Pestycydy niszczą mózgi młodych pszczół
Trzmiele mają kłopoty. Szanse na zauważenie pracowitych zapylaczy w Europie i Ameryce spadły o ponad 30%.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Imperial College London ujawniają, że larwy pszczół narażone na pestycydy rozwijają się inaczej. Co to oznacza? Mówiąc dokładniej, młode pszczoły, które spożywają pestycydy, mają mniejsze mózgi.
W eksperymencie naukowcy wzbogacili nektar neonikotynoidami w podobnym stężeniu, które znaleziono w dzikich kwiatach. Następnie wprowadzili go do laboratoryjnej kolonii pszczół.
Naukowcy z Imperial College London skanowali mózgi pszczół narażonych na imidaklopryd, środek owadobójczy o podobnym składzie chemicznym jak nikotyna. Odkryli, że kluczowy obszar mózgu, który ułatwia naukę, u owadów narażonych na imidaklopryd rozwijał się zdecydowanie gorzej, niż u owadów, które nie miały kontaktu z pestycydami.
Wyniki opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B pokazują, że pozostałości tego insektycydu w kwiatach i roślinach mogą powodować trwałe uszkodzenie mózgu u pszczół.
Zespół badaczy zastosował szczegółowe skany mikro-CT, aby uzyskać niespotykany wgląd w rozwój mózgów pszczół. Naukowcy przeskanowali mózgi blisko 100 pszczół z różnych kolonii i stwierdzili, że owady, które były narażone na pestycydy, miały mniejszą objętość ważnej części mózgu owada, zwaną ciałem grzybkowatym.
Wiadomo, że ciało grzybkowate jest zaangażowane w zdolność uczenia się owadów. Potwierdza to sugestię, że mniejsza objętość ciała grzybkowatego związana z narażeniem na pestycydy, jest przyczyną słabej wydajności pszczół.
„Kolonie pszczół działają jak superorganizmy, więc kiedy jakiekolwiek toksyny dostaną się do kolonii, mogą potencjalnie powodować problemy z rozwojem wewnątrz tego superorganizmu” ‒ powiedział Dr Richard Gill, starszy wykładowca w Imperial College London’s Department of Life Sciences i autor badania.
„Młode pszczoły karmione żywnością skażoną pestycydami, miały mniejszy wzrost części mózgu, co doprowadziło do tego, że już jako dorosłe owady miały mniejsze i upośledzone funkcjonalnie mózgi; ten efekt, wydawał się być trwały i nieodwracalny” ‒ dodał.
Utrata trzmieli może przyczynić się do zmniejszenia różnorodności biologicznej i potencjalnie wpłynąć na nasze zaopatrzenie w żywność, ponieważ pszczoły zapylają wiele roślin, które stanowią podstawę naszej diety.
Dlatego stosowanie niektórych insektycydów, takich jak imidachlopryd, znanych również jako neonikotynoidy, jest ograniczone w Unii Europejskiej, ale nie na całym świecie.
- https://www.imperial.ac.uk/news/195793/pesticides-impair-baby-brain-development/; 2020-03-09;