Odmieniec jaskiniowy (Proteus anguinus)

Odmieniec jaskiniowy, fot. shutterstock
Odmieniec jaskiniowy należy do rzędu płazy ogoniaste (Caudata). Ciało jest wydłużone. Głowa długa, tępo zakończona. Barwa ciała biaława lub różowawa. Oczy są szczątkowe, ukryte pod skórą. Występują trzy pary dobrze rozwiniętych, pierzastych skrzeli. Kończyny są drobne. Ogon bocznie spłaszczony. Kończynie przednie wyposażone są po trzy palce, a w kończynach tylnych znajdują się po dwa palce. Dymorfizm płciowy jest nieznaczny.
  1. Występowanie
  2. Środowisko i tryb życia
  3. Rozmnażanie
  4. Pokarm
  5. Systematyka
  6. Galeria zdjęć

Występowanie

Odmieniec jaskiniowy jest endemitem Gór Dynarskich i występuje na obszarze Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, południowej Słowenii oraz na niewielkim obszarze skrajnie północno-wschodnich Włoch. Istnieją niepotwierdzone doniesienia o występowaniu tego płaza w Czarnogórze. Odmieniec był introdukowany do jednej z jaskiń w Pirenejach we Francji.
Czy wiesz, że...Odmieniec jaskiniowy może przetrwa bez jedzenia przez wiele miesięcy.

Środowisko i tryb życia

Odmieniec jaskiniowy zamieszkuje wyłącznie krasowe jaskinie i sztolnie. Spotykany nawet do 300 m pod ziemią, przy silnych opadach deszczu jest spotykany w pobliżu wejść do jaskiń przy powierzchni. Odmieniec jaskiniowy prowadzi wodny tryb życia. Większość czasu przebywa w podziemnych, słodkowodnych, dobrze natlenionych zbiornikach wodnych i strumieniach. Jego liczebność maleje. Jest gatunkiem narażonym na wyginięcie (kategoria VU na liście IUCN). Główny zagrożeniem odmieńca jest zanieczyszczenie siedlisk. Wpisany jest do Konwencji Berneńskiej (załącznik II) oraz do Dyrektywy Siedliskowej (załączniki: II i IV).

Rozmnażanie

Odmieniec jaskiniowy jest terytorialny. Samica składa jaja pojedynczo na spodniej stronie kamieni. Może złożyć łącznie do 70 jaj, których później strzeże. Jaja mogą zostać również zatrzymane w ciele samicy, gdzie może dojść do rozwoju dwóch młodych. Cechuje go neotenia, czyli zdolność rozmnażania się osobników niedojrzałych (larw). Rozwój embrionalny trwa około 140 dni. Dojrzałość płciową osiąga w dwunastym roku życia. Zwierzę długowieczne, może przeżyć do 70 lat.

Pokarm

W diecie odmieńca jaskiniowego można znaleźć zwierzęta bezkręgowe (mięczaki, pierścienice, owady, skorupiaki).

Bibliografia

  1. “https://amphibiaweb.org”; data dostępu: 2020-08-24
  2. “http://www.edgeofexistence.org”; data dostępu: 2020-08-24
  3. “https://www.sciencedirect.com”; data dostępu: 2020-08-24
  4. “”; iucnredlist.org; 2020-08-24
Odmieniec jaskiniowy, fot. shutterstock Odmieniec jaskiniowy, fot. shutterstock

Galeria zdjęć

Odmieniec jaskiniowy, fot. shutterstock
Odmieniec jaskiniowy, fot. shutterstock

Systematyka

Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Płazy
Rodzaj: Proteus
Indeks nazw polskich - gromada Płazy
A B C D E F G H I J K L Ł M N O Q P R S Ś T U V W X Y Z Ż Ź