Kakapo (Strigops habroptila)

Duża (mniej więcej wielkości kruka), charakterystyczna papuga o upierzeniu zapewniającym dobry kamuflaż. Jedna z niewielu nocnych papug. Wprowadzenie przez ludzi drapieżników takich jak koty, gronostaje czy szczury, a także degradacja siedlisk spowodowały zubożenie populacje kakapo. Jest ptakiem na skraju wymarcia - ma status krytycznie zagrożonego (kategoria CR na liście IUCN).
  1. Wygląd
  2. Występowanie
  3. Biotop
  4. Lęgi
  5. Pokarm
  6. Systematyka
  7. Galeria zdjęć

Wygląd

Tęczówki ciemnobrązowe. Wokół oczu występuje szlara. Dziób jasnoniebieski. Sylwetka krępa. Ubarwienie ciała żółto-zielone, czarno i ciemnobrązowo cętkowane. Policzki, oraz brzuch żółtoszare z jasnozielonymi smugami oraz brązowoszarymi cętkami. Skrzydła oraz ogon krótkie. Nogi krótkie z dużymi stopami. Dymorfizm płciowy zaznacza się w wielkości i w ubarwieniu. Samce są większe i jaskrawsze od samic.
Czy wiesz, że...Kakapo jest najcięższą nielotną papugą.

Występowanie

Kakapo jest endemitem Nowej Zelandii. Pierwotny zasięg występowania obejmował obie duże wyspy Nowej Zelandii oraz niektóre mniejsze. Obecnie wymarła na większości obszaru występowania. Niewielkie, izolowane populacje utrzymują się na kilku niedużych wyspach: Codfish, Anchor Island i Little Barrier Island.

Biotop

Przed pojawieniem się człowieka na wyspach, kakapo zamieszkiwała bardzo różnorodne siedliska i występowała na niemal całym obszarze obecnej Nowej Zelandii. Obecnie spotykana jest we wszystkich dostępnych ostojach na niewielkich wysepkach, na których pozostała. Prowadzi samotny tryb życia. Gatunek aktywny w nocny. Przebywa na ziemi lub wspina się na drzewa.

Lęgi

Kakapo gnieździ się na ziemi, w ukryciu roślinności, między korzeniami. Gniazdo zbudowane jest z patyków i innych materiałów roślinnych. Do lęgów przystępuje co 2-5 lat, w zależności od dostępności pokarmu. Rozród odbywa się między grudniem a marcem. Samica składa od 1 do 4 jaj. Wyłącznie samica zajmuje się budową gniazda, wysiadywaniem jaj oraz opieka nad potomstwem. Czas wysiadywania wynosi ok. 30 dni. Młode są karmione przez samice do 6 miesięcy. Samice uzyskują dojrzałość płciową między 9 a 11 rokiem życia. Samce dojrzewają w piątym roku życia. Długowieczny ptak, żyje średnio do 95 lat.

Pokarm

Kakapo żywi się pokarmem roślinnym. W jej diecie znaleźć można nasiona, pyłek, korzenie, pędy, liście oraz owoce.
Kakapo By Mnolf [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Kakapo
Kakapo

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ptaki
Rząd:Papugowe
Rodzina:Kakapowate
Rodzaj:Strigops
Gatunek:Kakapo
Indeks nazw polskich - gromada Ptaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź