Topik jest gatunkiem Palearktycznym. Zamieszkuje Eurazję od Wysp Brytyjskich i zachodniej Europy, przez Europę Centralną, Syberię, aż po Azję Centralną. Izolowana populacja zamieszkuję Japonię.
Ciało składa się z głowotułowia i odwłoka. Na głowotułowiu znajduje się 6 par odnóży, cztery z nich są odnóżami krocznymi. Pierwsza para odnóży (szczękoczułki) wyposażona jest w gruczołyjadowe. Barwa głowotułowia i odnóży ciemnobrązowa. Odwłok jest szarobrązowy i owalny. W tylnej części odwłoka znajdują się kądziołki przędne. Ciało gęsto pokryte włoskami. Dymorfizm płciowy jest wyraźny. U tego gatunku odmiennie niż u większości pająków to samce są większe od samic. Narządy kopulacyjne samców umiejscowione są na drugiej parze odnóży (nogogłaszczkach).
Biologia
Topik jest jedynym znanym gatunkiem pająka zamieszkującym środowiskowodne. Spotykany jest w wodach stojących: oczkach wodnych, stawach, jeziorach oraz w wolno płynących strumieniach. Wymaga w siedliskuroślinności podwodnej. Preferuje niskie pH wody. Porusza się po roślinności, a także pływa. Wśród roślin wodnych buduje dzwony (lęgowe, zimowiskowe, linkowe i nurkowe) z pajęczej nici, które następnie napełnia powietrzem. Pęcherze powietrza przenoszone są znad powierzchni wody za pomocą włosków na ciele. Co jakiś czas wypływa na powierzchnię aby uzupełnić zasoby tlenu. Prowadzi nocny tryb życia. W dzień przebywa w dzwonie. Zimuje w pustej muszliślimaka. Organizm rozdzielnopłciowy. Rozwój trwa 2 lata. Zapłodnienie jest wewnętrzne. Do rozrodu przystępuje na wiosnę. Samica składa jaja do kokona. Zwykle składa od 30 do 70 jaj. Może złożyć do 130 jaj. Po kilku tygodniach z jaj wylęgają się młode pająki i rozpraszają się. Żyje do dwóch lat, dorosłe umierają po rozrodzie. Drapieżnik, poluje na skorupiaki, owady wodne i ich larwy. Jad nie stanowi zagrożenia dla człowieka.