Lampart amurski (Panthera pardus orientalis)

Lampart amurski, fot. shutterstock
Lampart amurski jest podgatunkiem lamparta plamistego (Panthera pardus). Należy do rodziny kotowate (Felidae). Źrenica jest okrągła. Sylwetka jest smukła. Ubarwienie w żółtych lub pomarańczowych tonacjach, w zależności od pory roku. Ponadto w zimie sierść staje się grubsza. Ciało pokryte jest ciemnymi plamkami (rozetkami). Ogon jest długi. Samce są nieco większe od samic.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Podgatunek amurski lamparta plamistego występuje na niewielkim obszarze we wschodniej Rosji głównie na terenie Parku Narodowego "Ziemia Leoparda" (blisko granicy z Chinami). Park Narodowy "Ziemia Leoparda"powstał głównie po to, aby chronić jedyną na świecie populację lamparta amurskiego. Dawniej podgatunek ten zamieszkiwał znacznie większy obszar wschodniej Azji.
Czy wiesz, że...Lampart amurski jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków kotów na świecie. Na wolności pozostało już mniej niż 100 osobników.

Tryb życia

Siedliskiem lamparta amurskiego są umiarkowane lasy mieszane. Obszar występowania tego kota charakteryzuje się klimatem kontynentalnym: bardzo gorące lata i srogie, śnieżne zimy. Lampart amurski prowadzi nocny, samotny tryb życia. Do głównych zagrożeń zaliczyć można kłusownictwo, zubożenie bazy pokarmowej oraz degradacje siedlisk. Jest krytycznie zagrożony (kategoria CR na liście IUCN). Wpisany jest do konwencji CITES (załącznik I).

Odżywianie

Lampart amurski jest mięsożerny. W jego diecie znaleźć można kręgowce, głównie ssaki ponadto poluje na ptaki oraz bezkręgowce (owady).

Rozmnażanie i rozwój

Lampart amurski do rozrodu przystępuje na wiosnę i w lecie. Ciąża trwa około 100 dni. Samica rodzi od 1 do 5 kociąt. Młode przychodzą na świat z zamkniętymi oczami. Po urodzeniu ważą ok. 600 g. Do 6 miesiąca karmione są mlekiem matki. Przy samicy pozostają do dwóch lat. Lampart amurski osiąga dojrzałość płciową między trzecim a czwartym rokiem życia. Na wolności żyje do kilkunastu lat. W niewoli żyje do 23 lat.

Bibliografia

  1. “https://www.iucnredlist.org”; data dostępu: 2019-07-28
  2. “https://fundphoenix.org”; data dostępu: 2019-07-28
  3. “https://conservewildcats.org”; data dostępu: 2019-07-28
Lampart amurski, fot. shutterstock Lampart amurski, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Lampart amurski, fot. shutterstockMłody lampart amurski, fot. shutterstock
Lampart amurski, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzina:Kotowate
Rodzaj:Panthera
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź