Niedźwiedź grizli (Ursus arctos horribilis)

Nazywany/a też: grizli, grizzly, niedźwiedź szary

By The original uploader was Bobisbob at English Wikipedia(Original text: Nickles, Jon) ([1]) [Public domain], via Wikimedia Commons
Niedźwiedź grizli to podgatunek niedźwiedzia brunatnego. Głowa jest dosyć duża, z zaokrąglonym pyskiem. Szyja krótka. Uszy są krótkie i zaokrąglone. Ciało jest krępe. Barwa ciała zmienna, od jasnopłowej do ciemnobrązowej. Na grzbiecie znajduje się garb. Podeszwa stopy nieowłosiona Stopy wyposażone są w długie pazury. Ogon jest krótki. Samce są większe od samic.
  1. Występowanie
  2. Tryb życia
  3. Odżywianie
  4. Rozmnażanie i rozwój
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Niedźwiedź grizli obecnie zamieszkuje północno-zachodnią Amerykę Północną. Jego zasięg obejmuje niemal całą Alaskę i zachodnią Kanadę. Rzadziej spotykany jest na północno-zachodnich krańcach USA. Dawniej jego zasięg obejmował znaczny obszar zachodniej części kontynentu i sięgał na południe aż północnego Meksyku.
Czy wiesz, że...Niedźwiedzia grizli opisał George Ord w 1815 roku. Może osiągnąć prędkość do 55 km/ h.

Tryb życia

Niedźwiedź grizli zamieszkuje bardzo różnorodne siedliska. Optymalnym środowiskiem życia dla grizzly są duże kompleksy leśne z niewielkimi otwartymi polanami, zaroślami, łąkami i wrzosowiskami. Niedźwiedź ten może również zamieszkiwać skrajnie odmienne siedliska: półpustynie, stepy, obszary wysokogórskie i tereny arktyczne. Spotykany jest również często w pobliżu siedzib ludzkich. Zwierzę terytorialne. Poza okresem rozrodczym prowadzi samotny tryb życia. Zimę spędza w przygotowanym legowisku (gawrze) do 7 miesięcy.

Odżywianie

Niedźwiedź grizli jest wszystkożerny. Żywi się w głównej mierze pokarmem roślinnym (m.in. owocami, korzeniami, nasionami), ponadto grzybami, bezkręgowcami (owadami i ich larwami, pierścienicami, mięczakami), kręgowcami (rybami, ssakami, ptakami i ich jajami) oraz padliną.

Rozmnażanie i rozwój

Niedźwiedź grizli to gatunek poligynandryczny. Samica przystępuje do rozrodu co dwa-trzy lata. Okres godowy odbywa się od maja do lipca. Ciąża trwa 180-250 dni. Poród ma miejsce w zimie (między styczniem a lutym). Samica rodzi od 1 do 4 młodych. Zwykle na świat przychodzą dwa młode. Młode rodzą się ślepe i mierzą ok. 20 cm. Potomstwo pozostaje przy matce do ponad dwóch lat. Dojrzałość płciowa osiąga miedzy piątym a ósmym rokiem życia. W naturze żyje do 20-30 lat.
Niedźwiedź grizli By The original uploader was Bobisbob at English Wikipedia(Original text: Nickles, Jon) ([1]) [Public domain], via Wikimedia Commons

Galeria zdjęć

Niedźwiedź grizli
Niedźwiedzie grizli w postawie bojowej

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Rodzaj:Ursus
Indeks nazw polskich - gromada Ssaki
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź