Drzewołaz niebieski (Dendrobates tinctorius)

Nazywany/a też: drzewołaz błękitny, drzewołaz lazurowy

Drzewołaz niebieski należy do do rodziny drzewołazowate (Dendrobatidae). Oczy są ciemne i wypukłe. Barwa ciała jaskrawa, w niebieskich tonacjach. Występuje w wielu odmianach barwnych. Głowa oraz strona grzbietowa są pokryte nieregularnymi plamami. Palce zakończone są szerokimi opuszkami. Na skórze znajdują się gruczoły produkujące trujące alkaloidy. Samice są większe od samców.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Drzewołaz niebieski zamieszkuje izolowane obszar znajdujący się w Gujanie Francuskiej, Surinamie, Gujanie i północnej Brazylii. Las zamieszkiwany przez te drzewołazy otoczony jest suchą sawanną stanowiącą barierę potencjalnych migracji. Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC).Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik II). Głównym zagrożeniem jest nielegalny odłów do hodowli.
Czy wiesz, że...Drzewołaz niebieski swoim jaskrawym ubarwieniem ostrzega potencjalnych drapieżników o swoich trujących właściwościach. Wzór plam na grzbiecie jest unikatowy dla każdego drzewołaza, na podstawie tego wzoru można rozróżnić poszczególnego osobnika.

Środowisko i tryb życia

Drzewołaz niebieski zamieszkuje wilgotne i gorące lasy tropikalne. Temperatury w jego środowisku często przekraczają w dzień 27 stopni Celsjusza, a w nocy rzadko spadają poniżej 20 stopni. Płaz ten preferuje miejsca ocienione z gęstą roślinnością, często w pobliżu dolin strumieni. Przebywa głównie na ziemi w otoczeniu kamieni porośniętych mchem, rzadziej spotykany jest na drzewach (do wysokości 5 m). Prowadzi dzienny tryb życia. Jest zwierzęciem spotykanym zwykle pojedynczo. Gatunek terytorialny.

Rozmnażanie

Drzewołaz niebieski przystępuje do rozrodu między lutym a marcem. Zapłodnienie jest zewnętrzne. Samica składa do 10 jaj. Wylęg następuje po 14-18 dniach. Larwa po wykluciu mierzy 1 cm. Samiec oraz samica opiekują się potomstwem. W końcowej fazie rozwoju samiec przenosi na grzbiecie larwy do zbiornika z wodą, gdzie nastąpi ich przeobrażenie. Rozwój trwa 10-12 tygodni. Dojrzałość płciową osiąga w drugim roku życia. W niewoli żyje do 12 lat, na wolności krócej, 4-6 lat.

Pokarm

Drzewołaz niebieski żywi się bezkręgowcami (owadami i ich larwami, pajęczakami).
Drzewołaz niebieski By Quartl [CC BY-SA 3.0 ], from Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Drzewołaz niebieski
Drzewołaz niebieski

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Płazy
Indeks nazw polskich - gromada Płazy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy