Sobota 12.11.2022

Kawałki brokatu mogą zanieczyszczać rzeki

Naukowcy odkryli dowody na to, że brokat używany w kosmetykach i farbach do ciała może poważnie szkodzić rzekom i jeziorom. Co więcej biodegradowalne alternatywy nie są lepsze dla środowiska niż konwencjonalne rodzaje brokatu.fot. shutterstockfot. shutterstock

Brokat zawiera mikroplastiki, które przedostają się do rzek i oceanów, a ich degradacja może zająć wiele lat. W zeszłym roku naukowcy wezwali do całkowitego zakazu stosowanie świecących drobinek, ponieważ cząsteczki zanieczyszczają oceany i szkodzą życiu morskiemu.
Naukowcy zajmujący się nowym badaniem twierdzą, że znaleźli pierwsze bezpośrednie dowody na temat tego, jak to wpływa na życie w rzekach i jeziorach.

W badaniach laboratoryjnych wszystkie rodzaje brokatu wpływały na wzrost roślin stawowych i mikroskopijnych glonów.

Dr Dannielle Green, starsza wykładowczyni biologii na Anglia Ruskin University, powiedziała BBC News: „Brokat to rodzaj mikroplastiku, może mieć takie same efekty jak inne mikroplastiki i nie powinien być uwalniany w dużych ilościach do środowiska. A jeśli nosisz go jako makijaż, rozsądnie byłoby go zetrzeć i wyrzucić do kosza, zamiast zmywać do naszych dróg wodnych.”

Tradycyjny brokat składa się z tworzywa sztucznego wykonanego z folii poliestrowej PET, który jest pokryty aluminium, a następnie pokryty kolejną cienką warstwą tworzywa sztucznego.

Podejmowano próby wycofania brokatu PET poprzez wprowadzenie bardziej biodegradowalnych alternatyw.

Jedna wersja ma rdzeń z celulozy, pokryty aluminium w celu zapewnienia odblasku, a następnie pokryty cienką warstwą tworzywa sztucznego. Inną formą jest brokat z miki, który coraz częściej stosuje się w kosmetyce.

Aby przetestować działanie brokatu, naukowcy zebrali wodę, osady i rośliny z rzeki Glaven w Norfolk. W laboratorium ustawili miniaturowe stawy, do których dodali sześć różnych rodzajów brokatu.

Wszystkie typy brokatu zmniejszyły liczebność pospolitych roślin, takich jak rzęsa, a także mikroskopijne glony.

Forma biodegradowalna celulozy zwiększyła również liczebność obcego ślimaka, co według naukowców może prowadzić do dalszych zakłóceń w ekosystemach. Wpływ na rośliny i ślimaki był widoczny po 36 dniach; nie wiadomo, co stanie się w dłuższej perspektywie.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of Hazardous Materials.
Ekologia.pl (JSz)

Bibliografia

  1. “https://www.bbc.com/news/science-environment-54545669”; data dostępu: 2020-10-19
Ocena (4.3) Oceń: