Jeżozwierz afrykański (Hystrix cristata)

Jeżozwierz afrykański należy do rzędu gryzonie (Rodentia). Sylweta jest krępa. Ciało jest gęsto owłosione. Ubarwienie ciała biało brązowo czarne. Strona grzbietowa pokryta jest kolcami o długości do 40 cm. Oczy i uszy są małe. Na pysku występują długie włosy czuciowe. Kończyny i ogon są krótkie.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Jeżozwierz afrykański występuje w Afryce w pasie sawanny od Senegalu na zachodzie po Tanzanię i Etiopię na wschodzie; na północnych skrajach Maroka, Algierii, Tunezji i Libii oraz na półwyspie Apenińskim i na Sycylii.
Czy wiesz, że...Jeżozwierz afrykański jest największym przedstawicielem rodziny jeżozwierzowate (Hystricidae).

Tryb życia

Jeżozwierz afrykański zamieszkuje bardzo różnorodne siedliska, są to zwykle suche zarośla śródziemnomorskie, trawiaste sawanny, suche lasy, a także półpustynie i pustynie. Preferuje miejsca z licznymi kryjówkami, szczelinami skalnymi, zaroślami, wykrotami i norami w ziemi. Prowadzi naziemny tryb życia. Żyje samotnie lub w grupach rodzinnych (w skład których wchodzi para z potomstwem). Zwierzę o aktywności nocnej, dzień spędza w norze lub w jaskini. W sytuacji zaniepokojenia stroszy kolce oraz potrząsa ogonem. Głównym zagrożeniem dla jeżozwierza jest kłusownictwo (zabijany jest dla mięsa oraz dla części ciała stosowanych w medycynie ludowej). Z jego kolców wyrabiana jest również biżuteria. Na liście IUCN ma status zagrożenia najmniejszej troski (kategoria LC).

Odżywianie

Jeżozwierz afrykański jest w głównej mierze roślinożerny. W jego diecie znaleźć można kłącza, korę, liście i owoce. Ponadto żywi się bezkręgowcami, drobnymi kręgowcami i padliną.

Rozmnażanie i rozwój

Jeżozwierz afrykański jest zwierzęciem monogamicznym. Do rozrodu przystępuje raz w roku. Ciąża trwa od 66 do 112 dni. Samica rodzi od jednego do trzech młodych. Młode przychodzą na świat z miękkimi kolcami, które z czasem twardnieją. Tuż po urodzeniu młode mierzą ok. 25 cm. Potomstwo do 4 miesięcy pozostaje przy samicy. Dojrzałość płciową osiągają między pierwszym a drugim rokiem życia. Jeżozwierz afrykański w niewoli żyje do ponad 20 lat.

Bibliografia

  1. Amori G., De Smet K.; “Hystrix cristata”; The IUCN Red List of Threatened Species; 2016-00-00
  2. “https://www.arkive.org”; data dostępu: 2019-02-03
  3. “https://animaldiversity.org”; data dostępu: 2019-02-03
Jeżozwierz afrykański C-8 [GFDL or CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Jeżozwierz afrykański

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rząd:Gryzonie
Rodzaj:Hystrix
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź