Kwiczoł jest krępej budowie, kark i ciemię ma szare, a grzbiet jest rdzawobrązowy. Nad okiem biała brew. Z ciemną półobrożą między gardłem a piersią. Jasny spód ciała, z dużą ilością ciemnych plamek, a pierś jest rdzawożółta. Długi ogon z brązowoczarnymi sterówkami. Dziób ma żółtawy, a nogi ciemne. Brak dymorfizmu płciowego, choć samce mają intensywniejsze ubarwieniepiór od samic. Osobniki młodociane mają na pokrywach skrzydeł jasne kropki. A podczas pierwszej zimy są słabiej ubarwione.
Kwiczoł zamieszkuje niewielkie lasy i zadrzewienia. Spotykany głównie na skraju wilgotnych lasów (zwykle topolowych) oraz w sadach, parkach, ogrodach i zagajnikach.
Lęgi
Kwiczoł gniazda buduje wysoko, do 7 m (nieraz na rozwidleniu pnia). Konstruuje je z gałęzi, zlepionych gliną, a wyściela pędamitraw. Jeden lęg w roku, który odbywa się pod koniec kwietnia lub na początku maja. Część par przystępuje do drugiego (maj-czerwiec). Składa 4-6 brązowo nakrapianych, niebieskawozielonych jaj które wysiadują (ok. 2 tygodnie) oboje rodzice. Po wykluciu pisklęta są karmione przez 14-15 dni. Po okresie dwóch tygodni opuszczają gniazdo i jeszcze przez jakiś czas są dokarmiane przez rodziców.