Mysz polna (Apodemus agrarius)

Nazywany/a też: myszarka polna

Źródło: Wikipedia, CC
Mysz polna zamieszkuje łąki, pola, skraje lasów, zarośla przydrożne, parki i ogrody na obszarze od środkowej Europy do Japonii i Korei. W Polsce jest pospolita w prawie całym kraju za wyjątkiem Podhala i Tatr. Populacja myszy polnej ulega znacznym wahaniom. Są lata kiedy zdarzają się jej masowe występowanie. 
  1. Wygląd
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Wygląd

Długość ciała myszy polnej wynosi 8 -11 cm, długość ogona 6 -8 cm, masa ciała waha się w granicach 15 -30 g. Ubarwienie grzbietu jest żółtorudawe (u młodych osobników bardziej szare), wzdłuż grzbietu od głowy do nasady ogona ciągnie się wyraźna czarna smuga, spód ciała jest ostro odgraniczony od boków - biały lub popielaty. Uszy i ogon myszy polnej są krótsze niż jej kuzynek - myszarki leśnej i myszarki zaroślowej
Czy wiesz, że...Zęby myszy polnej są zawsze ostre, chociaż korzysta ona z nich intensywnie. Dzieje się tak dlatego, że ścierają się one szybciej od spodniej strony nie pokrytej twardym szkliwem.

Tryb życia

Mysz polna jest aktywna przez całą dobę i częściej żeruje w dzień niż inne spokrewnione z nią gatunki. Słabo skacze czy wspina się. Żyje w płytkich i słabo rozgałęzionych norach, które sama kopie. Na okres zimy przenosi się do stogów zboża, stodół, a także kopców ziemniaków i buraków. Może wtedy wyrządzić w nich duże szkody.

Odżywianie

Mysz polna jest wszystkożerna. Jej pokarm stanowią  nasiona, jagody i w znacznym stopniu owady.. Żeruje prawie wyłącznie w dzień.

Rozmnażanie i rozwój

Sezon rozrodczy myszy polnej trwa od kwietnia do października. W tym okresie ma miejsce 3 -5 miotów. Ciąża trwa 21 -23 dni. W każdym miocie jest od 4 do 9 młodych, które otwierają oczy po 11 dniach. Z matką pozostają przez 2 miesiące. Mysz polna żyje ok. 1,5 roku.
Mysz polna, Apodemus agrarius, Striped Field Mouse Źródło: Wikipedia, CC

Galeria zdjęć

Mysz polna, Apodemus agrarius, Striped Field Mouse

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rząd:Gryzonie
Rodzina:Myszowate
Rodzaj:Apodemus
Gatunek:Mysz polna
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź