Nietoperz - opis, występowanie i zdjęcia. Zwierzę nietoperz ciekawostki

Fot.: Nocek Natterera - jeden z 25 krajowych gatunków (Michał Kaczorowski, boaedon.pl) Fot.: Nocek Natterera - jeden z 25 krajowych gatunków (Michał Kaczorowski, boaedon.pl)

Nietoperz, to nocne zwierze o błoniastych skrzydłach które z upodobaniem wkręca się we włosy i roznosi wściekliznę. To współczesny obraz nietoperza, zwierzęcia tyleż tajemniczego co ważnego dla wielu ekosystemów i dla gospodarki człowieka.


Nietoperz - negatywny wizerunek

Każde skryte, tajemnicze zwierzę o którym ludzie wiedzą niewiele szybko staje się przedmiotem szeregu legend. Jeżeli dodamy do tego osobliwy wygląd, nocny tryb życia i niespodziewane pojawianie się, mamy gotowy przepis na demona. Nie inaczej było z nietoperzem – nocne zwierzę o błoniastych skrzydłach dość szybko zaczęło być wiązane ze złem i czarami. Już od średniowiecza diabeł przedstawiany był z błoniastymi skrzydłami, takimi jakie mają nietoperze.

Nietoperz wampir?

Zwierzę to stało się też nieodłącznym atrybutem wiedźm, a także jedną z postaci wampira. Nie wiadomo dlaczego nietoperze kojarzono z wysysaniem krwi (zwłaszcza u niemowląt), niemniej mit ten stał się tak rozpowszechniony, że dziś każdy szanujący się filmowy wampir potrafi zamienić się w nietoperza.

Z czarami było podobnie – znamienne, że w roku 1332 we Francji oskarżono o czary i spalono na stosie pewną kobietę tylko dlatego, że w pobliżu jej domu często latały nietoperze. Z pewnością nie był to odosobniony przypadek, zresztą ludzkość od dawna wierzyła w magiczne właściwości tych zwierząt. W pewnym papirusie z 1550 r. p.n.e. wspomina się od leku na ślepotę z krwi nietoperza i jaszczurki, żywicy i miodu. Nietoperzem leczono przeważnie choroby oczu, rzadziej reumatyzm czy dolegliwości psychiczne, jednak nie tylko. W XIII nauczyciel św. Tomasza radził by posmarować twarz krwią nietoperza - miało to zapewnić widzenie przedmiotów pod wodą i w nocy.

Oczywiście z nietoperzami wiązano także najróżniejsze zarazy, wszak jak utrzymywano w średniowieczu zwierzęta te żywią się padliną. Równie ciekawy jest stary mit, powtarzany często jeszcze dziś: mówi się, że nietoperze wkręcają się we włosy. Dlaczego miałyby to robić nie wiadomo, ale tam gdzie mamy do czynienia z wiarą trudno o racjonalne argumenty. Na tym tle ciekawe wydaje się krajowe przysłowie: „gdzie nietoperz padnie, tam panna za mąż pójdzie”. Jak widać nietoperzom, jako zwierzętom tajemniczym można było przypisać niemal wszystko, a ich skryty tryb życia znacznie utrudniał weryfikację tych „faktów”.Galeria zdjęć

Fot.: Nocek Natterera - jeden z 25 krajowych gatunków (Michał Kaczorowski, boaedon.pl)Fot.: nietoperze w czasie odłowów są mierzone przez naukowców (US GOV)Fot.: tu widać wyraźnie jak duża jest rozpiętość skrzydeł w stosunku do rozmiarów ciała (US GOV)
Moim zdaniem
Czy nietoperze są pożyteczne?
wykop.pltwitter.plfacebook.pl
Oceń: Drukuj

Pasaż zakupowyprzejdź do pasażu pasaż

Ogłoszenia - ekologia.pl
Pasaż zakupowy