwymi mutacjami. U niektórych gatunków ptaków, u których samce często przeżywają samice, sytuacja jest odwrotna.

Ekologia.pl (JSz)
Bibliografia
  1. https://www.bbc.com/news/science-environment-52007780; 2020-03-24;
4.7/5 - (8 votes)
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments

Dla niektórych smutne, ale dla pozostałych – … Seksmisja :)