Kotek cętkowany (Prionailurus viverrinus)

Nazywany/a też: kot cętkowany, taraj

Kotek cętkowany należy do rodziny kotowate (Felidae). Jego głowa jest dosyć duża i wydłużona. Uszy są krótkie i zaokrąglane. Nos jest różowawy. Ciało jest krępe. Ubarwienie sierści szaro brązowe bądź szaro oliwkowe. Spód ciała jest jaśniejszy. Sierść pokryta jest ciemnymi cętkami i pręgami. Ogon jest krótki, w czarne pierścienie. Kończyny są krótkie. Łapy posiadają błonę pływną. Samce są większe i cięższe od samic.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Kotek cętkowany występuje w południowo-wschodniej Azji. Zasięg występowania tego gatunku jest bardzo słabo poznany. Doniesienia o jego obecności pochodzą głównie z obszaru rozciągającego się od Pakistanu, przez m.in. Indie, Sri Lankę, Nepal, Bangladesz, Birmę, Tajlandię, po Kambodżę.
Czy wiesz, że...Kotek cętkowany jest największym przedstawicielem rodzaju kotek (Prionailurus).

Tryb życia

Kotek cętkowany zamieszkuje obszary podmokłe, bagna, doliny rzeczne i brzegi zbiorników wodnych na nizinach i obszarach pagórkowatych. Preferuje obszary porośnięte gęstą roślinnością. Spotykany jest na obszarach ekstensywnie użytkowanych rolniczo. Prowadzi nocny, samotny tryb życia. Jest dobrym pływakiem. Zwierzę terytorialne. Do 2010 roku na liście IUCN uznawany był za gatunek zagrożony wymarciem (kategoria EN). Obecnie jest gatunkiem narażonym na wyginięcie (kategoria VU). Jego liczebność maleje. Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik II). Do jego głównych zagrożeń zaliczyć można degradacje siedlisk, zubożenie jego bazy pokarmowej przez nadmierny połów oraz kłusownictwo.

Odżywianie

Kotek cętkowany jest drapieżnikiem. W jego znaleźć zwierzęta kręgowe (w głównej mierze ryby, ponadto płazy, gady, ptaki i ssaki) oraz bezkręgowce (owady, mięczaki, skorupiaki).

Rozmnażanie i rozwój

Kotek cętkowany przystępuje do rozrodu między styczniem a lutym. Ciąża trwa od 63 do 70 dni. Samica rodzi od 1 do 4 kociąt. Młode przychodzą na świat między marcem a kwietniem. Stają się niezależne po dziesiątym miesiącu. Kotek cętkowany osiąga dojrzałość płciową po dwunastym miesiącu życia. Żyje do kilkunastu lat.

Bibliografia

  1. “http://www.catsg.org”; data dostępu: 2019-04-21
  2. “https://wildcatsmagazine.nl”; data dostępu: 2019-04-21
  3. Mukherjee S., Appel A., Duckworth J.W., Sanderson J., Dahal S., Willcox D.H.A., Herranz Muñoz V., Malla G., Ratnayaka A., Kantimahanti M., Thudugala A., Thaung R. & Rahman H.; “Prionailurus viverrinus”; The IUCN Red List of Threatened Species; 2016-00-00
  4. “https://cites.org”; data dostępu: 2019-04-21
Kotek cętkowany Bernard Gagnon [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Kotek cętkowanyKotek cętkowany
Taraj polujący na ryby

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Kotowate
Zobacz także
Kocie rekordy
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź
Pasaż zakupowy