Gwanako andyjskie (Lama guanicoe)

Nazywany/a też: gwanako, guanako, lama gwanako

Gwanako andyjskie to duży parzystokopytny ssak. Krewny lamy. Głowa jest mała. Oczy są dosyć duże, osłonięte rzęsami. Uszy stosunkowo długie, spiczaste. Szyja smukła i długa. Sierść jest wełnista. Nogi są długie. Głowa jest ciemnoszara. Barwa wierzch zmienna, płowa, jasnobrązowa, brązowożółta, rdzawoczerwona lub ciemnobrązowa. Spód ciała jest białawy. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samce są większe od samic.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Gwanako andyjskie zamieszkuje Andy w Ameryce Południowej. Występuje na terenie Argentyny, Chile, Boliwii oraz Peru. Ze względu na polowania i fragmentację siedlisk miejscami zasięg występowania tego gatunku jest nieciągły. Większość lam gwanako zamieszkuje Argentynę. Ponadto zostały introdukowane na Falklandy. Część populacji jest wędrowna, część osiadła.
Czy wiesz, że...Gwanako andyjskie może poruszać się z prędkością do 64 km/h.

Tryb życia

Gwanako andyjskie występuje w różnorodnych siedliskach. Spotykane jest głównie na obszarach o bardzo zmiennych sezonowo temperaturach i niskich opadach. Preferuje głównie otwarte przestrzenie stepów, półpustyń, sawann i obszary krzaczaste. Unika bardzo stromych zboczy i terenów skalistych. Spotykane do 5000 m n.p.m. Gatunek terytorialny. Zwierzę towarzyskie, żyjące w grupach lub pojedynczo. Grupa liczy od 20 do 30 osobników i składa się z samic, młodych oraz z dominującego samca. Pozostałe samce żyją pojedynczo lub w grupach składających się wyłącznie z samców. Ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik II).

Odżywianie

Gwanako andyjskie to zwierzę roślinożerne. Żywi się trawą, liśćmi, porostami, pąkami krzewów i drzew.

Rozmnażanie i rozwój

Gwanako andyjskie to gatunek poligyniczny. Okres godowy odbywa się od sierpnia do września. Ciąża trwa 11 miesięcy. Samica rodzi (na przełomie listopada-grudnia) jedno młode, które waży od 7 do 15 kg. Młode wkrótce po porodzie podąża za samicą. Do 3-4 miesięcy młode karmione jest mlekiem matki. Pozostaje w grupie do 13-15 miesięcy. Po tym czasie przepędzane jest przez dominującego samca. Samice osiągają dojrzałość płciową w 18 miesiącu życia, lecz do rozrodu przystępują w 3 roku życia. Samce dojrzewają nieco później, między drugim a trzecim rokiem życia. W niewoli żyje do ponad 28 lat.
Gwanako andyjskie By Chrumps [GFDL or CC BY 3.0], from Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Gwanako andyjskie
Stado

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzaj:Lama
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź